بزرگترین غار دست کند ایران کجاست؟

غار کرفتکو، یکی از عجیب ترین و شگفت انگیز ترین غار های ایران که در 70 کیلومتری شهر دیواندره استان کردستان قرار دارد. این غار بزرگترین غاری است که توسط انسان ها در ایران ایران باستان کنده شده است. در اطراف این غار بزرگ نیز پناهگاه ها، دخمه ها و آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که بر جذابیت این غار افزوده است. این غار در دره عمیق یک کوهستان عمیق در نزدیکی شهرستان دیوانداره کردستان قرار دارد.

بزرگترین غار دست کند ایران کجاست؟

این غار دارای دو بخش است. یک بخش که دارای بادگیر است و در زمستان برف آن را می پوشاند و یک قسمت که بادگیر نیست و برف آن را نمی پوشاند. بخش دوم در جنوب شرقی غار قرار دارد. وجود دو چشمه جوشان با ابی گوارا در پایین این غار، آن را به یک محل سکونت ایده آل برای غارنشینان تبدیل کرده بوده است.

بزرگترین غار دست کند ایران کجاست؟

بنا بر شواهد تاریخی این غار مدتی محل سکونت سلوکیان بوده است. این بنای عظیم با 750 متر ارتفاع تماما به دست انسان های ناشناس ساخته شده اند. چیزی که باعث حیرت همگان شده است وجود دالان ها و اتاق های متعدد در این غار بزرگ است که برخی کم ارتفاع و برخی دارای ارتفاعی بلند هستند. قدمت برخی از آثار پیدا شده در این غار به پیش از تاریخ باز می گردد. این که چگونه این بنای عظیم توسط انسان هایی با دست خالی ساخته شده است خود معمایی بزرگ و حیرت انگیز است که تاکنون کسی پاسخ آن را نمی داند.

بزرگترین غار دست کند ایران کجاست؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

غار واکینگ کیو پوکت تایلند

غار باتو کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر