برترین صومعه های بودایی در جهان

صومعه یک ساختمان یا مجموعه ای از ساختمان هایی است که شامل محوطه های داخلی، محل کار و عبادت برای راهبه ها و قدیسان هستند، که می توانند در این معابد به صورت اجتماعی یا انفرادی زندگی کنند. یک صومعه به طور کلی شامل مکان هایی برای دعا است و ممکن است مانند یک کلیسا، یا معبد باشد. صومعه های بودایی، که به نام vihara نیز شناخته می شوند، در حدود قرن چهارم قبل از میلاد، در جاهای مختلفی در جهان بنا شده اند و  برای جلوگیری از سرگردانی راهبان و محافظت از آنها در برابر مزاحمت ها و یا در برابر سرما و گرمای هوا ساخته شده اند.
همچنین محلی برای سکونت راهبه ها می باشند چراکه راهبان بودایی موظف هستند که در مدت زمان تقریبا سه ماهه ای در اواسط ماه ژوئیه در یک محل ثابت باقی بمانند. در دوران واسا، راهبه ها و قدیسان مانند مهاجران زندگی می کردند، و سرگردان از شهری به شهر دیگر برای دریافت غذا التماس می کردند. به همین دلیل دستور ساخت صومعه ها توسط واسا برای اسکان راهبان در غرفه ها و اتاقک های آن داده شد و هزینه آن نیز توسط حامیان ثروتمند تامین شد. در طول سال های بعدی، آداب نگهداری این صومعه ها توسط واسا نوشته شد، و راهبان و قدیس ها در سالن های صومعه ها زندگی می کردند.

برترین صومعه های بودایی در جهان


 اگرچه صومعه های بودایی در سراسر جهان پراکنده شده اند، اما بیشتر در جنوب و جنوب شرقی آسیا متمرکز هستند. صومعه های بودایی ها در میان مقدس ترین مکان های عبادت شمرده می شود. میلیون ها نفر از نقاط مختلف جهان در جستجوی صلح به این معابد می روند. این مقاله پرطرفدارترین صومعه های سراسر جهان را به شما معرفی کند.

پارا تکزانگ: معروف به معبد پناهگاه ببر، واقع در پراو- کشور بوتان

این صومعه کوچک در صخره ای در بوتان قرار دارد و یکی از سیزده صومعه کوچکی است که در آن مقبره رینپوچه یا "استاد گرانبها" که نیز به عنوان "بودای دوم" بوتان شناخته می شود، قرار دارد. این صومعه در میان سنگ های کوهستان و جایی صعب العبور قرار دارد و به همین دلیل نام پناهگاه ببر بر روی آن گذاشته شده است. این صومعه در لبه دره عمیقی قرار دارد.

برترین صومعه های بودایی در جهان

معبد لاما – واقع در پکن- کشور چین

معبد لاما (معبد یونگ) واقع در بخش شمال شرقی پکن است و به عنوان یکی از بزرگترین صومعه های تبتی-بودایی جهان شناخته می شود. این معبد توسط امپراتوران چینی ساخته شده است که علاقه زیادی به معماری تبتی بودایی داشتند. در طول سال های بعد، بسیاری از راهبان تبتی و مغول در این معبد زندگی کرده و آموزش داده شده اند. این معبد شامل مجسمه ای با ارتفاع 26 متر از بودا است که از یک تکه چوب صندل ساخته شده است.

برترین صومعه های بودایی در جهان

صومعه کینگ گومپا – واقع شده در دره اسپیتی در هند

این صومعه در روستای کوچک کی واقع شده است و در بالای تپه ای 4116 متری قرار گرفته است، این معبد بزرگترین صومعه و مرکز یادگیری مقدسات بودایی- تبتی راهبان در دره اسپیتی است. حدود 300 راهبان در اینجا زندگی می کنند که مراسم صبحگاهی دعا را از ساعت 7 صبح انجام می دهند و در طول روز نیز به یادگیری مقدسات و علوم دینی می پردازند. در صورت درخواست بازدیدکنندگان، اتاق نماز قرون وسطی برای بازدید گشوده می شود. مراسمی دینی نیز هر ساله در ژوئن – جولای در این معبد به نمایش در می آید.

برترین صومعه های بودایی در جهان

صومعه تیکسای موناستری- واقع شده در لاده- کشور هند

صومعه تیکسای موناستری یا تیکسای گومپا وابسته به فرقه گلوگ است که یک فرقه بودایی- تبتی می باشند. این معبد در بالای یک تپه در روستای تیکسای قرار دارد که در حدود 19 کیلومتری شرق روستای لاده در کشور هند واقع شده است. این صومعه 12 طبقه و دارای 10 معبد است و همچنین دارای سالن اجتماع و محل اقامت برای 120 راهب و زائر است. ساختمان های صومعه در قالب سلسله مراتبی تشکیل شده است. منظره آن از پایین دره ایندوس خیره کننده است، صومعه های دیگری نیز در این منطقه وجود دارد. مراسم نماز صبح بازدید کنندگان بسیاری را از دور و نزدیک جذب می کند. هتل هایی نیز در آن نزدیکی بنا شده اند که غذاهای هندی و تبتی را ارائه می کنند.

برترین صومعه های بودایی در جهان

معبد تونگ کالات – واقع شده در کوه پوپا در کشور برمه

معبد تونگ کالات یک صومعه بودایی است که در بالای کوه پوپا قرار دارد – کوهی آتشفشانی که ارتفاع آن به ارتفاع 1518 متر می رسد. کوه پوپا در مركز برمه و تقریبا در50 كیلومتری شهر قاجار بگن قرار دارد، این معبد یکی از برجسته ترین زیارتگاه های این كشور است كه هر ساله هزاران زائران و گردشگران فراوانی را به خود جلب می کند تا معابد و كلیساهای متعدد را روی این كوه آتشفشانی مشاهده كنند. این معبد را می توان در یک روز آفتابی به خوبی از فاصله 60 کیلومتری مشاهده کرد و کوه مانند یک غول سنگی به نظر می رسد که یک صومعه زیبا در بالای آن نشسته است. نام کوه پوپا از واژه Pali Puppa مشتق شده است که به معنای "گل" است، در حالی که اصطلاح "تونگ کالات" به معنای " پایه" است.

برترین صومعه های بودایی در جهان

صومعه اردن زو– در کشور مغولستان

صومعه اردن زو، احتمالا قدیمی ترین اقامتگاه و صومعه بودایی در مغولستان است. این معبد در سال 1585 توسط آبتایی سین خان و از سنگ ساخته شده است. وقتی مغولستان تحت حکومت کمونیستی بود، اردن زو اجازه داشت که تنها به عنوان یک موزه وجود داشته باشد. با این حال، پس از سقوط حکومت کمونیسم در مغولستان در سال 1990، صومعه اردن زو دوباره به عبادتگاه تبدیل شد.

 صومعه گاندین- واقع شده در لهاسا در کشور تبت

صومعه گاندین یکی از سه صومعه بزرگ تبت است که در بالای کوه وانگبر واقع شده است که ارتفاع آن 4300 متر (14،107 پا) است. دو صومعه دیگر سارا و صومعه درپونگ هستند. به دلیل دور بودن معبد گاندن از لهاسا، در اوایل قرن بیستم جمعیت کمتری داشت و حدود 6000 راهبه در آن ساکن بودند. در سال 1959 این صومعه توسط گروه گارد قرمز به طور کامل ویران شد و بنیانگذار صومعه نیز سوزانده شد. بازسازی این صومعه از دهه 1980 آغاز شده است.

برترین صومعه های بودایی در جهان

صومعه آویزان – واقع شده در شانشی شنگ در کشور چین

صومعه حلق آویز یکی از برجسته ترین نقاط دیدنی در چین است که به طور نیمه معلق روی صخره ای 75 متری (246 فوت) قرار دارد. این صومعه دارای 40 اتاق است و در قرن پنجم ساخته شده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران های مالزی

رستوران نقش جهان کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر