تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

فیلم چشم چران روایتی از داستان زندگی یک قاتل است که حتی برخی صحنه های آن به شدت برای مخاطب تنفر آور و چندش آور هستند. بازیگرانی مثل مارک بونهام در آن نقش آفرینی کرده اند. بونهام نقش شخصیتی بنام مارک لویس را بازی میکند که جوانی خوش تیپ و دوست داشتنی است و با لحنی ملایم در دوران کودکی خود تحت رفتار بسیار بد پدرش قرار داشته است. پدر او یک روان شناس مشهور و معتبر بوده و آزمایش های روانی خود را بر روی پسر کوچکش انجام میداده است. دلیل آزار و اذیت های دوران کودکی مارک تلاش پدر برای آزمایش کردن تئوری های خود بر روی مارک بوده است و در واقع این پسر کوچک سوژه آزمایش های پدر در مورد سیستم عصبی و روانی قرار گرفته بوده است.

زمانی که مارک کوچک بوده است، شکل آزمایش پدر این گونه بوده که پسر خود را مقابل یک دوربین کوچک قرار می داده و هر کاری که باعث وحشت و ترس پسرش می شده را انجام میداده است. پسر در مقابل کارهایی که پدرش انجام میداده است حسابی میترسیده و واکنش های او توسط دوربین ضبط میگشته است. پدر این فیلمها را تحت بررسی خود قرار می داده تا به کمک شان بتواند نظریه های خود را ثابت کند. حالا سالها گذشته و مارک همه آن نوارهای ضبط شده را با دقت تماشا میکند و خاطرات کودکی خود را مرور می کند.

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

در نزدیکی خانه مارک جوان همسایه ای بنام هلن زندگی میکند که در ادامه این دو نفر وارد یک رابطه احساسی با یکدیگر هم می شوند. مارک تحت تاثیر کارهایی که در زمان کودکی توسط پدرش با وی صورت میگرفته، حالا خودش این کارها را با زن ها انجام میدهد. او با دوربین خود از زنان فیلمبرداری می کند و مانند پدرش، آنها را حسابی می ترساند تا واکنش سوژه های خود را توسط دوربین فیلمبرداری خود ثبت و ضبط کند. مارک برای هلن توضیح میدهد که میخواهد یک فیلم مستند از زندگی خودش بسازد و راه پدرش را ادامه بدهد. در واقع این پسر جوان قصد دارد که یک فیلم بسیار ترسناک را از زنان حین به قتل رساندن شان بسازد. هلن وابستگی مارک به دوربین را نوعی بیماری عجیب غریب می داند و حسابی از این نوع مواجه او با دوربینش می ترسد. به همین دلیل هم هلن از مارک تقاضا میکند که زمانهایی که با یکدیگر به بیرون می روند دوربین خود را همراهش نیاورد. مارک نیز حسابی از این خواسته آشفته و ناراحت میشود  اما به خاطر هلن قبول میکند تا دوربین خود را همراهش به جایی نبرد.

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

اما مارک با زنان دیگری به جز هلن نیز در ارتباط است که آنها از قصد و نیت او در امان نمی مانند. زمانی که مارک با یک زن ملاقاتی ترتیب می دهد با شی خاصی به او نزدیک می شود که وحشت را به وضوح در چهره او مشاهده میکنیم. دوربین نمای نزدیکی از دهان زن را نشان مان میدهد که در حال فریاد کشیدن از سر ترس است.

این سکانس نخست به شکلی سرزنده و با رنگ کامل به نمایش درمی آِید که در آن کت و دامن رنگی زن حسابی توجه مخاطب را به خود جلب میکند. اما زمانی که همین تصاویر را از قاب دوربین مارک و با تصویر سیاه و سفید مشاهده میکنیم انگار که فیلم هایی که مارک میگیرد تنها تصویری است که او از جهان در ذهن خود دارد. او در تنهایی های خود مشغول تماشای فیلم ها می شود و از تماشای آنها حسابی لذت میبرد.

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

در ادامه داستان فیلم، بیشتر از زندگی مارک میفهمیم و متوجه میشویم که چگونه از روند تحقیقات اداره پلیس درباره قتل فیلم برداری می کند و همچنین در مقام یک متخصص فنی در یک استودیو سینمایی مشغول به کار است. مارک در ادامه فیلم دو زن دیگر را نیز وحشیانه به قتل می رساند و بواسطه دوربین چهره وحشت زده آنها را ثبت میکند. یکی از زنانی که مارک او را به قتل می رساند، یک بازیگر بدلکار در استودیوی فیلم سازی است و زن دوم هم یک مدل مد و فشن است. این که فیلم چشم چران چنین استفاده ای از دوربین و سینما در فیلم انجام میدهد نیز از نکات مهم فیلم محسوب میشود.

پس از مدتی که میگذرد، هلن و مارک رابطه شان قوی تر و نزدیک تر می شود. هلن مشغول نگارش کتابی درباره کودکان است و به همین دلیل هم از مارک میخواهد تا در نوشتن این کتاب کمکش کند. داستان کتاب درباره پسری با دوربین جادویی است. مارک فیلم هایی را که پدرش در دوران کودکی از او گرفته بود به هلن نشان میدهد و گذشته خود را کامل برای هلن تعریف میکند. مادر هلن که زنی نابینا نیز است به مارک مشکوک شده و از هلن میخواهد که بیش از این با مارک رابطه نداشته باشد چون که ممکن است برای وی خطرساز شود. مادر هلن صدای پای مارک را در راه پله که آرام آرام و دزدکی بوده برای هلن تشریح میکند و مطمئن است که او فیلمهای خوبی را در اتاق خود نگاه نمیکند. در یکی از صحنه های هولناک فیلم، مادر هلن قصد دارد که از اوضاع مارک سر در بیاورد  اما مارک متوجه حضور مادر هلن شده و از وی دعوت میکند تا به خانه اش برود.

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

مارک فیلم آخرین قتلش را برای مادر هلن پخش میکند که اگر چه این زن نابیناست اما حسابی از فیلمی که در حال پخش شدن است میترسد. در یک سکانس به یاد ماندنی، هر دوی آنها را با چهره ای سایه نما و ضد نور در برابر پرده مشاهده میکنیم. در حالی که چهره وحشت زده آخرین قربانی مارک بر روی آن نقش بسته است. مادر هلن دستش را بلند میکند تا فیلم را از طریق حس لامسه خود درک کند. مارک به پرده نزدیک میشود  و این فاصله به قدری کم میشود که انگار او هم جزئی از پرده شده است. فیلمی که به نمایش در آمده برای هیچ کدام پالایش روانی به همراه ندارد. مادر هلم حسابی ترسیده است و آشفته حال می نماید و مارک هم جلوی پرده غرق در نومیدی است که نتوانسته بیان کاملی از ترسی که دنبالش بوده را ثبت و ضبط کند.

تحلیل و بررسی فیلم چشم چران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد