تخت جمشید خشتی کجاست؟ - 4.3 out of 5 based on 8 votes

تخت جمشید خشتی کجاست؟

اولین بار تخت جمشید خشتی توسط ارنست هرتسفلد، باستان‌شناس و ایران‌شناس آلمانی نام گذاری شد. او در سال‌های ۱۹۲۵ و ۱۹۲۹ میلادی بعد از بررسی آثار تاریخی پیرامون کوهی در نزدیکی شهر زابل، این عنوان را به این مجموعه تاریخی اطلاق نمود. جالب است بدانید که این مجموعه برای مسیحیان، مسلمانان و زرتشتیان مقدس می باشد. 

تخت جمشید خشتی کجاست؟

مجموعه قلعه کاخا در دل کوه خواجه واقع شده و در آن آثار باستانی متعلق به دوره‌های تاریخی ساسانی و اشکانی کشف شده که می توان به بقایای مکان‌های اسلامی و معبد بودایی  اشاره کرد. این مجموعه شامل مجموعه کاخ‌ها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل‌دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم‌بریان، خانه شیطان، بنا‌های منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی می باشد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.  هم چنین زمان ساخت قلعه کهک کهزاد به دوران اشکانیان و ساسانیان برمی گردد. با توجه به نوع ساخت و موقعیت استراتژیکی این قلعه به نظر می رسد که یک دژ نظامی بوده است.

تخت جمشید خشتی کجاست؟

ذوالفقار کرمانی در کتاب جغرافیای نیمروز درباره قلعه کهک کهزاد نوشته است: این قلعه توسط حشمت‌الملک روی تپه جهت حفظ و حراست بند (سد) سیستان ساخته شده است. این قلعه در تاریخ 30 تیر 1384 به ثبت ملی رسیده است. به علاوه در سال 1310 کوه خواجه نیز ثبت ملی شده است.

تخت جمشید خشتی کجاست؟

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.25 (8 Votes)

مطالب مشابه

هتل آپادانا تخت جمشید شیراز

هتل جهانگردی تخت جمشید شیراز

ویژگی های نقش ها در تخت جمشید

باستان شناسی در تخت جمشید

همه چیز درباره تخت جمشید شیراز

تخت سلیمان، زادگاه سحرآمیز زرتشت

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر