بیماری لوپوس چیست؟بیماری لوپوس چیست؟

لوپوس نوعی بیماری سیستم ایمنی بدن است که در آن سیستم ایمنی بدن بیمار به بافت ها و اندام های خود حمله می کند. التهاب ناشی از لوپوس می تواند بر بسیاری از سیستم های مختلف بدن تاثیر بگذارد از جمله مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خونی، مغز، قلب و ریه ها.

به دلیل شباهت علائم و نشانه های بیماری لوپوس با بیماری های دیگر تشخیص لوپوس اغلب دشوار است. البته تعدادی از علائم نیز مختص خود بیماری هستند که عبارت است از: بثورات پوست صورت که شبیه بال های پروانه است و در هر دو گونه رخ می دهد. این نشانه فقط در تعدادی از موارد بیماری اتفاق می افتد و در همه افراد مبتلا به لوپوس ظاهر نمی شود.

برخی از افراد مستعد ابتلا به لوپوس متولد می شوند که ممکن است به علت عفونت، داروهای خاص یا حتی نور خورشید این اتفاق افتاده باشد.

برای درمان لوپوس هیچ درمان قطعی وجود ندارد و تنها درمان ممکن کمک به کنترل علائم بیماری است.

علائم بیماری لوپوس

لوپوس بیماری است که علایم و نشانه های آن از بیماری به بیمار دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد. علائم و نشانه ها ممکن است ناگهانی و یا به آرامی ظاهر شوند، ممکن است خفیف یا شدید باشند، و ممکن است پس از مدتی موقت شوند یا برای همیشه ادامه یابند.

اکثر افراد مبتلا به لوپوس مبتلا به نوع خفیف بیماری هستند که در اثر اتفاق خاصی و یا شرایط خاصی که در زندگی رخ می دهد، مشخص می شوند، که به این مرحله از بیماری انفجار گویند و زمانی است که علائم و نشانه های بیماری برای مدت زمان کوتاه بدتر می شوند و سپس بهبود یافته یا حتی ناپدید می شوند.

بیماری لوپوس چیست؟

علائم و نشانه های لوپوس که هر بیمار تجربه می کند به این بستگی دارد که کدام سیستم های بدن تحت تاثیر بیماری قرار دارند. شایع ترین علائم و نشانه ها عبارتند از:

1- خستگی: حدود 90 درصد افراد مبتلا به لوپوس همیشه احساس خستگی می کنند که البته میزان احساس خستگی در بیماران مختلف، متفاوت است. این دسته از بیماران در روز بیش از حد می خوابند. اگر با خستگی مفرط زندگی می کنید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از علل خستگی می توانند درمان شود.

2- تب: یکی از علائم اولیه لوپوس تب کم درجه بدون هیچ علت خاصی است. معمولا این تب در محدوده 36.9 تا 38.3 درجه سانتیگراد متغیر است.

3- درد مشترک، سفتی و تورم در عضلات و مفاصل: مشکلات مفصلی شامل درد، سفتی و تورم قابل مشاهده به ویژه در صبح می باشد. این علائم در ابتدا ممکن است خفیف باشند و به تدریج با پیشرفت بیماری آشکارتر شوند. به هر حال پزشک باید تعیین کند که دردهای مفصلی بیمار ناشی از لوپوس است و یا بیماری دیگری مانند آرتروز.

4- سرد شدن انگشتان دست و پا و یا تغییر رنگ انگشتان به سفید و آبی هنگام استرس (پدیده رینود)

5- درد قفسه سینه: التهاب ریه یکی دیگر از علائم احتمالی لوپوس است. ریه ها ملتهب می شوند و تورم می تواند به رگ های خونی ریه گسترش یابد. حتی دیافراگم ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. این شرایط منجر به درد سینه در هنگام نفس کشیدن می شود. این بیماری اغلب به عنوان درد قفسه سینه پالیزی شناخته می شود.

با گذشت زمان، مشکلات تنفسی ناشی از لوپوس حجم ریه را کاهش می دهد. درد قفسه سینه ادامه می یابد و ضعف تنفس این وضعیت را مشخص می کند. این وضعیت کاهش سندرم ریه نامیده می شود. طبق نظر بنیاد لوپوس آمریكا، در چنین شرایطی عضلات دیافراگم بسیار ضعیف هستند و به نظر می رسد در تصاویر سی تی اسكن حرکت می كنند.

6- تنگی نفس: لوپوس موجب افزایش احتمال ایجاد التهاب حفره قفسه سینه (پلوری) می شود که تنفس دردناک را به دنبال دارد. خونریزی به ریه ها و پنومونی نیز امکان پذیر است.بیماری لوپوس چیست؟

7- دهان خشک، چشم های خشک: لوپوس موجب ایجاد احساس خشکی در دهان می شود. همچنین ممکن است احساس خشک شدن در چشم نیز ایجاد شود. دلیل این است که برخی از افراد مبتلا به لوپوس بیماری Sjogren را، که یکی دیگر از اختلالات خودایمنی است را تجربه می کنند. در این بیماری غدد مسئول ترشح بزاق و یا اشک دچار مشکل می شوند. در برخی موارد، زنان مبتلا به لوپوس و Sjogren ممکن است خشکی واژن و پوست را نیز تجربه کنند.

8- ناراحتی های قلب: لوپوس می تواند موجب التهاب عضلات قلب، شریان ها یا غشاء قلب (پریکاردیت) شود. خطر بیماری قلبی عروقی و حملات قلبی نیز به شدت افزایش می یابد.

9- سردرد، سردرگمی و از دست دادن حافظه: اگر مغز بیمار در اثر بیماری لوپوس آسیب دیده باشد، ممکن است سردرد، سرگیجه، تغییرات رفتاری، مشکلات بینایی و حتی سکته یا تشنج را تجربه کند. بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس مشکلات حافظه دارند و ممکن است افکار خود را بیان کنند.

10- ریزش مو: ریزش مو اغلب یکی از اولین علائم لوپوس است. ریزش مو به دلیل التهاب پوست سر صورت می گیرد. در مراحل اولیه بیماری موها به آرامی شروع به ریزش می کنند. برخی از بیماران نیز ریش، ابرو، مژه و سایر موهای بدن را از دست می دهند. لوپوس باعث می شود که موهای بیمار شکننده شود. با شروع درمان لوپوس معمولا رشد موها دوباره آغاز می شود اما اگر ضایعات پوستی ایجاد شده باشد، ریزش مو در این مناطق ممکن است دائمی شود.

11- التهاب کلیه: افراد مبتلا به لوپوس ممکن است دچار یک التهاب کلیه به نام نفریت می شوند. التهاب باعث می شود که کلیه ها سموم را دفع نکنند. بنابر نظر بنیاد لوپوس امریکا، نفریت معمولا در عرض پنج سال از شروع لوپوس شروع می شود.

علائم نفریت عبارتند از:

• تورم در پاها
• فشار خون بالا
• وجود خون در ادرار بیمار
• ادرار تیره تر از معمول
• تکرر ادرار مخصوصا در شب

معمولا بیماران نسبت به علائم اولیه بی توجه هستند. اما پس از تشخیص، نظارت بر عملکرد کلیه توصیه می شود. نفریت لوپوس درمان نشده منجر به بیماری کلیوی حاد (ESRD) می شود.بیماری لوپوس چیست؟بیماری لوپوس چیست؟

12- بثورات پوستی یا ضایعات: یکی از نشانه های برجسته لوپوس، یک راش پروانه ای است که بر روی پل بینی و روی هر دو گونه ظاهر می شود. حدود 50 درصد افراد مبتلا به لوپوس این راش را دارند. این ضایعه می تواند ناگهان رخ دهد و یا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر شود. گاهی اوقات بثورات پوستی درست قبل از انفجار بیماری ظاهر می شوند.

همچنین لوپوس می تواند منجر به ایجاد ضایعات پوستی در مناطق دیگر بدن شود. برخی از ضایعات پوستی لوپوس نیز هستند که با قرار گرفتن در معرض آفتاب ظاهر می شود یا بدتر می شود (حساسیت به نور)

13- مشکلات دستگاه گوارش: برخی از افراد مبتلا به لوپوس سوزش سر دل، ریفلاکس اسید معده، یا سایر مشکلات گوارشی دارند. علائم خفیف را می توان با آنتی اسیدهای OTC درمان کرد. اگر مکرر مشکل ریفلاکس اسید معده یا سوزش سر دل دارید، سعی کنید میزان وعده های غذایی خود را کاهش دهید. اگر با این روش مشکل برطرف نشد برای بررسی سایر شرایط به پزشک مراجعه کنید.

14- مشکلات تیروئید: در برخی از بیماران مبتلا به لوپوس مشکلات غده تیروئید نیز ایجاد می شود که شامل کم کاری یا پرکاری تیروئید می باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر