تالاب (۱)

زمینی است که خاک آن از آب اشباع شده و گاه سطح آن را نیز آب فرا گرفته است. در این حالت تالاب به شکل دریاچه ای کم عمق یا استخری بزرگ در می آید. زمین های تالابی پوشیده از خاکی نرم هستند که در زیر آن لایه ای نفوذنا پذیر وجود دارد. به این سبب آب در این زمین ها جمع می شود و تالاب به وجود می آید.

 

تالاب (۱)

تالاب ها بیشتر در ساحل دریاها، در مسیر رودها یا کنار آنها و در کنار دریاچه ها به وجود می آیند. باتلاق ها، مرداب ها و توربزارها از انواع تالاب هستند. بعضی تالاب ها نیز مصنوعی هستند و انسان در پدید آمدن آنها نقش داشته است. نزدیک ۶ درصد از خشکی های سطح زمین را تالاب ها تشکیل می دهند. تالاب ها در محیط زیست نقش مهمی دارند. زندگی بعضی از گیاهان و جانوران تنها بسته به وجود تالاب است. از این رو سازمان های بین المللی برای نگهداری و جلوگیری از نابودی تالاب ها می کوشند.

 

تالاب (۱)

بعضی از تالاب ها در محل رسیدن رود به دریا تشکیل می شوند. مقداری گل و لای رودها در این محل ها ته نشین می شود و حوضچه هایی به وجود می آورد. حوضچه ها از آب دریا پر می شوند و تالاب پدید می آید. این تالاب ها را تالاب های مصبی می نامند. تالاب های مصبی از حاصلخیز ترین منطقه های طبیعی جهان هستند و بسیاری از آبزیان به ویژه ماهی ها، بخشی از دوره زندگی را در این تالاب ها می گذرانند. 

 

تالاب (۱)
طغیان رودها یا روان شدن سیلاب و تغییر مسیر رودها نیز می تواند تالاب بسازد. برای مثال رود به هنگام برخورد با مانع در مسیر خود پیچ و خم هایی پیدا می کند. بعضی از این پیچ و خم ها از رود جدا می شوند و تبدیل به تالاب می شوند.
باتلاق ها و مرداب ها از شناخته شده ترین انواع تالاب هستد. باتلاق ها معمولا از آب سیلاب ها، رودها، چشمه ها و آب های زیر زمینی اشباع می شوند. آب باتلاق ساکن است و در آن گیاهانی نظیر انواع نی، جگن و پاپیروس می رویند. در بسیاری از باتلاق ها بر اثر انباشته شدن مواد حاصل از تجزیه گیاهان، تورب تشکیل می شود.

 

تالاب (۱)

بیش از ۵۰ میلیون هکتار از سطح زمین را توربزارها پوشانده است. در سرزمین های سرد شمالی و در دشت های وسیع نزدیک قطب نیز تالاب پدبد می آید. در فصل بهار یخ ها آب می شوند. اما نمی توانند در لایه های زیرین یخ زده نفوذ کنند.

 

تالاب (۱)

در نتیجه تالاب قطبی به وجود می آید که محل مناسبی برای توقف و استراحت پرندگان مهاجر است. تالاب های مصنوعی نزدیک به ۱۰ درصد مساحت تالاب های جهان را تشکیل می دهند. شالیزارها، کانال های آبیاری، حوضچه های نمک و دریاچه های پشت سدها از انواع تالاب های ساخته انسان هستند. 

 

تالاب (۱)

تالاب (۱)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

آشنایی با تالاب انزلی

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر