تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2


در سوئیس نام قوه قانون گذاری مجلس فدرال، قوه اجرایی شورای فدرال و قوه قضاییه دادگاه عالی فدرال نام دارد که هر کدام از این سه قوه اختیاراتی دارد و حوزه این اختیارات را قانون اساسی فدرال تعیین کرده است.


قوه مجریه:


در راس این قوه شورای فدرال یا بوندزرات قرار دارد که این شورا هفت عضو دارد. نحوه برگزنی آن ها هم این گونه است که دو مجلس شورا و مجلس سنا ( قوه مقننه ) آن ها را انتخاب می کنند.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2


قوه مقننه:


در سوئیس قانون گذاری به کمک این قوه یعنی مجمع فدرال انجام می شود که از دو جلس تشکیل شده اند. از میان اعضای شورا یک نفر را به عنوان رئیس جمهور به مدت یک سال انتخاب می کنند. مرتبه رئیس جمهور با دیگر اعضا فرقی ندارد و جنبه تشریفاتی دارد. در این قوه حق ندارند یک نفر را به عنوان رئیس جمهور برای سال های پی در پی و دوره های بعد انتخاب کنند.


دو مجلس قوه مققنه:


1- مجلس شورای ملی با 200 عضو که مردم در دوره های 4 ساله آن ها را انتخاب می کنند.
2- مجلس شورای ایالت ها با 46 عضو که کانتون ها آن ها را از نظر صلاحیت تایید و سپس آن ها را انتخاب می کنند.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2

 

اختیارات قوه مقننه:


1- نظارت و سرپرستی از نیرو های مسلح
2- در شرایط عادی نیرو های مسلح فرماندهی ندارند؛ اما در شرایط بحرانی قوه مقننه برای آن ها فرمانده تعیین می کند.
3- عفو بخشش گناه کاران
4- انتصاب و انفصال اعضای دادگاه فدرال
5- انتصاب و انفصال اعضای شورای فدرال
6- انتصاب و انفصال اعضای دادگاه بیمه فدرال


قوه قضاییه:


متشکل است دادگاه عالی فدرال با 30قاضی فدرال که قوه مقننه آن ها برای 6 سال انتخاب می کند و آن ها دانشمندان و حقوق دانهای تراز اول هستند. محل قرار گیری دادگاه فدرال در شهر لوزان است.


اختیارات از پیش تعیین شده دادگاه فدرال:


مسئول امور قضایی است و به دادگاه ورشکستگان، بدهکاران تحت پیگرد قانونی و موارد مربوط به قانون های مدنی و جزایی رسیدگی می کنند. این مرجع از لحاظ قانونی یکی از بالاترین مراجع قضایی است و به هنگام اختلاف بین کانتون ها و کنفدراسیون ها ( با این که هر کانتون سیستم قضایی جداگانه دارد که شامل دادگاه های جنایی و مدنی و استینافی است) مانند دادگاه عالی عمل کرده و اختلاف های آن ها را دادگاه حل می کند.

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2


حزب های مهم کشور:


کشور سوئیس کشوری چند حزبی است و حزب ها در نهایت صلح کنار هم همکاری می کنند. به علت این که حزب های زیادی وجود دارد و هر حزب به تنهایی شانسی ندارد، احزاب به یکدیگر می پیوندند و ائتلاف می کنند.


قوی ترین حزب های سیاسی سوئیس:


1- حزب سوسیال دموکرات
2- حزب رادیکال دموکرات که برای تقویت قدرت فدرال فعالیت می کند.
3- حزب دموکراتیک مسیحی که این حزب مردمی است و مخالف تمرکز قدرت است.
4- حزب مردمی سوئیس که مردم آن گوشه گیر، انزوا طلب، محافظه کار و ملت محور هستند.
5- حزب سبز
6- حزب لیبرال
7- حزب مردمی انجیلی پروتستان
8- اتحاد دموکراتیک فدرال
9- حزب کارگر سوئیس

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2


به علت سیاست بی طرفی که سوئیس امضا کرده، مانع از عضویت سوئیس در پیمان ها و سازمان ها شده است. با این حال در اسل 2002 توانست 55 درصد آرا را کسب کند و به عضویت سازمان بین المللی دربیاید.
علاوه بر آن این کشور در انجمم اروپا و کنفرانس امنیت و همکاری اروپا به عضویت درآمده است.


انجمن اروپا: کشور سوئیس از سال 1963 به عضویت این انجمن در آمده است و این سازمان در زمینه حقوق بشر، هماهنگی قانونی، مشکلات اجتماعی و فرهنگی فعالیت هایی می کند.
کنفدراسون امنیت و همکاری اروپا: از سال 1975 عضو این سازمان شد.
سازمان امنیت و تعاون اروپا: از سال 1994 عضو این سازمان شد.
سازمان تعاون و توسعه اقتصادی
انجمن تجارت آزاد اروپایی

 

تاریخچه و سیاست کشور سوئیس 2

 

سیاست های داخلی و خارجی سوئیس:


در راستای سیاست های خارجی، حفظ امنیت ملی و دفاع از منافع کشور در جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سیاست خارجه سوئیس بر چند اصل استوار است که اولین و مهم ترین آن بی طرف بودن سوئیس است. البته بی طرفی سوئیس مانع فعالیت های سوئیس در سیاست های خارجه نشده است و سوئیس به عنوان یکی از کشور های بشر دوست و نوع دوست شناخته می شود. اصل این تفکر به قرن شانزدهم بر می گردد و تا به این لحظه سوئیس ها بر آن معتقد بوده اند. این کشور در این سال ها به کمک سازمان های امداد گر خود به کمک کشور های جنگ زده و یا کشور هایی که دچار مشکل شده اند رفته و به آن ها بدین صورت کمک می کند.
کشور سوئیس بیش ترین توان خود را به کار گرفته و به دیگر کشور ها کمک می کند. در راستای این کمک نوع رژیم و حکومت آن کشور مطرح نیست. کشور سوئیس به یکی از میانجی گری های دعوا تبدیل شده است؛ مثلا هنگام قطع ارتباط بین ایران و آمریکا کشور سوئیس به عنوان نماینده آمریکا و با حفظ منافع آمریکا، با ایران به پای مذاکره نشست. شهر ژنو به عنوان مقر این سازمان ها بسیار مهم است و کشور سوئیس با احترام ویژه ای که نسبت به ملت ها دارد درصدد گسترش این حقوق است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل گلدن ایج 2 استانبول

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل هما 2 مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل سوئیس گاردن مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر