تاثیر دیابت بر روی قدرت باروری زنان و مردان

تاثیر دیابت بر روی قدرت باروری زنان و مردان
مشکل ناباروری که بر اثر بیماری دیابت به وجود آمده و در بین زوج های جوان رایج است، به دلیل مسائل مصرف انسولین در این بیماران اتفاق می‌افتد. بدن انسان برای هضم مواد غذایی، هورمون انسولین ترشح می کند و با کمک این هورمون  گلوکز موجود در غذا را تجزیه کرده و انرژی مورد نیاز بدن را تولید می کند. اگر میزان ترشح یکی از هورمون‌های مورد نیاز بدن شما در تعادل نباشد، می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در ترشح هورمون‌های دیگر مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون شود. به هم خوردن کل زنجیره ترشح هورمونی در بدن و بروز عدم تعادل آن، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله: کیست تخمدان در زنان و یا بروز اختلال در قدرت باروری مردان شود.
بدن افراد مبتلا به دیابت ممکن است به روش‌های مختلف نسبت به انسولین واکنش نشان دهد، که مهم‌ترین این موارد عبارتند از
- دیابت نوع اول:
در صورت مبتلا شدن به دیابت نوع اول، بدن بیمار نمی تواند انسولین تولید کند.
- دیابت نوع دوم:
در دیابت نوع دوم، بدن بیمار نمی تواند انسولین کافی را برای استفاده سلول‌های بدن خود ترشح کند و یا ممکن است بدن بیمار به تولید انسولین خودش واکنش نشان می‌دهد. البته در برخی شرایط، بدن فرد بیمار با هر دو مشکل مواجه می شود.
دیابت و رابطه آن با مشکل  ناباروری در زنان :

تاثیر دیابت بر روی قدرت باروری زنان و مردان
بیماری دیابت نمی تواند برای همیشه مانع از باردار شدن فرد شود، اما می‌تواند منجر به سقط جنین شود. حتی ممکن است سقط جنین قبل از اینکه فرد متوجه حامله بودن خود شود، اتفاق بیافتد.
طبق مطالعات انجام شده، اگر مشکل مادر باردار، ترشح میزان بالای گلوکز باشد، احتمال سقط جنین در او 30-60 درصد بالاتر از افراد سالم خواهد بود. هم چنین احتمال بروز مسائل و خطرات به هنگام تولد نوزاد وجود خواهد داشت.
مشکلاتی که هنگام تولد نوزاد مادران مبتلا به بیماری دیابت رخ دهد، عبارتند از:
•    مادران مبتلا به دیابت ممکن است نوزادانی با نقص عضو به دنیا بیاورند. این اتفاق به دلیل بالا بودن میزان سطح قند خون در بدن مادر باردار و آسیب رسیدن به سلول‌های جنینی رخ می دهد.
•    همچنین، اگر اندازه نوزاد خیلی بزرگ باشد، تولد او با انجام عمل سزارین صورت خواهد گرفت. انجام عمل جراحی در مادران مبتلا به دیابت ، احتمال ابتلا به عفونت را در این افراد به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
•    احتمال اینکه مادران دیابتی به دیابت دوران بارداری مبتلا شوند، بسیار زیاد است، در نتیجه منجر به بروز عوارض دیگری در بدن مادر و نوزاد او خواهد شد.
دیابت و رابطه آن با مشکل ناباروری در مردان:

تاثیر دیابت بر روی قدرت باروری زنان و مردان
اکثر مردان مبتلا به بیماری دیابت دچار یک بیماری به نام انزال هستند. در این عارضه، بدن آن‌ها، به جای رساندن اسپرم به آلت تناسلی، آن‌ها را به مثانه فرد وارد می‌کند، که این بیماری می‌تواند باعث بروز ناباروری دائمی در بدن این افراد هم شود. همچنین، مردان جوانی که دچار بیماری دیابت هستند، در اثر این بیماری، رگ‌های خونی که خون را به اعصاب بدن می‌رسانند، صدمه می بینند؛ در نتیجه منجر به آسیب رسیدن به رشته‌های عصبی که خون را به آلت تناسلی مرد می‌رسانند، می شود و قدرت باروری فرد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل مردان پالاس آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر