بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

خوب مسلما شما به اندازه کافی سبزیجات و میوه می خورید و روزی 20 دقیقه ورزش می کنید ولی آیا به اندازه کافی می خوابید؟

خواب کلید اصلی سلامت فیریکی و احساسی شماست. میزان خواب مورد نیاز شما بستگی به سن تان دارد. خواب برای عملکرد های مغزی بسیار مهم است. خواب کم یا نا مناسب می تواند باعث مشکلات احساسی و جسمی شود.

تحقیقات نشان می دهد که کاهش خواب مناسب می تواند بر روی کنترل گلوکز اثر بگذارد و باعث ایجاد حالت مقاومت به انسولین شود. علاوه بر این کمبود خواب بر روی اشتها اثر گذاشته و باعث پر خوری و افزایش وزن می شود.
نیاز شما به خواب در طول دوران زندگی تان تغییر می کند. نیاز به خواب در میان افراد جامعه مانند بسیاری از ویژگی های فردی مثل قد، هوش و اندازه کفش متفاوت است. تعداد اندکی از مردم به خواب کم (4 تا 6 ساعت) و معدودی نیز به خواب زیاد (9 یا 10 ساعت) نیاز دارند. اما بدن اغلب مردم به مدت متوسط خواب (7 یا 8 ساعت) نیاز دارد. بسیاری از متخصصان خواب بر این باورند که تقریبا همه مردم به حداقل 7 ساعت و نیم خواب نیاز دارند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. این معیاری خوب برای متوسط افراد است.

در هر سنی به چه میزان خواب نیاز داریم؟

بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

  • نوزادان متولد شده تا سه ماه به 14 الی 17 ساعت خواب
  • کودک 1 تا 2 ساله 11 الی 14 ساعت خواب
  • بچه ها 3 تا 5 سال 10 الی 13 ساعت خواب
  • کودکان 6 الی 13 ساله 9 الی 11 ساعت خواب
  • نوجوانان 14 تا 17 ساله 8 الی 10 ساعت خواب
  • جوانان 18 تا 25 ساله 7 الی 9 ساعت خواب
  • بزرگسالان 26 الی 64 7 الی 9 ساعت خواب
  • سالمندان 7 الی 8 ساعت خواب

با اینکه مرد و زنان به 7 الی 8 ساعت خواب نیاز دارند اما الگوی خواب آنها متفاوت است. زنان معمولا بیشتر از مردها می خوابند ولی خواب زنان کمتر است و زودتر از خواب می پرند. بسیاری از زنان هم اختلال خواب تشخیص داده نشده، دارند.

مسائلی که می تواند خواب زنان را دچار مشکل کند شامل:

- افسردگی با حوادث مهم در زندگی مثل طلاق

- بارداری

- تغییرات هورمونی

تحقیقات نشان داده اند هم زنان و هم مردان بر اثر استرس های ناشی از شغل نیز دچار بی خوابی می شوند. علاوه بر استرس، مشکلات ازدواج و طلاق، بچه ها، کار و پول در آقایان باعث بی خوابی می شود.

خر و پف کردن هم از جمله مسائلی است که ممکن است باعث شود نتوانید خوب بخوابید. مجرای تنفسی آقایان باریک تر از خانم هاست در نتیجه آقایان در شب بیشتر خر و پف و سر و صدا می کنند.

توصیه هایی برای بهتر خوابیدن

بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

- روزها چرتی بزنید:

مدت زمان چرت بسیار اهمیت دارد. در حقیقت، جمله معروف «چرت برای من جواب نمی دهد» ناشی از این است که مردم چرت های خیلی طولانی می زنند. توصیه می شود بیش از ۳۰ دقیقه چرت نزنید و به نظر می رسد، مناسب ترین زمان ۲۰ دقیقه باشد.

- تشریفات خاصی برای خوابیدن داشته باشید:

چگونه می توانید خوابیدن در شب را به سادگی مسواک زدن، کرد؟ ساده است: باید مراسم خاصی برای خوابیدن داشته باشید تا با انجام آنها شب خوبی برای خوابیدن فراهم کنید.

- هنگام خواب باید از هر نظر آزاد باشید:

- درگیری ذهنی یا فیزیکی می تواند اثر مضر فراوانی روی کیفیت خواب و رفتن به خواب عمیق داشته باشد. خواندن داستان های غیر واقعی راهی عالی برای فراموش کردن مشکلات دنیای واقعی است و ذهن شما را از قید و بندهای روزانه آزاد و برای خواب آماده می کند.

 نشانه های نداشتن خواب به میزان مناسب

بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

- ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه

- ابتلا به اضافه وزن و مشکلات چاقی

- خواب آلودگی در طول رانندگی

- نوشیدن مداوم چای و قهوه برای رفع بی حالی

- وجود عارضه  هایی که موجب اختلال روحی، روانی در فرد می شود.

یک شب نخوابیدن باعث بدخویی و پریشانی فرد می‌شود. پس از دو شب نخوابیدن، فرد در فکرکردن و انجام کارها دچار مشکل می‌شود. مغز و بدنش وظایف عادی خود را نیز نمی‌تواند به خوبی انجام دهند. پس از 5 شب نخوابیدن فرد دچار توهم می‌شود، یعنی چیزهایی را می‌بیند که به‌راستی وجود ندارند. سرانجام برای مغز ناممکن می‌شود تا بدون خوابیدن فرمان‌هایش را به بقیه‌ی بدن بدهد. مغز به زمانی برای آرامیدن در بستر نیاز دارد تا چرت بزند. اگر صبح ها سر حال از خواب بیدار شوید و تا شب که به رختخواب می روید خواب آلود نباشید، معلوم است که بدهی خواب خود را پرداخت کرده اید.

بدن من به چه میزان خواب نیاز دارد

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد