تب چه نقشی دارد

تب چه نقشی دارد
تب یکی از راه های مهم مبارزه بدن با میکروب است. هنگامی که تب دارید، حرارت اضافی بدن باعث می شود گردش خون سریعتر شود. این خون به اعضایی که با میکروب ها مشغول مبارزه هستند و احتیاج به نیروی اضافی دارند، غذای بیشتری می رساند و مهم تر اینکه گلبول های سفید بیشتری را با خود می آورند. این گلبول های سفید، میکروب های مزاحم را می کشند.
چرا هنگام تب پوست بدن سفت می شود؟

تب چه نقشی دارد
هنگامی که تب دارید، مدتی عرق کردن متوقف می شود. یکی از راه هایی که بدن برای جلوگیری از بالا رفتن دمای داخل دارد، عرق کردن است. اما اگر عرق کردن متوقف شود، دمای بدن شما بالا می رود و تب می کنید. عرق نکردن سبب می شود که پوست، گرم و خشک شود به همین دلیل احساس می کنید پوستتان سفت شده است.
چرا هنگام تب گاهی لرز می کنیم؟

تب چه نقشی دارد
معمولا وقتی هوا خیلی سرد باشد، می لرزید. پس ممکن است بسیار عجیب به نظر برسد که موقع تب که بدن داغ است، چرا می لرزید؟ لرزیدن شما موقع تب و موقعی که هوا سرد است هر دو یک خاصیت دارد. در هوای سرد بدن به گرمای اضافی نیاز دارد تا دمای داخلی از 37 درجه پایین نیاید. مغز به ماهیچه های بدن پیغام می دهد که تکان بخورند و بلرزند. وقتی ماهیچه ها به سرعت تکان بخورند، گرما ایجاد می کنند. این گرما داخل بدن شما را گرم می کند. لرزی هم که در هنگام تب دچار آن می شوید ایجاد گرما می کند. اما این بار بدن باید دما را از 37 درجه بالاتر ببرد تا بتواند با میکروب ها بجنگد. باز هم مغز به ماهیچه ها پیغام می دهد که تکان بخورند و بلرزند. البته این بار برای آن است که دمای بدن به تب برسد.
آیا غیر از بیماری عفونتی، چیز دیگری می تواند تب ایجاد کند؟
اگر بلافاصله  بعد از دویدن یا ورزش شدید، دمای بدنتان را اندازه بگیرید، ممکن است تصور کنید تب دارید. فعالیت سخت ماهیچه های شما گرما تولید کرده است. اما همین که چند لحظه استراحت کنید، دمای بدنتان به حالت عادی بر می گردید. پس این تب واقعی نیست. تب واقعی بر اثر ورزش شدید ایجاد نمی شود، بلکه از نوعی بیماری عفونتی پدید می آید.  برای اینکه بفهمید تب دارید باید بعد از دویدن دمای بدن را اندازه بگیرید. سپس بعد از چند دقیقه استراحت، دوباره آن را اندازه بگیرید.اگر واقعا تب داشته باشید یا اینکه فقط ما هیچه هایتان در اثر ورزش شدید گرمای اضافی تولید کرده باشند، مشخص خواهد شد.
بدن چه زمانی متوجه میشود که باید دما را بالا ببرد و تب ایجاد کند؟
موقعی که بیمار می شوید، بعضی از میکروب ها که در بدن جای گرفته اند، مواد زائد ترشح می کنند. این مواد داخل خون می شوند. وقتی خون به مغز برسد از محل مخصوصی که دما را تنظیم می کند، می گذرد و پیغام هشدار می دهد که میکروب ها در نقطه ای از بدن وجود دارند. مغز در پاسخ به این هشدار به اعضای مختلف بدن پیغام می دهد که از فعالیت های خود دست نگه دارند. غده عرق فعالیت خود را متوقف کرده و ماهیچه ها شروع به تکان خوردن و لرزیدن می کنند و این زمان شما دچار تب می شوید.
وقتی تب قطع شود چه چیزی دمای بدن را پایین می آورد؟
 وقتی ناگهان عرق می کنید نشان دهنده این است که از شدت بیماری کاسته شده است. عرق کردن نشانه ی این است که بدن برای مبارزه با میکروب ها احتیاج به تب ندارد. عرق، بدن را خنک می کند و دما را پایین می آورد، پیغامی به مغز می رسد که خطر میکروب ها رفع شده است و به زودی همه چیز به حالت عادی بر می گردد.
راهکار هایی برای کاهش تب

تب چه نقشی دارد
- اگر تب دارید، زیاد غذا نخورید. بیشتر مایعات مصرف کنید.
میکروب های بیماری زای موجود در بدن برای اینکه زنده بمانند، از روی و آهن بدن استفاده می کنند. به همین دلیل مصرف غذاهایی که حاوی این عناصر هستند، باعث زنده ماندن میکروب ها و در نتیجه تداوم تب می شود. اگر تب داشته و می خواهید غذا بخورید، غذاهای ساده و آبکی، مثل سوپ مرغ میل کنید.
- استراحت کامل  داشته باشید.
- مایعات زیاد بنوشید. می‏توانید یک عدد یخ را در دهان گذاشته و بمکید، آب میوه خنک و حتی سوپ خنک بخورید.

تب چه نقشی دارد
- لباس نازک بپوشید و پنجره های اتاق را باز کنید که هوا جریان داشته باشد. اگر احساس سرما کردید، از یک پتوی نازک استفاده کنید.
- تا زمانی که تبتان کنترل نشده و پزشک تجویز کرده، یک داروی ضد تب بخورید. بزرگسالان می‏توانند از استامینوفن، آسپیرین و ایبوپروفن استفاده کنند و برای بچه‏های زیر 18 سال، از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.
- اگر به بچه استامینوفن داده‏اید و دمای بدن او هنوز  بالا بود. بدن او را با یک اسفنج که به آب ولرم (آبی که سرد نباشد)آغشته شده، شستشو دهید و تا 30 دقیقه این کار را انجام دهید، یا می‏توانید کودک را در یک وان با آب ولرم به مدت 20 دقیقه قرار دهید، سپس او به طور کامل خشک کنید.

تب چه نقشی دارد
- اگر دمای بدنش کمتر از 38/8 درجه سانتی گراد باشد، نیازی به وان با آب ولرم نیست. اگر کودک لرز دارد، آب وان را برای شستشوی بعدی کمی گرم‏تر کنید.
- بعضی از داروها می توانند باعث تب ‏شوند، حتما داروها را بشناسید. اگر فکر می کنید یکی از داروهای مصرفی باعث تب شده، بهتر است با پزشک‏تان یا یک دکتر داروساز مشورت نمایید.
-  در هنگام تب، لب‏‏ها معمولا ترک می‏خورند و شکاف بر می‏دارند، آنها را با یک کرم مناسب چرب کنید.

نکته:
- اگر بعد از سه روز، تب از بین نرفت و کودک بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.
- با متخصص کودک در تماس باشید و وضعیت کودک را گزارش دهید؛ مخصوصا اگر تب بیشتر از 39 درجه است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

چه چیزی باعث خارش چشم می شود

چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود

چشمهای شما چه چیزی راجع به سلامتی تان می گوید

آیا می دانید ریواس چه خواصی دارد؟

خردل چه خواصی دارد؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر