بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست؟

بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست؟
بیماری تخمدان پلی کیستیک بیماری نسبتا شایع خانم ها در سن باروری می باشد. در این بیماری اختلالات هورمونی موجب تغییراتی میگردد که به دنبال آن، قاعدگی، وضعیت و توانایی باروری و شکل ظاهری خانم ها تحت تاثیر قرار می گیرد. این بیماری اگر بدون درمان برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، می تواند بر سلامت فرد اثر بگذارد. بیماری تخمدان پلی کیستیک  یکی از شایع ترین  اختلال غده های داخلی است. حدود 10-5 درصد خانم ها به آن مبتلا هستند، یعنی از هر 20-10 خانم در سنین باروری، یک نفر مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک است. به نظر می رسد امروزه با تغییر شیوه زندگی، کاهش فعالیت فیزیکی و افزایش وزن شیوع این  بیماری درجامعه بیشتر شده است. این بیماری مجموعه ای از مشکلاتی است که همزمان با هم اتفاق می افتند، البته هم خانم های مبتلا به این بیماری، ممکن است تمام علایم را با هم نداشته باشند. یکی از نشانه های استرس زای بیماری تخمدان پلی کیستیک، ناباروری می باشد. البته این بدان معنا نیست که فرد مبتلا اصلا باردار نخواهد شد، بلکه ممکن است دیرتر باردار شود یا برای بارداری نیاز به تنظیم قاعدگی و درمان کمکی داشته باشد. در واقع روش های مختلفی برای درمان ناباروری این افراد وجود دارد و تعداد زیادی از این افراد باردار خواهد شد.
علامت های بیماری تخمدان پلی کیستیک

بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست؟
•    بی نظمی و کاهش سیکل های قاعدگی
•    مشکلات ناباروری
•    موهای زاید (هيرسوتيسم) در صورت، سينه و شکم
•    طاسی یا کم پشت شدن موهای سر با الگوی مردانه
•    آکنه (جوش صورت)، پوست چرب يا شوره ی سر
•    چاقی یا اضافه وزن
شایع ترین علامت این بیماری اختلالات قاعدگی است. ممکن است بسیاری از موارد این بیماری در نوجوانان خود را با قاعدگی نامنظم و با فواصل طولانی نشان میدهد. البته امروزه مشخص شده است که این بیماری قبل از بلوغ با اختلال در تنظیم هورمون ها و افزایش تدریجی وزن شروع شده ولی علایم آن در دوران بلوغ نمایان می شود. گاهی ممکن است پیشرفت این بیماری به علت عدم توجه به نظم قاعدگی توسط فرد یا والدین وی منجر به بروز دیگر علایم دیر رس از جمله ناباروری گردد و در این صورت تشخیص این مساله، معمولا تا پس از ازدواج به تاخیر می افتد.
علت بیماری تخمدان پلی کیستیک

بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست؟
این بیماری گاهی در برخی خانواده ها بیشتر دیده می شود و به همین خاطر امروزه احتمال ارثی بودن این بیماری نیز مطرح است. اگر هر یک از وابستگان فرد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک باشند، احتمال ابتلای فرد به این بیماری بیشتر می شود. هورمون ها مواد شیمیایی هستند که بخش های مختلفی از بدن را کنترل می کنند. اختلال در هورمونها، عملکرد تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
طی تحقیقاتی دانشمندان متوجه شدند، زنان باردار مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، ۳۰ درصد بیش از حالت طبیعی، هورمون آنتی‌مولرین دارند. با توجه به اینکه این سندرم حالت موروثی‌ دارد، دانشمندان اعلام کردند که ممکن است عدم تعادل هورمونی در بدن زنان باردار، به ایجاد سندرم در دخترانشان بیانجامد.
برای آزمایش این فرضیه، محققان هورمون آنتی‌مولرین را به موش‌های باردار تزریق کردند. زمانی که زاده‌های مونث این موش‌ها رشد یافتند، بسیاری از مشخصات بارز سندرم پلی‌کیستیک در آن‌ها ظاهر شد. این مشخصات شامل بلوغ دیررس، تخمک‌گذاری نامنظم، حاملگی دیرتر و فرزندان کم‌تر بودند.
طبق نتایج، احتمالا هورمون اضافی با تحریک بیش از حد گروهی از سلول‌های مغزی که سطح هورمون تستوسترون را بالا می‌برند، باعث ایجاد این وضعیت می‌شود.

بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر