بیماری های نادری که تاکنون ندیده اید


بیماری های بسیاری در جهان وجود دارد که بسیاری از ما نه تاکنون افراد مبتلا به آنها را دیده ایم و نه حتی در مورد آنها شنیده ایم. خوشبختانه این بیماری ها بسیار نادر هستند و تنها عده بسیار کمی در سراسر جهان به آنها مبتلا می شوند. اما متاسفانه برای بسیاری از این بیماری ها هیچ درمانی وجود ندارد و افراد مبتلا مجبورند تا آخر عمر با بیماری خود دست به گریبان باشند. در این مطلب در مورد تعدادی از این بیماری ها صحبت خواهیم کرد.
1- سندروم سر انفجاریبیماری های نادری که تاکنون ندیده اید
افراد مبتلا به سندروم سر انفجاری، در حالی که در خواب هستند؛ احساس می کنند صداهای بسیار بلند، مانند صدای انجار بمب می شنوند و همین امر موجب از خواب پریدن ناگهانی بیمار شده و به دنبال آن فرد دچار سردرد بسیار شدید می شود. در برخی دیگر از موارد، مبتلایان احساس می کنند, ضربه شدیدی به سر آنها وارد شده است و یا برق آنها را گرفته است و به دنبال آن بیدار شدن ناگهانی از خواب و سردرد را تجربه می کنند؛ همچنین این دسته از افراد معمولا پس از بیدار شدن از خواب نور شدیدی در اطراف خود می بینند و حتی برخی از مبتلایان احساس می کنند دیوانه شده اند؛ در حالی که این گونه نیست.
خوشبختانه برخی از بیمارانی که از سندروم انفجار سر رنج می برند، تنها یک بار در زندگی خود این احساس تلخ را تجربه می کنند و متاسفانه برخی دیگر بارها و بارها در زندگی خود این حس ناخوشایند را تجربه می کنند.
بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری علت بیماری خود را روانی می دانند و به همین دلیل از عنوان کردن آن خودداری کرده و بنابراین بسیاری از موارد این بیماری تشخیص داده نمی شود.
علل سندروم سر انفجاری
همانطور که گفته شد این بیماری به هیچ وجه یک بیماری روانی نیست و عللی دارد که در اینجا برخی از آنها را عنوان می کنیم.
- فشارهای عصبی: مغز افرادی که استرس زیادی دارند و از فشارهای عصبی رنج می برند؛ دارای فعالیت بسیار بالایی است و حتی در زمان خواب نیز مغز قادر نیست فعالیت خود را کاهش دهد و در برخی موارد این فعالیت های بیش از حد، به شکل یک شوک الکتریکی خود را در خواب نشان می دهند و فرد با احساس درد شدید در ناحیه سر از خواب می پرد.
- بیماری های گوش داخلی: وجود برخی از التهابات یا حتی یک ضایعه کوچک در ناحیه گوش میانی می تواند موجب اختلال در شنوایی و سردرد شود و ممکن است شنیدن صداهای بلند در زمان خواب ناشی از مشکلات گوش میانی باشد.
متاسفانه درمان مشخصی برای سندرم انفجار سر وجود ندارد و درمان هر بیمار بسته به شرایط خاص او متفاوت است. اما با این برخی از داروها که فعالیت نورولوژیکی را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی ممکن است برای درمان این بیماری موثر باشند.
با این حال برای مقابله با این بیماری بهترین راه این است که آرامش خود را حفظ کنید و تا جایی که امکان دارد استرس و اضطراب را از خود دور کنید. همچنین رژیم غذایی خود را اصلاح نمایید و یک برنامه سالم غذایی استفاده کنید. علاوه بر این مدت زمان کافی برای استراحت در نظر بگیرید و برنامه خواب خود را تنظیم کنید و در نهایت با یک پزشک مشورت نمایید.
2- سندروم گرگینه بیماری های نادری که تاکنون ندیده اید
سندروم گرگینه که با عنوان پرمویی نیز شناخته می شود؛ بیماری نادری است که در آن بر روی کل بدن یا فقط قسمت های خاصی از بدن بیمار موهای زائد بسیاری رشد می کنند به طوری که کل اندام را درگیر کرده و حتی با زدودن آنها نیز مشکل فرد برطرف نشده و موها در طی چند روز و حتی در موارد شدید بیماری، در چند ساعت دوباره رشد می کنند.
علل سندروم گرگینه
این بیماری به دو دلیل عمده ممکن است ایجاد شود که عبارتند از:
- وراثت: در این مورد ژن های پرمویی از والدین به فرزند منتقل می شود و ممکن است در اثر یک جهش ژنتیکی ایجاد شده باشد.
- اکتسابی: در این مورد پرمویی در اثر برخی از بیماری ها مانند سرطان یا مصرف برخی از داروهای هورمونی و یا مشکلات تغذیه ای ایجاد شود.
متاسفانه درمان قطعی برای پرمویی وجود ندارد و تنها اصلاح رژیم غذایی و قطع مصرف داروهای هورمونی ممکن است تا حدودی علائم این بیماری را کاهش دهد. هر چند می توان از جراحی لیزری برای از بین بردن این موهای زائد استفاده کرد.
3- بیماری پیری زودرس یا Progeriaبیماری های نادری که تاکنون ندیده اید
این بیماری یکی از نادرترین بیماری های ژنتیکی دیده شده در جهان است. در این بیماری علائم فرسودگی و پیری در سنین بسیار پایین و حتی کودکی به سراغ فرد می آید و موجب می شود بدن کودک به سرعت پیر شود. نوزادان متولد شده با این اختلال در ابتدا نشانه ای از بیماری ندارند؛ اما در طی سال اول زندگی نشانه ها ظاهر می شود و علائم بیماری خود را نشان می دهند.
برای تشخیص این بیماری، پزشک متخصص اطفال آزمایشات مانند تست شنوایی و بینایی، فشار خون و ارزیابی قد و وزن کودک را انجام می دهد. سپس در صورتی که نتایج ارزیابی کودک با نتایج مورد انتظار هماهنگی نداشته باشد به متخصص ژنتیک معرفی شده و با انجام آزمایشات بیشتر نتیجه قطعی حاصل می گردد.
متاسفانه هیچ درمانی تاکنون برای این بیماری کشف نشده است و اغلب این کودکان در سنین بسیار کم به خاطر مشکلات قلبی و یا سکته های مغزی جان خود را از دست می دهند.
4- بیماری پای فیلیبیماری های نادری که تاکنون ندیده اید
این بیماری که منشاء آن نوعی کرم است، بدون هیچ گونه علامت و نشانه ای شروع به پیشرفت می کند و در اثر آن پاها، بازوها و یا حتی اندام های دیگر متورم و درشت شده و پوست بیمار رفته رفته مانند پوست فیل کلفت و ضخیم می شود و در این مرحله بیمار درد را در اندام درگیر خود حس می کند.
این بیماری نیز درمان قطعی ندارد و تنها با مصرف آنتی بیوتیک ممکن است عفونت مربوط به کرم از بدن بیمار دفع شود و بیماری تا حدودی کنترل شود.
5- بیماری مرد درختیبیماری های نادری که تاکنون ندیده اید
این بیماری نیز یک نوع بیماری ژنتیکی بسیار نادر است که در اثر آن ضایعات پوستی در نواحی مختلف بدن ایجاد می شود و سپس به تدریج این ضایعات رشد کرده و ظاهری شبیه به تکه های چوب اندام فرد را می پوشاند.
متاسفانه تا کنون هیچ درمانی برای این بیماری کشف نشده است و تنها راه برای خلاص شدن از دست اندام تغییر شکل داده قطع آن است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر