بوی بد پا و علل ایجاد آن
بوی بد پا و علل ایجاد آن

بوی بد پا مشکل ناخوشایندی است که موجب آزار و اذیت خود فرد و اطرافیانش می شود. هر چند این مشکل تهدیدی جدی برای سلامتی جسمی نمی باشد اما به سبب آزار روحی فرد، معمولا بسیار ناراحت کننده است و با تاثیر منفی بر شخصیت اجتماعی فرد، گاه به مشکلی جدی تبدیل می شود.

اولین سوالی که در مورد بوی بد پا به ذهن می رسد این است که علت ایجاد این بو چیست و چرا پای برخی از افراد بوی بدی می دهد در حالی که پای دیگران بو نمی دهد؟ همچنین راه درمان این مشکل کدام است؟ در ادامه به بررسی جواب این پرسش ها خواهیم پرداخت.

علل ایجاد بوی بد پابوی بد پا و علل ایجاد آن

پا یکی از اندام های مهم بدن است که معمولا و در بیشتر مواقع با جوراب یا کفش پوشانده و گرم می شود. در پا بیش از 250 هزار غده تعریق وجود دارد که وظیفه آنها مرطوب نگه داشتن پا و تنظیم دمای بدن است. به همین دلیل پا بسیار عرق می کند.

همچنین باکتری های بسیار زیادی نیز بر روی پوست پا زندگی می کنند. این باکتری های برای ادامه حیات خود از سلول های مرده پوست پا تغذیه کرده و عرق خارج شده از منافذ پوست پا را تجزیه می کنند. حاصل این فعالیت، ایجاد بوب بد (شبیه بوی پنیر فاسد شده) می باشد.

علاوه بر مورد ذکر شده، مواردی نیز وجود دارند که میزان تعرق پا را افزایش داده و مشکل بوی بد پا را تشدید می کنند. این موارد عبارتند از:

- استرس
- وجود برخی از جراحات در بافت پا
- ایستادن های مداوم
- پوشیدن مداوم یک جفت کفش
- عدم رعایت بهداشت فردی
- تغییرات هورمونی در بدن (که بیشتر در نوجوانانی که به سن بلوغ نزدیک شوند و نیز زنان باردار رخ می دهد)
- وجود برخی از عفونت های قارچی در پا یا در لابلای انگشتان پا

علائم و نشانه های بوی بد پابوی بد پا و علل ایجاد آن

بر اساس تحقیقات انجام شده در انجمن پزشکی امریکا، مشخص ترین علامت بوی بد پا، تعرق زیاد در این اندام است.

در برخی از افراد میزان تعریق به حدی است که فرد احساس می کند همیشه پاهایش مرطوب است و پاها در کفش مرتب حرکت کرده و می لغزند. علاوه بر این پاهای این گونه افراد، معمولا سفید رنگ بوده و حتی دچار عفونت در لابلای انگشتان پا می شوند.

در برخی دیگر نیز، رطوبت بیش از اندازه پا موجب ترک خوردگی پوست پا شده و عفونت موجود در یک بخش، به سرعت به قسمت های دیگر پا، سرایت می کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟بوی بد پا و علل ایجاد آن

بوی بد پا به خودی خود بیماری نیست اما می تواند نشانه ای بر روجود یک بیماری دیگر باشد. اگر بوی بد پا، با درمان های خانگی در طی حداکثر 1 ماه درمان نشود؛ بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید.

پزشک با بررسی نتیجه آزمون هایی، علل ایجاد تعرق بیش از اندازه پا را مشخص کرده و درمان مناسب را پیشنهاد می دهد.

معمولا در شرایطی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد؛ پزشک دارویی با عنوان کلرید آلومینیوم تجویز می کند. این دارو ضد عرق است و با غیر فعال کردن غدد تعرق، مانع از ایجاد عرق زیاد و بوی بد پا می شود.

البته ممکن است، در برخی موارد بوی بد پا ناشی از وجود عفونت باکتریایی شدید پوست پا است؛ در صورتی که این عفونت به سرعت درمان نشود، علاوه بر تشدید بوی بد پا، مشکلات بسیار دیگری نیز ایجاد خواهد شد.

در برخی موارد نیز بوی بد پا، نشانه ای از وجود نوعی بیماری خود ایمنی است و در مواردی دیگر ممکن است نشانه ای از ابتلا به بیماری مزمنی مانند دیابت باشد.

بنابراین بوی بد پا را جدی گرفته و در صورتی که با به کار بستن روش های ساده و خانگی، حداکثر پس از 1 ماه، درمان نشد؛ به پزشک مراجعه نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد