بیماری ام اس

بیماری ام اس

ام اس بیماری شایعی نیست اما نادر هم محسوب نمی شود. انجمن ملی ام اس اعلام کرده هر یک ساعت یک نفر مبتلا به ام اس تشخیص داده می شود. برای بعضی از افراد نشانه ها ی اولیه ام اس می تواند بی حسی و خواب رفتن  دست و پا و در حالیکه برای بعضی دیگر سرگیجه و عده ای دیگر خستگی مداوم باشد. مشکلات چشمی مانند از دست دادن دید و درد می تواند از علایم اولیه ام اس باشد.

علایم شایع اولیه ام اس

بیماری ام اس

از دست دادن دید:

مشکلات بینایی از جمله از دست دادن دید می تواند از علایم اولیه ام اس باشد. کاهش غیر طبیعی دید در یک چشم یا هر دو می تواند نشان دهنده ی ام اس باشد.

مشکلات تعادلی:

مشکلات تعادلی و سرگیجه نیز از علایم اولیه ام اس هستند.

بی حسی و  مور مور شدن:

هر کسی این احساس بی حسی و خواب رفتگی موقت دست و پا را زمانی که بر روی دست و پای خود برای مدت زمان طولانی استراحت کرده باشد، تجربه کرده است. اما این احساس چند دقیقه بعد با بازگشت جریان خون به آن ناحیه از بین خواهد رفت. بی حسی مربوط به ام اس زمان طولانی تری به طول خواهد انجامید.

عدم تحمل گرما:

حساسیت به گرما نیز از علایم دیگر ام اس است. اگر شما احساس سر گیجه یا احساس ناراحتی غیر طبیعی در محیط های  گرم دارید. ممکن است دچار ام اس شده باشید.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید:

بیماری ام اس

علایم ام اس مختلف و متعدد هستند. علایمی شامل:

- خستگی

- درد

-  مشکلات ادراری

- مشکل در بلع

- مشکل در صحبت کردن

- مشکلات حافظه ایی

- افسردگی

بسیاری از این علایم  با نشانه های بعضی از بیماری های دیگر مشترک اند. اگر هر کدام از این علایم بیش از 24 ساعت طول بکشد، علت آن  می تواند ام اس باشد.

مانند سایر بیماری ها، ام اس هر چقدر زودتر تشخیص داده شود، درمان هم موثر تر خواهد بود. درمان هایی وجود دارند که می توانند سیر پیشرفت بیماری  را آهسته تر کنند و با تشخیص به موقع می توانند بسیار تاثیر گذارتر باشند.

چگونگی درمان  بیماری ام اس

داروهای مختلف وجود دارند که می‌توانند شدت و تکرار علایم بیماری ام اس را کاهش دهند. همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. داروها می‌توانند:

- حملات بیماری را کوتاه کنند.

- علایم و مشکلات ام اس را بهبود بخشند(مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها)

مواردی در مورد سبک زندگی وجود دارد که با رعایت کردن،  به بیماری ام  اس کمک  می کند، این نکات شامل:

- به اندازه کافی استراحت نمایید: اینکار باعث می‌شود کم‌تر احساس ضعف و خستگی نمایید.

- ورزش کنید: انجام مرتب ورزش و فعالیت بدنی از جمله ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، شنا، کاهش وزن و سایر فعالیت‌های متعادل به شما در تقویت عضلات، مثانه و روده و همچنین حفظ تعادل شما کمک می‌نماید.

- بدنتان را خنک کنید: بعضی اوقات شدت بیماری ام اس با گرم شدن بدن افزایش می‌یابد. با  دوش آب خنک، شنا در آب خنک و خوردن نوشیدنی‌های خنک بدنتان را خنک نمایید.

- رژیم غذایی مناسب داشته باشید: رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما در حفظ تناسب اندام، تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت استخوان‌ها کمک نماید.

- استرس‌تان را کاهش دهید: استرس یکی از عوامل تشدید کننده ام اس بوده و بیماران باید از آن دوری کنند

-  مراقب عفونت ها باشید: هر نوع عفونتی مانند عفونت دستگاه‌های تنفسی، ادراری، پوستی و سایر عفونت‌ها می‌تواند حداقل به صورت موقت باعث تشدید بیماری شود.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل گرند اس استانبول

هتل رامادا دی ام ای تایلند

مرکز خرید ام ام مایگروس آنتالیا

هتل رادیسون بلو اس رم

هتل لابراندا تی ام تی بدروم

پارک آبی ام القوین دبی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد