ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بهترین مکان های تاریخی و گردشگری کردستان

به فاصله ی 520 کیلومتری از جنوب غربی پایتخت به سرزمینی  کرد نشین و مرزی به نام کردستان می رسیم. شاید با شنیدن نام کردستان در وهله ی اول خاطره ی جنگ تحمیلی و رشادت های مردم این خطه در یادها زنده شود، اما این استان از طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری بی شماری نیز برخوردار است که بدون شک می تواند هر بیننده ای را مسحور و مجذوب خویش گرداند.

در این سرزمین کوه های سربه فلک کشیده، آّبشارها و چشمه های خروشان جنگل های انبوه بلوط و نیز آثار باستانی منحصر به فرد محیطی مناسب را برای افرادی پدید آورده که از زندگی کسالت بار شهری گریزان شده و می خواهند دمی در دامان طبیعت بیاسایند. مهم ترین جاذبه های گردشگری استان کردستان به شرح زیر می باشد.

مجموعه ی پارک تفریحی آبیدر در سنندج

شاید اغراق نباشد اگر پارک تفریحی آبیدر را معروف ترین تفرجگاه سنندج بنامیم. مجموعه آبیدر که بر دامنه ی کوهی به همین نام و در قسمت غربی شهر سنندج قرار گرفته است با برخورداری از چشمه های طبیعی و نیز باغ های متعددی که بر دامنه ی کوه قرار دارند، سبب شده است تا هر ساله سنندج، گردشگران زیادی را میزبانی کند.

 قلعه ی باستانی قمچقای در بیجار

در 45 کیلومتری شهر بیجار و برفراز کوه های مرتفع منطقه قلعه ی تاریخی قمچقای بنا شده است. وجود این قلعه که گفته می شود از دوران ساسانی محلی برای پاسداری از شهر بوده است، نشان دهنده ی قدمت تاریخی بیجار می باشد. گفته می شود تنها راه ارتباطی این قلعه با خارج، معبر باریکی است که حتی عبور یک نفر را  نیز دشوار می سازد. پیرامون قلعه را دره های ژرف و رودهای پر آب فرا گرفته است که نشان دهنده ی موقعیت استراتژیک قلعه در زمان گذشته می باشد. درون قلعه نیز آثار باستانی متعلق به قرن 6 و 7 هجری قمری مشاهده می شود و حجاری های مربوط به تونل قلعه نیز چشم اندازی منحصر به فرد بوجود آورده است.

منطقه ی اورامان در مریوان

در شهرستان مریوان و در مرز کردستان و کرمانشاه، روستایی به نام اورامان وجود دارد. در گویش محلی اورامان به معنای جایگاه خورشید است. در روستای اورامان با توجه به شیب تند دامنه ی کوه خانه های به صورت پلکانی و بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. این روستا که معماری آن تا حد زیادی شبیه به ماسوله است از لحاظ تاریخی قدمتی بین 40 هزار تا 12 هزار سال دارد. گویش خاص مردم منطقه و نیز وجود جاذبه های طبیعی نظیر چشمه ها و رودهای فراوان جاذبه ای بکر و بی همتا را در این روستا پدیده آورده است.

 دریاچه ی زریوار

یکی دیگر ازجاذبه های طبیعی استان کردستان، دریاچه ی زریوار است که در 3 کیلومتری مریوان قرار دارد. این دریاچه قریب به دو میلیون سال است که حیات و آبادانی را برای این منطقه فراهم آورده است. زریوار با مساحتی حدود 5.8 کیلومتر مربع میان کوه های سر به فلک کشیده ی منطقه قرار گرفته است و محیطی مناسب را فراهم آورده است تا پذیرای مسافران و طبیعت دوستان باشد. شاید برای شما جالب باشد که در منطقه ی زریوار هیچ رودی وجود ندارد و آب این دریاچه تنها از جوشش چشمه های نزدیک به آن تامین میشود. دریاچه ی زریوار در فصل زمستان نیز مسافران زیادی را به خود جذب می کند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

قرعه کشی کانال گردشگری

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد