تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

بیماری گریوز، شرایطی است که در ان غدد تیرویید بیش از اندازه لازم هورمون ازاد می کنند و پر کاری تیرویید نامیده می شود. علاوه بر کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا از جمله علایم این بیماری است، همچنین باعث حمله سیستم ایمنی به سلول های سالم خود می شود. در بعضی افراد، ماهیچه ها و بافت اطراف چشم مورد حمله قرار می گیرند. نیمی از افراد که بیماری گریوز دارند، متوجه بعضی مشکلات چشمی و عده ای دیگر دچار مشکلات شدید بینایی می شوند. متخصصین باور دارند علت اسیب رسیدن به بینایی و چشم در مدت زمان ابتلا گریوز، به سبب وجود پروتینی در بافت چشم است که مشابه همان در غدد تیرویید وجود دارد.

 

تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

علایم:

بیماری گریوز مشکلات مختلفی را در چشم ایجاد می کند، برای بعضی ممکن است همراه با کمی قرمزی و درد باشد و برای بعضی دیگر همراه با تورم و خشکی و درد شدید. امکان دارد چشم شما دچار بیرون زدگی شود به خاطر اینکه ماهیچه های چشمی شما متورم شده و چشم را به بیرون هول می دهند. در بعضی موارد امکان دارد دچار دو بینی و مشکلات بینایی شوید .افرادی که دارای پرکاری شدید تیروییدی هستند لزوما مشکلات چشمی مشابه با افراد دارای پرکاری متوسط تیروییدی ندارند.

تشخیص:

اگر تصور می کنید به بیماری گریوز مبتلا هستید، باید به هر دو متخصص غدد و چشم مراجعه کنید. در بعضی موارد لازم است، تست خون، اسکن و یا ام آر آی گرفته شود. اگر بیماری گریوز ندارید می توانید با انجام یک تست خون ساده وضعیت تیرویید خود را چک کنید.

درمان:

مواردی که می توانند مفید باشند شامل: استفاده از انواع اشکهای مصنوعی و ژل ها که تا میزانی خشکی چشم شما را کاهش دهند. اگر به علت تورم دچار دو بینی و یا سایر مشکلات بینایی شده اید، امکان دارد متخصص برایتان داروهای استروییدی مانند پرد نیزون تجویز کند تا تورم چشم از بین برود. در بعضی موارد نادر اگر درمان پاسخگو نباشد، امکان دارد متخصص توصیه کند که از طریق جراحی، بعضی بافت های کره چشم شما را بردارد یا از طریق پرتو درمانی و اشعه پر قدرت ایکس ماهیچه های چشم را مورد هدف قرار دهد. امکان دارد نیاز به جراحی باشد تا درد و فشار روی عصب بینایی را کاهش دهد و ماهیچه های چشمی را هم تراز کند تا پلک شما کاملا روی چشم را گرفته و از ان محافظت کند.

 

تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

8 قاعده در رابطه با تأثیر تغذیه بر سلامتی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

عقاید غلط راجع به بینایی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر