بهترين جنگل هاي ايران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

بهترين جنگل هاي ايران

ایران دارای جنگل های زیبایی است که در خاورمیانه معروف می باشند. بیشترین جنگل های ایران در شمال کشور قرار گرفته است. این مناطق بهترین مکان برای رفع استرس و اضطراب می باشد اگر می خواهید از شلوغی و اضطراب شهر دور باشید جنگل ها بهترین مکان برای شما می باشد. در ایران بهترین و بکرترین مکان برای گردشگری همین جنگل های شمالی ایران می باشد به طوری سالانه گردشگران بی شماری از نقاط مختلف کشور برای گذراندن اوقات فراغت خود به جنگل ها می آیند.

جنگل هاي هيركاني

جنگل هاي ايران در حاشيه جنوبي دريایی خزر به جنگل هاي هيركاني معروفند. قدمت اين منطقه به ٤٠ ميليون سال پيش بازمي گردد و باعث شده كه برخي از گونه هاي گياهان و جانوري آن بوم زاد (اندميك) باشند. يكي از درختان بومي اين جنگل ها انجيلي است كه از ويژگي آن رنگ هاي متفاوت و زيبا در برگ هايش است كه توجه زيادي را به خود جلب ميكند.

جنگل هاي زاگرس در غرب و جنوب غرب

اين جنگل ها از درياي مديترانه رطوبت را جذب مي كنند و حدودا ١٨٠گونه درختي را در خود جاي داده اند. يكي از مهم ترين گونه هاي درختي در اين منطقه درخت بلوط است به همين دليل اين جنگل ها به جنگل هاي بلوط نيز معروفند و از گونه هاي جانوري خاص اين منطقه ميتوان سنجاب ها را نام برد كه از همين جنگل ها تغذيه ميكند اما متاسفانه اين سنجاب ها به عنوان حيوانات خانگي فروخته ميشوند كه اين امر موجب تهديد جمعيت آن‌ها شده است.

جنگل هاي حرا

اين جنگل كه به طلاي سبز قشم معروف است و جزء عجايب هفت گانه قشم می باشد .اين جنگل ها در خليج فارس و درياي عمان قرار گرفته اند و حدود ٢٢هزار كيلومتر وسعت دارند.ويژگي منحصر به فرد اين درختان اين است كه سازگاري خوبي با آب شور پيدا كرده اند و آن را  به طور طبيعي به آب شيرين تبديل ميكنند و در تمام طول سال سبز هستند.اين جنگل ها به دليل شرايط آب و هوايي مناسب زيستگاهي براي پرندگان از مناطق گرم سیری است. و همچنين زيستگاه مناسب براي ماهيان نرم تنان و سخت پوستان است. در زمان مد دریا اين درختان به زير آب ميروند و هجوم ماهي ها آن را به محلي مناسب براي ماهيگيري تبديل كرده است. بهترين زمان سفر به اين جنگل ها از اواسط پاییز تا ارديبهشت است كه دماي هوا مناسب تر است.

جنگل گيسوم

از ديدني ترين جنگل هاي شمال  ايران كه در تالش است از جاهاي تفريحي اين جنگل آبشار ويسادار است به همراه آلاچیق ها و رستوران ها و ويلاهاي تفريحي و...است.

جنگل هاي ارسباران

در فاصله ي ٢٢١كيلومتري تبريز قرار دارد كه به دليل انبوه كوه ها به قره داغ نيز مشهور است. ارسباران كه پارك ملي محسوب مي شود گونه هاي جانوري زيادي دارد حدودا ٢٢٠گونه پرنده و ٣٨گونه خزنده و... . تنوع گياهي هم در اين جنگل زياد است كه درصد زيادي از  آنها خاصيت دارويي دارند. عمده درختان اين منطقه بلوط، زرشك، زغال لخته و بوته هاي تمشك است.

جنگل فندقلو

يكي از زيباترين جنگل هاي ايران است واقع در اردبيل با وسعتي حدود ١٦٠٠٠هكتار شهرت اين جنگل به دليل دشت هاي وسيع بابونه در فصل بهار است و هر ساله در اين منطقه جشنواره ي گل هاي بابونه برگزار مي شود. در میان درختان ميوه مختلف اين جنگل درختان زياد فندق  باعث شده تا اين مكان  به نام فندقلو شناخته شود.

جنگل ابر

اين جنگل كه واقع در شاهرود است با داشتن جنگل هاي ٤٠ ميليون ساله هيركاني يكي از ميراث هاي طبيعي ايران است. گونه هاي گياهي و جانوري بسيار متنوع و نادري در اين جنگل يافت ميشود و مكان مناسيب براي تحقيقات گياه شناسی است. به دليل اهمیت‌ها بالاي طبيعي جنگل ابر اين اثر به عنوان ١١٤اثر طبيعي توسط ساريان ميراث فرهنگي در فهرست ميراث طبيعي ايران قرار گرفت. علاوه بر زيباي هاي طبيعي اين جنگل چشمه هاي آن هم جذابیت خاصي دارند مثل چشمه ي ترش و چشمه قطري كه از بهترين مكان ها براي اقامت نيز به شمار مي روند.

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد