برنج کته یا ابکش؟

برنج کته یا ابکش؟
برنج سرشار از ویتامین‌های ب 1 است که به تیامین معروفند، این گروه از ویتامین ها محلول در آب هستند، به همین دلیل زمانی که برنج آبکش می‌شود، این ویتامین‌ها از بین می‌روند.
هنگامی‌ که برنج به صورت کته تهیه می‌شود، ویتامین‌های موجود در آن در مراحل پخت حفظ می‌شود و بنابراین برنج کته از ارزش غذایی بیشتری برخوردار است.
آیا شستن برنج باعث کاهش کالری می شود؟
این باور وجود دارد که شستن زیاد برنج، باعث می شود از میزان نشاسته آن کم و کالری آن کاهش یاید، این موضوع صحت ندارد و میزان نشاسته‌ی برنج هیچ ارتباطی با شستن آن ندارد.
حرارت سبب جذب املاح موجود در مواد غذایی می‌شود و از آنجایی که  برنج آبکش در معرض حرارت بیشتری قرار دارد، بنابراین جذب قند آن بیشتر بوده و انتخاب مناسبی برای افراد دیابتی محسوب نمی‌شود.
برنج قهوه‌ای شامل برخی مواد شیمیایی همچون آرسینیک می‌باشد اما برنج قهوه‌ای دارای منیزیم و فیبر است که به کنترل سطح قند خون و تعادل وزن کمک می‌کند.
برای پخت غذای بویژه غذای کودکان برنج را آبکش نکنید!!

برنج کته یا ابکش؟
معمولا بیشتر خانواده‏ها ترجیح میدهند برنج را آبکش مصرف کنند چون معتقدند با آبکش کردن، برنج ظاهر بهتری دارد و هم چنین مشکل چاق‏کنندگی‌اش نیز حل میشود. بعضی افراد تصور می‌کنند کته‌کردن برنج به دلیل نشاسته موجود، باعث چاقی می‏شود از این رو تمایل بیشتری به آبکش کردن آن دارند اما این تصور کاملا اشتباه است و تفاوت در نحوه پخت برنج (به صورت کته و آبکش) فقط بر میزان مواد مغذی موجود در آن اثر می‌گذارد.
علت آبکش نکردن برنج:
با آبکش کردن برنج، ویتامین‌های محلول در آب آن مانند ویتامین‏های گروه B از بین میروند. بنابراین برای اینکه برنج خاصیت خود را از دست ندهد، توصیه میشود برنج را به صورت کته بپزید. ارزش تغذیه‏ای خوراکی‏هایی مانند برنج و نان به ویتامین‌های گروه B موجود در آنهاست که برای سوخت‏وساز کربوهیدرات‌ها مورد نیاز هستند. این  گروه از ویتامین‌ها به دلیل اینکه محلول در آب هستند، وقتی با حرارت زیاد می‌جوشند، در آن حل و با آبکش کردن برنج، دور ریخته می‌شوند و در نهایت برنج، دارای همان مواد نشاسته‌ای می‌ماند اما دیگر آن ویتامین هایی که باعث سوخت ‏و ساز ترکیبهای فوق و آزاد شدن انرژی‏ می شود، وجود ندارد.
مقایسه کالری نان و برنج:

برنج کته یا ابکش؟
اگر 100 گرم نان با 100 گرم برنج پخته بدون روغن مقایسه شود، کالری نان بیش از کالری برنج است اما متاسفانه در ایران به دلیل اینکه روغن زیادی به برنج  اضافه می کنند، انرژی آن را افزایش می‏دهد و این افزایش کالری، به روش کته یا آبکش‌کردن آن مربوط نیست.
برنج حاوی کربوهیدرات است وقتی به صورت آبکش پخت می شود باعث می شود که سرعت آزاد شدن قند از ترکیب‏های نشاسته‌ای آن‌ افزایش پیدا میکند. به عبارت ساده‌ تر، ترکیب نشاسته‌ای در بدن به سرعت به قند ساده تبدیل می‌شود و درنتیجه پاسخ انسولین بدن هم افزایش می‏یابد که در نهایت باعث بروز مشکلات متابولیکی خواهد شد. آنچه در بیماران دیابتی باید کنترل شود، مصرف کربوهیدرات است. همچنین رژیم غذایی در این بیماران هرگز به معنای نخوردن غذا نیست، بلکه به معنای کنترل میزان مواد غذایی است، پس بهتر است این افراد برنج کته بخورند.
یک قاشق غذاخوری برنج کته، معادل یک و نیم قاشق غذاخوری برنج دانه‌دانه است و طبیعی است که کالری آن  بیشتر باشد. پس به کودکان لاغر و ضعیف و بی اشتها حتما باید کته داده شود نه برنج آبکش. توصیه می شود که علاوه بر پخت برنج به صورت کته، برنج قهوه‏ای یا سبوس‌دار را در برنامه غذایی‏تان قرار دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران سنتی کته ماس شیراز

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

داخلی یا خارجی؟ مسئله این است

خواص دارویی گیاه زرک یا ریشه زرشک کوهی

خواص دارویی جو دو سر یا یولاف

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر