بهترین زمان برای نوشیدن آب

بهترین زمان برای نوشیدن آب
- به محض بیدار شدن از خواب آب بنوشید:
تصور کنید در سرمای زیر صفر زمستان قرار است ماشین خود را روشن کنید ولی بدون منتظر ماندن برای گرم شدن موتور، ماشین را راه بیاندازید. چه اتفاقی می افتد؟
مشابه آن نیز برای بدنتان رخ می دهد اگر صبح بعد از بیدان آب بخورید. خوردن یک لیوان آب خنک بعد از بیدار شدن به بدنتان آگاهی می دهد که شما از خواب بیدار شده اید.
- خوردن آب قبل از وعده غذایی:

بهترین زمان برای نوشیدن آب
قبل از خوردن غذا یک لیوان آب بخورید تا معده احساس پر بودن کند و در نتیجه شما کمتر غذا خواهید خورد. هم چنین مرطوب شدن معده به هضم غذا کمک می کند. علاوه بر این با خوردن غذا دهان شما مرطوب می شود و مزه و طعم وعده ی قبلی پاک خواهد شد.
- وقتی گرسنه هستید، آب بنوشید:
اگر بین وعده های غذایی گرسنه می شوید، با یک لیوان آب خنک معده ی خود را پر کنید. گاهی تشنگی این تصور را به شما می دهد که گویا گرسنه هستید.
- قبل از ورزش کردن آب بخورید:

بهترین زمان برای نوشیدن آب
با توجه به دما، رطوبت و سطح سوخت و ساز بدنتان ما ممکن است به 8 لیوان آب بعد از ورزش کردن نیاز داشته باشید. این میزان آب مانع کمبود آب بدنتان بعد از ورزش کردن خواهد شد. آب بدن نقش اساسی در حفاظت از بدن در گرما و سرما دارد. باید به میزان مناسب آب بنوشید تا این روند حفظ شود.
- بعد از ورزش کردن آب بنوشید:
بعد از انجام تمرینات ورزشی، لازم است میزان زیادی آب بنوشید تا جایگزین آب از دست رفته بدن شود. میزان آبی که بدن لازم دارد با توجه به وزن و سلامتی شما متفاوت است. نباید میزان زیادی از آب را در مدت زمانی کم یا با سرعت بخورید.
- برای بیمار نشدن آب بخورید:
اگر در محیط های بیمارستانی یا اطراف بیمار هستید یا در محیط های کار شما افراد بیماری وجود دارند، کمی بیشتر از حد معمول آب بخورید. این آب، ویروس ها یا  باکتری هایی که ممکن است وارد بدنتان شده باشند را می شورد و خارج می کند.
- وقتی مریض هستید، بیشتر آب بخورید:
وقتی مریض شده اید باید میزان  زیادی آب و مایعات بنوشید. روزانه 8 لیوان آب بنوشید. البته چای و آب میوه و سوپ را هم می توانید محسوب کنید.
- وقتی خسته اید، آب بخورید:

بهترین زمان برای نوشیدن آب
اگر خسته و خواب آلود هستید ولی فرصت خوابیدن ندارید، یک لیوان یا دو لیوان آب بخورید. خستگی یکی از علایم کمبود آب است. آب می تواند به سرعت درون بدن شما حرکت کند و مانند سوختی که باعث راه افتادن ماشین شود، شما را سرحال کند.
خواص نوشیدن آب:

بهترین زمان برای نوشیدن آب
محافظت از پوست:
 مصرف آب در حال ناشتا می تواند سلامتی و زیبایی پوست را تحریک کند.  با نوشیدن یک لیوان آب هنگام بیدار شدن، سلول های پوست تقویت می شوند و مواد سمی تجمع یافته در آنها از بین می روند. همچنین به حفظ حالت کشسانی پوست نیز کمک می شود تا مدت طولانی تری جوان و بدون چروک بماند.
 
تاثیری مشابه داروها:
نوشیدن آب نقش موثری  برای دفع مواد سمی و زائد در کلیه ها دارد. نوشیدن آب باعث می شود مواد زائد جمع شده در کلیه ها از بین  بروند زیرا دفع مواد سمی از طریق ادرار صورت می گیرد.
 
تامین رطوبت سیستم لنفاوی:
نوشیدن آب در حال ناشتا یکی از مهم ترین توصیه های تامین رطوبت سیستم لنفاوی است و از خستگی غدد فوق کلیوی جلوگیری می کند. این غدد مسئول تولید کورتیزول است که هورمون مؤثر در برابر مقابله با استرس است.
بهبود عملکرد دستگاه گوارش:
اگر بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید،‌ دستگاه گوارش را تحریک کرده  و به دفع مواد سمی کمک می شود، حرکات روده ها تسهیل می گردد و برای دریافت مواد غذایی و انجام فعالیت گوارشی آماده می شود.
نکته:
- گرچه فواید نوشیدن آب در حالت ناشتا بسیار مهم است اما کافی نخواهد بود. در واقع، باید حتما در طول روز حداقل 8 لیوان آب نوشیده شود تا خواص این ماده حیاتی ادامه یابد.
- مصرف بیش از حد آب نیز توصیه نمی شود زیرا برای عملکرد صحیح کلیه ها مضر خواهد بود. گرچه آب برای بدن عالی است اما زیاده روی در مصرف آن می تواند رطوبت بیش از حد و نارسایی کلیه ها را در پی داشته باشد.
- دقت کنید که نوشیدن آب بعد از خوردن برخی میوه جات اصلا توصیه نمی شود به عنوان مثال بعد از خوردن میوه هایی مثل هندوانه و مرکبات، مصرف آب سبب ضعف می شود زیرا مصرف آب موجب فساد هضم در معده می شود. همچنین، نوشیدن آب گرم بعد از غذاهای شور و نوشیدن آب سرد بعد از غذاهای شیرین نیز ممنوع است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

آب و هوای مالزی

رستوران آب و برق کیش

آب و هوای پاریس

آب و هوای مادرید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد