ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران

انسان از همان بدو تولد نیازمند به برقراری ارتباط با دیگران بوده است. انسان با برقراری ارتباط با دیگران می تواند مشکلات و حتی نیازهای خیلی معمولی اش را بر طرف کند. خیلی افراد هستند که برقراری ارتباط با دیگران برایشان کار ساده ای نیست؛ سوال اصلی آن ها این است که چه طور بعضی ها با هرکسی به راحتی دوست می شوند و به قول خودمان گرم می گیرند؟

 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران
اولین قدم برای داشتن برقراری ارتباط بهتر با دیگران این است که باید با مهربانی و روی خوش با دیگران حرف بزنیم. قطعا هیچ کس علاقه ای به حرف زدن و برقراری ارتباط با کسی که همیشه اخم می کند، همیشه عصبانی است و احترام طرف مقابل را رعایت نمی کند، ندارد. بیشتر افراد فکر می کنند برقراری ارتباط فقط مخصوص کارهایی مثل حرف زدن، بحث کردن یا نوشتن است. درست است. این کارها جزو عناصر اصلی برقراری ارتباط اند اما در تعریف کامل آن می گوییم:«ارتباط رفتاری است که یک پیام را به فرد مقابل انتقال می دهد و آن فرد هم این پیام را درک می کند» این ارتباط می تواند غیر شفاهی، شفاهی، عمدی، نا آگاهانه و... باشد؛ فقط لازم است که طرف مقابلتان آن را درک کند. در اینجا ما به شما چند راهکار پیشنهاد می دهیم تا بتوانید با هر کسی به راحتی ارتباط برقرار کنید.

 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران
بیان احساسات:
اگر خواهان این هستید که رابطه تان با فرد مقابلتان رابطه ای معقولانه و منطقی باشد بهترین کار در برقراری ارتباط این است که احساساتمان را با افراد دیگر به اشتراک بگذاریم. حتی اگر فکر می کنید که این کار ممکن است باعث ناراحتی یا خشم در فرد متقابلتان بشود باید این کار را انجام دهید. باید خود را عادت بدهید تا روراست باشید و از احساس واقعیتان با طرف مقابلتان صحبت کنید.
صریح صحبت کنید:
سعی کنید در روابطتان با دیگران و گفته هایتان با صراحت کامل صحبت کنید. اگر گفته هایتان را با ابهام بزنید فرد مجبور به فکر کردن در حرف ها و گفته هایتان می شود و ممکن است چیزی را برداشت کند که هیچ تطابقی با مقصود شما نداشته است.
احساس همدردی:
تلاشتان را بکنید تا با حس طرف مقابلتان یکی باشید یعنی با سیستم حسی فرد مقابلتان ارتباط برقرار کنید. منظور این است که وقتی او ناراحت است شما خیلی شاد و سرزنده نباشید تا طرف مقابل فکر کند احساساتش برای شما هیچ اهمیتی ندارد. اگر ناراحت است شما هم خود را ناراحت نشان بدهید و با او همدردی کنید. اگر خوشحال است شما هم با او خوشحال باشید.

 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران
شناخت سیستم روحی افراد:
تا به حال 2 دوست صمیمی را دیده اید؟ دقت کرده اید که چقدر شبیه هم حرف می زنند، رفتار می کنند و...؟ شما هم برای داشتن ارتباط اجتماعی بهتر، خوب است که وقتی طرفتان حرف می زند به لحن، کلماتی که بیشتر استفاده می کند و.. توجه داشته باشید و سعی کنید از آن تقلید کنید.
شنونده خوبی باشید:
سعی کنید شنوندگی و گوش کردن به حرف های دیگران را به خوبی یاد بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا فرد احساس آرامش بیشتری بکند و احساس واقعی اش را با شما به اشتراک بگذارد. این کار موجب افزایش احترام به شما می شود.
به احساسات دیگران احترام بگذارید:
سعی کنید به دیگران احترام بگذارید و احساساتشان را مسخره نکنید. مسخره کردن احساسات دیگران مخصوصا جلوی جمع باعث ایجاد ناراحتی و نفرت می شود و نتیجه عکس به دنبال دارد.

 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران
به قول خود عمل کنید:
زمانی که شما برای حرف خودتان هم ارزش قائل نیستید که به آن عمل کنید پس انتظار نداشته باشید تا دیگران هم برای حرف هایتان ارزشی قائل داشته باشند. وقتی قولی به کسی می دهید تمام تلاشتان را بکنید تا آن را به نتیجه برسانید؛ اگر احساس می کنید که نمی توانید به آن عمل کنید پس قول ندهید و محترمانه به آن فرد بگویید که مطمئن نیستید که بتوانید آن کار را انجام بدهید.
سکوت کنید:
در بعضی مواقع تلاش برای حرف زدن کار غلطی است و بهترین گزینه موجود سکوت می تواند باشد. شاید فکر کنید سکوت باعث هیچ گونه ارتباطی بین من و دیگران نمی شود اما این فکرهم غلط است. سکوت گاهی دارای پیام هایی هم است و می تواند حس شما را به طرف مقابلتان کاملا انتقال دهد.
وقت شناسی:
باید بدانید که چه موقع وقت شوخی است و چه موقع زمان جدی بودن است. شوخی ها و حرف های خنده دار خود را با توجه به زمان و موقعیت خود بیان کنید. هیچ موقع کسی را مسخره نکنید و دست نیندازید. سعی کنید هیچ گاه از کلمات نامناسب (و غیر اخلاقی) و یا لحن نامناسب برای حرف زدن با دیگران استفاده نکنید.

 

برقراری ارتباط بهتر با دیگران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد