تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1


اولین ساکنان سوئیس سلت ها بوده اند. نام یکی از این قوم سلت ها هل وتیا بوده و در کوه های آلپ و ژئرا ساکن شده اند و آن را هل وتیا نامیده اند. پس از آن در 58 سال ثبل از میلاد به تصرف رومی ها در آمد و در قرن پنجم میلادی آلمانی ها ( ژرمن ها ) به این سرزمین وارد و در کنار ساحل غربی رود آر مستقر شدند. سپس ژرمن ها، بورگون ها و فرانک ها جامعه ای مستقل تشکیل دادند و دولتی را تشکیل دادند و آن را فرانسه نامیدند. در قرن نهم میلادی سوابیا و بورگوندی ها با هم متحد شدند. سپس در قرن سیزدهم حکومت بین کنت ها و خاندان هابسبورگ و حکمران های محلی تقسیم شد. سپس در سال 1291 منطقه های سوئیس یا اوری سابق، شوییس و التروالدن اتحادیه ای تشکیل دادند که اساس کار کنغدراسیون سوئیس قرار گرفت. سپس در سال 1315 این اتحادیه اتریش را شکست داد و بر خاندان هابسبورگ پیروز شد و سرزمین های زوریخ، زوگ، گلاروس، و لوزرن را به دست آورد. بعد از آن در قرن 15 یکی از قدرت های نظامی منطقه شد. وسعت خود را افزایش داد و شهر های تیسین و تورگائو و آرگائو را تصرف کرد. این تصرف ها به اقتدار سوئیس اضافه کرد.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1


در سال 1515 سوئیسی ها از فرانسوی ها شکست خوردند و بعد از آن بود که سیاست بی طرفی را پیشه کردند. بعد از آن جنگ های داخلی ای در سوئیس انجام شد که قدرت سوئیس را که طی دو قرن به دست اورده بود متزلزل کرد. علت آن هم این بود که تسوینگلی ها تبلیغات دینی را در شهر های زوریخ و کالون انجام می دادند که از نظر خیلی ها مقبول واقع نبود. سوئیس در سال 1648 در پیمان صلح استقلالش رسما پذیرفته شد و هم چنان بی طرفی خود را حفظ کرده بود. با این که کشور در قرن هیجدهم اهمیت سیاسی خود را از دست داده بود اما به یکی از مناطق فرهنگی و گردشگری اروپا تبدیل شد. کشور سوئیس در سال 1874 ساختار جدیدی پیدا کرد و برای تصمیم گیری درباره مسائل مهم کشور همه پرسی برگزار می کرد.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1


قرن بیستم:
هنوز که هنوز است دیدگاه ها و نظر های سوسیالیستی و برابری اجتماعی که حاصل تفکر های قرن نوزدهم و بیستم است، برجای مانده است. سوئیس در جنگ جهانی اول اعلام بی طرفی کرد و با قرار داد های امضا شده تضمین کرد که با هیچ یک از طرفین جنگ و مخاصمه وارد معاهده نشود. حتی باز هم در جنگ جهانی دوم پیمان خود را حفظ کرد و هم چنان بی طرف بود. به همین علت است که بعد از جنگ بر خلاف کشور هایی که وارد مخاصمه شده شده بودند، پیشرفت کرد و شهر های آن به مراکز مهم بین المللی تبدیل شد. در سال 1971 بود که حق رای زنان آزاد شد و زنان می توانستند با رای مردم به مجلس وارد شوند.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1


اقدامات مهم سوئیس در زمینه صلح جهانی:
در سال 1982 نهضت هایی در مخالفت با پروژه های هسته ای ایجاد شد.
در سال 1986 محیط زیست به موضوع مهمی تبدیل شد و بحث باران های اسیدی که حاصل آلودگی کارخانه های کشور همسایه بود، پیش امد.
در سال 1993 شورای ملی این اجازه را به ارتش داد که نیرو های ارتش می توانند به نیرو های حافظ صلح بین المللی بپیوندند. پس از آن به علت مخالفت مردم این قانون به همه پرسی گذاشته شد و مخالفت شدید مردم روبرو شد و پس از آن لغو شد.
در سال 2001 مردی وارد مجلس شد و به زندگی 14 تن از نمایندگان پایان داد و سپس خود را به گلوله بست و جان خود را گرفت. در سال 2002 بود که سوئیس تصمیم گرفت به عنوان صد و نوئمین عضو سازمان ملل متحد به سازمان بپیوندد.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1


سیاست و حکومت:
قانون اساسی این کشور در سال 1874 تصویب شد و بعد از آن بود که اصلاحات زیادی روی آن انجام شد. سیاست دولت به صورت دموکراسی مستقیم و غیر مستقیم است که مبنای آن حاکمیت مردم و جدایی از قدرت ها می باشد. تمام افراد بالی 18 سال در این کشور می توانند رای دهند. مردم سوئیس به علت تجربیات زیاد و با ارزش، به شیوه ای جدید و خلاق در قانون گذاری همکاری دارند. تمام قانون های این کشور با همه پرسی به تصویب می رسد. به این گونه که مجلس فدرال موضوعی را برای همه پرسی اعلام می کند، اگر حداکثر آرا به آن رای داده باشند، آن قانون به تصویب می رسد.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 1

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل گلدن ایج 1 استانبول

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل هما 1 مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل سوئیس گاردن مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر