به چه دلیل به لوپوس مبتلا می شویم؟به چه دلیل به لوپوس مبتلا می شویم؟

بیماری لوپوس زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن بیمار به بافت های سالم بدن حمله می کند (بیماری های خود ایمنی).

علل ایجاد بیماری لوپوس

هنوز به طور یقین مشخص نیست که چرا برخی از افراد مبتلا به لوپوس می شوند اما احتمال دارد این بیماری در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی حاصل شده باشد. علت لوپوس در اغلب موارد، ناشناخته است. برخی از عوامل بالقوه ایجاد کننده بیماری عبارتند از:

1- نور خورشید: قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند منجر به ضایعات پوستی لوپوس شود و یا موجب پاسخ داخلی به آن در افراد حساس گردد.

2- عفونت ها: عفونت می تواند منجر به ابتلا به لوپوس شود و یا در بعضی افراد موجب عود بیماری شود.

3- داروها: در برخی از موارد لوپوس در اثر انواع خاصی از داروها مانند داروهای فشار خون، داروهای ضد تشنج و آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود.

افرادی که مبتلا به لوپوس ناشی از مواد مخدر هستند معمولا هنگامی که مصرف مواد مخدر را قطع می کنند بهتر می شوند.

عوامل افزایش خطر ابتلا به لوپوسبه چه دلیل به لوپوس مبتلا می شویم؟

عواملي كه ممكن است خطر ابتلا به لوپوس را افزايش دهند عبارتند از:

جنسیت: لوپوس در زنان شایع تر از مردان است و زنان تقریبا 10-9 برابر مردان مبتلا می شوند.

سن: گرچه ممکن است در هر سنی فرد مبتلا به لوپوس شود، اما اغلب در بین سنین 15 تا 45 سالگی اتفاق میافتد.

نژاد: ابتلا به لوپوس در برخی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر دیده می شود. در این میان ابتلا به لوپوس در آفریقایی-آمریکایی ها، اسپانیایی ها و آمریکایی های آسیایی شایعتر است.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بثورات ناشناخته بر روی صورت یا بدن ظاهر شد و یا تب بدون دلیل دارید، درد یا خستگی بدون دلیل در بدن خود احساس می کنید، حتما به پزشک روماتولوژيست مراجعه نمایید.

عوارض جانبی بیماری لوپوس

التهاب ناشی از لوپوس می تواند روی بسیاری از مناطق بدن بیمار تاثیر بگذارد، از جمله:

1- کلیه ها: لوپوس می تواند موجب آسیب جدی به کلیه ها شود. نارسایی کلیه یکی از علل اصلی مرگ و میر در افراد مبتلا به لوپوس است.

2- مغز و سیستم عصبی مرکزی: اگر مغز شما توسط لوپوس آسیب دیده باشد، ممکن است سردرد، سرگیجه، تغییرات رفتاری، مشکلات بینایی و حتی سکته یا تشنج را تجربه کنید. بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس مشکلات حافظه دارند.

3- خون و رگ های خونی: لوپوس ممکن است منجر به مشکلات خون، از جمله کم خون و افزایش خطر خونریزی یا لخته شدن خون شود. همچنین می تواند باعث التهاب رگ های خونی (واسکولیت) شود.

4- ریه ها: ابتلا به لوپوس موجب افزایش احتمال ایجاد التهاب حفره قفسه سینه (پلوری) می شود که باعث می شود تنفس دردناک شود. خونریزی به ریه ها و پنومونی نیز امکان پذیر است.

5- قلب: لوپوس می تواند موجب التهاب عضلات قلب، شریان ها یا غشاء قلب (پریکاردیت) شود. خطر بیماری قلبی عروقی و حملات قلبی نیز به شدت افزایش می یابد.

دیگر عوارض جانبیبه چه دلیل به لوپوس مبتلا می شویم؟

ابتلا به لوپوس خطر ابتلا به بیماری های زیر را نیز افزایش می دهد:

عفونت: افراد مبتلا به لوپوس بیشتر در برابر عفونت آسیب پذیرند، زیرا هر دوی این بیماری ها و درمان آنها می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

سرطان: ابتلا به لوپوس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؛ با این حال این خطر از احتمال کمتری نسبت به عوارض دیگر برخوردار است.

مرگ بافت استخوان (necrosis avascular): این اتفاق زمانی می افتد که خونرسانی به استخوان ها کاهش می یابد و در ادامه موجب شکست های کوچک در استخوان می شود و در نهایت فروپاشی استخوان ها را منجر می شود.

عوارض بارداری: در زنان مبتلا به لوپوس خطر سقط جنین افزایش می یابد. لوپوس خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری (پره اکلامپسی) و زایمان زودرس را نیز افزایش می دهد. برای کاهش خطر این عوارض، پزشکان اغلب توصیه می کنند که بارداری را به تاخیر بیاندازند و پس از این که حداقل شش ماه بیماری تحت کنترل بود، اقدام به بارداری صورت پذیرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر