تجارت الکترونیک (۱)

تجارت الکترونیک چیست؟ تعریف، تفاوت ها با اصطلاحات دیگر و اولین گام هایی که باید دنبال کنید اگر می خواهید تجارت الکترونیکی خود را راه اندازی کنید در این مطلب توضیح داده شده است.
آیا تا کنون فکر کرده اید تجارت الکترونیک چیست یا معنی دقیق این اصطلاح چیست؟ چه تفاوت هایی بین این اصطلاح و دیگر موارد مشابه وجود دارد؟
مطمئنا کسب و کار آنلاین محبوب تر از همیشه است. با این حال، با وجود گسترش آن، بسیاری از مردم هنوز واقعا نمی دانند که چیست.به همین دلیل هدف این پست توضیح دقیق تعریف تجارت الکترونیک است، انواع مختلف موجود و مزایای آن در مقایسه با کسب و کارهای سنتی .

 

تجارت الکترونیک (۱)
مفهوم تجارت الکترونیک:
تجارت الکترونیک، طبق تعریف ویکی پدیا : سیستم خرید و فروش کالا و خدمات با استفاده از اینترنت به عنوان وسیله اصلی مبادله. به عبارت دیگر، یک کسب و کار است که به صورت الکترونیکی کل مجموعه و پرداخت ها را مدیریت می کند.
تفاوت بین تجارت الکترونیکE-commerce و کسب و کار الکترونیکیE-business
تجارت الکترونیک اغلب با کسب و کار الکترونیکی اشتباه گرفته می شود، هر چند آنها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.
تجارت الکترونیک E-commerce فقط به مبادله کالا و خدمات بین فروشنده و مصرف کننده اشاره می کند، در حالی که کسب و کار الکترونیک به فرایند کامل لازم برای مدیریت کسب و کار آنلاین اشاره دارد. در کسب و کار الکترونیکی e-business برای مثال این موارد مطرح می شود:
بازاریابی ورودی
فروش تبلیغاتی
کنترل سهام
جستجوگرها
بازاریابی ایمیلی و غیره.

 

تجارت الکترونیک (۱)
مفهوم کسب و کار الکترونیکی e-business گسترده تر از تجارت الکترونیکe-commerce است و تجارت الکترونیک e-commerceدر واقع بخشی از کسب و کار الکترونیک است، زیرا نوعی از مدل کسب و کار است.
انواع تجارت الکترونیکe-commerce
رشته تجارت الکترونیک واقعا گسترده است و مدل های مختلف بسیاری دارد.
۱- بر اساس مشخصات تجاری
هر کسب و کار بر روی یک نوع مشتری متمرکز است و بسته به اینکه چه کسانی هستند، ما می توانیم آنها را طبقه بندی کنیم:
B2B (کسب و کار به کسب و کار (Business- to- Business)): کسب و کارهایی که مشتریان آنها نیز کسب و کار یا سازمان هستند. به عنوان مثال، در مورد یک شرکت مواد ساختمانی که محصولاتش را به معماران و طراحان داخلی می فروشد.

 

تجارت الکترونیک (۱)
B2C (کسب و کار به مصرف کننده (Business- to -Consumer)): کسب و کارهایی که محصولات یا خدمات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان می فروشند. این نوع معمول است و هزاران نمونه از فروشگا های لباس، کفش یا لوازم الکترونیک وجود دارد.
Consumer-to-Business): C2B) سایت هایی که مشتریان محصولات یا خدمات خود را ارائه می دهند و کسب و کار ها بر آنها قیمت می گذارد. مانند وب سایت های سنتی برای مترجمان آزاد مانند Freelancer، Twago، Nubelo یا Adtriboo
C2C (مصرف کننده به مصرف کننده (Consumer- to- Consumer )): شرکت هایی که به فروش محصولات در میان مصرف کنندگان کمک می کنند. واضح ترین مثال eBay یا هر وب سایت دست دوم دیگری
علاوه بر انواع تجارت الکترونیک، انواع دیگری مانند G2C (دولت به مصرف کننده)، C2G (مصرف کننده به دولت) یا (B2E کسب و کار به کارفرمایان) وجود دارد.

 

تجارت الکترونیک (۱)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

۸ مورد از محبوب ترین وب سایت های تجارت الکترونیک در ایران

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر