بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

بروسلوز یک بیماری ناشی از یک گروه از باکتری های جنس بروسلا است. این باکتری ها می توانند هم انسان و هم حیوانات را آلوده نمایند.وقوع بیماری بروسلوز،عمدتا هنگامی می باشد که افراد غذاهای آلوده را می خورند که این غذا های آلوده می تواند شامل گوشت خام و شیر غیر پاستوریزه باشد. همچنین باکتری می تواند از طریق هوا و یا تماس با زخم باز، پخش و منتشر شود.

 

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

بر اساس گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده،سالانه بالغ بر 140 مورد بروسلوز در آمریکا گزارش می شود. افرادی که با حیوانات و گوشت خام سر و کار دارند(مانند قصاب ها)، بیشترین احتمال درگیری با بیماری بروسلوز را دارند. در حالی که موارد بروز بروسلوز در ایالات متحده نادر است، ولی در عین حال این موضوع می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. اگر فکر می کنید ممکن است که شما مبتلا به بروسلوز باشید، بایستی با پزشک مشاوره کنید. معمولا آنتی بیوتیک ها می توانند این بیماری را درمان کنند. ولی با این حال، برخی از افراد عود این بیماری را در طول چندین سال بطور مکرر تجربه می کنند.

این موضوع بدین دلیل است که دارو درمانی لزوما ،این بیماری را برای همیشه و بطور دائمی از بین نمی برد. برای کاهش احتمال خطر ابتلا به بروسلوز، از خوردن گوشت خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه اجتناب کنید. هنگام کار با حیوانات یا بافت های حیوانی، لباس های محافظتی بپوشید. چه عواملی باعث می شود افراد انسانی در معرض ابتلا به بروسلوز قرار بگیرند؟ انواع حیوانات از جمله بز، گاو و سگ می توانند به بروسلوز، مبتلا شوند. انسان ها نیز می توانند این بیماری را از حیوانات آلوده بگیرند. باکتری عامل این بیماری، می تواند از طریق خوردن غذا، استنشاق (تنفس) و یا در اثر تماس با یک زخم باز منتقل گردد.

به همین دلیل است که اگر زمان زیادی را درکنار حیوانات گذرانده اید، احتمال بیشتری برای ابتلا به بروسلوز وجود دارد. این خطر مخصوصا برای افرادی که در تماس با ادرار، خون یا بافت حیوانات هستند، بسیار بالاتر می باشد.جفت(اندام مشابه ناف) حیوانات نیز ممکن است با باکتری بروسلا آلوده باشد.لذا اگر به حیوانات در حین وضع حمل آنان کمک می کنید، نیز ممکن است در معرض باکتری قرار گیرید. خوشبختانه، ابتلا به بروسلوز از طریق تماس های گاه به گاه با حیوانات خانگی به ندرت اتفاق میافتد. افرادی که محصولات خام دامی حیوانی را می خورند یا می نوشند، نیز در معرض خطر بالای ابتلا به بروسلوز قرار دارند. شیر و پنیر غیر پاستوریزه نیز به همان اندازه گوشت خام، می توانند باکتری های بروسلا را با خود حمل نمایند. 

 

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

احتمال ابتلا به بروسلوز در مواردیکه فرد محصولات خام پروتئینی و یا شیری را در مناطقی از جهان که بیماری تب مالت در آنجاها بیشتر شایع است مانند آسیا، آفریقا و بسیاری از نقاط اروپا مصرف نماید، بسیار افزایش خواهد یافت. خوشبختانه، بروسلوز به ندرت از یک انسان به انسان دیگر انتقال می یابد. ولی با این حال، بیماری تب مالت می تواند از طریق تغذیه با شیر مادر و یا تماس جنسی انتقال یابد.البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که امکان ایجاد عفونت، بدون تماس با خون یا بافتهای آلوده بسیار نادر است.

علائم بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

علائم بروسلوز در انسان شبیه علایم بیماری آنفولانزا است.این علائم عبارتند از:

• بی اشتهایی

• وجود درد در ناحیه پشت

• لرز

• بی حالی و رخوت

• سردرد

• وجود درد در ناحیه شکم

• وجود درد در مفاصل

• تب راجعه

• کاهش وزن 

تشخیص بروسلوز چگونه می باشد؟

اگر علایم مشابه آنفلوآنزا دارید و دلیل و توجیه علمی و منطقی برای بیماری آنفلوانزا وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تشخیص بیماری بروسلوز برایتان تجویز نماید.این آزمایشات می توانند شامل موارد زیر باشند:

• کشت خون

• کشت ادرار

• کشت مغز استخوان

• آزمایش مایع مغزی نخاعی

• آزمایش برای آنتی بادی های بروسلوز

اگر علائم شبه آنفولانزا دارید و همچنین سابقه تماس نزدیک با حیواناتی که ممکن است دارای بروسلوز باشند را دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. در معرض تماس نزدیک قرارداشتن با حیوانات مذکور الزاما به معنی رخداد آن در طی زمان های اخیر نیست و بلکه امکان دارد که شما به بیماری بروسلوز درگیر شده باشید،حتی اگر تماس شما با حیوانات فوق الذکر در طی چندین ماه پیش رخ داده باشد. اگر شما به بیماری تب مالت دچار شده باشید، زمان ظهور علایم اولیه این بیماری می تواند از یک هفته تا دو ماه به طول انجامد.

درمان بروسلوز چگونه می باشد؟

بیماری بروسلوز معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. پزشک ممکن است بطور همزمان داروهای ریفامپین و داکسی سایکلین را برای درمان شما تجویز کند. شما مجبور هستید که این داروها را به مدت حداقل شش هفته مصرف کنید که البته همانطوریکه قبلا نیز ذکر شد احتمال عود و برگشت بیماری وجود دارد.

 

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد