ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بهترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی

از آن جایی که استان آذربایجان غربی در مرز کشور قرار دارد ترکیبی از فرهنگ های فارسی، ترکی و ارمنی می باشد. این استان جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی دارد که بهترین فصل ها برای بازدید از بهترین مکان های گردشگری این استان فصول بهار و تابستان است. در این مقاله به معرفی بهترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی می پردازیم.

تخت سلیمان

این مکان تاریخی ۱۲۴ هزار متر مربع مساحت دارد که در گذشته محل سکونت مغول ها و اشکانیان بوده است. تخت سلیمان متعلق به دوره ی ساسانیان است که البته بخشهایی از این اثر تخریب شد و در دوره ی ایلخانی مرمت گردید. یکی از مهم ترین آتشکده ها ی این دوره آتشکده شاهی و معبد آناهیتا می باشد و ایوان خسرو و و آتشگاه های  کوچک و دروازه ها و دیوارهایی از بناهای تاریخی مهم محسوب می شوند. ارتفاع و ضخامت سنگ های حصار بیرونی به ترتیب ۱۴ و ۵ می باشد و با سنگ ها تراش دار نماسازی شده است.

پل قطور

بزرگترین پل هوایی در خاورمیانه پل قطور است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این پل در مرز بین ایران و ترکیه قرار دارد و یکی از شهر های توابع خوی می باشد. دو شرکت ایرانی و اتریشی در سال ۱۳۴۷ اقدام به پی ریزی آن کردند و شاسی این پل توسط آمریکایی ها ساخته شد. این پل در سال ۱۳۴۹ توسط یک زن مهندس آلمانی تکمیل شد. طول ارک فلزی این پل ۲۲۳ متر و طول آن ۴۴۸ متر و مجموعا دارای ۸ دهنه می باشد. در قدیم رنگ این پل قرمز بود و در زمان جنگ ایران و عراق به رنگ خاکی تغییر یافت.

بازار خوی

این شهر به علت قرار گرفتن بر سر راه جاده های بازرگانی مثل جاده ابریشم و مکه یولی بازار وسیعی را دارا می باشد و هم چنین چون دارای کاروانسراهای متعددی جهت استراحت بازرگانان و تخلیه کالا است، مرکز اقتصادی و بزرگترین بازار می باشد. این بازار یکی از بناهای ارزشمند است که در گذشته به علت سوانح طبیعی و انسانی دچار تغییراتی شد اما هنوز هم روند توشعه اقتصادی ادامه دارد. بازار قدیمی این شهر مربوط به دوره ی صفوی است.

قره کلیسا

اولین کلیسای دنیا قره کلیسا است که متعلق به دوره ی اشکانیان می باشد و در چالدران واقع شده است. این اثر تاریخی نهمین اثر کشور است که در لیست آثار جهانی قرار دارد. این کلیسادارای معماری خاص و دو گنبد هرمی می باشد. این بنا در گذشته از سنگ تراشه های سیاهرنگ تشکیل شده اما در حال حاضر رنگ این سنگ تراشه ها سفید می باشد. کلیسای سیاه از طرح های زیبای همانند بقایای حجاری و گردونه خورشید تشکیل شده ولی کلیسای سفید دارای نقش های گل و بوته و اشکال حیوان و انسان می باشد. برج زیبای ناقوس کلیسا تنها یک طبقه دارد که در زمان قاجاریه ناقص ساخته شده است. این مکان دارای کتیبه های به خط ارمنی می باشد که به صورت سنگ کنده شده می باشد.

آرامگاه شمس تبریزی

این آرامگاه یکی از مکان های زیارتی و گردشگری شهر خوی در این استان می باشد که هر ساله علاقه مندان و گردشگران از داخل و خارج برای گرامیداشت شمس تبریزی از این مکان بازدید می کنند.

این استان مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که برخی از آن ها کلیسای ننه مریم و مسجد مناره و هم چنین دژ بسطام می باشد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور آذربایجان

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

قرعه کشی کانال گردشگری

رستوران های مالزی

تور آذربایجان زمستان 95

تور آذربایجان بهمن 95

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد