ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ترکمن های ایران (۲)

خانه سنتی ترکمن ها اوی نام دارد. اوی نیم کره ای از نی است که با نمد پوشیده می شود. که می توان آن را با سرعت بر پا کرد یا جمع کرد. بر پا کردن اوی کار زنان است. در وسط اوی اجاقی در زمین می کنند. و دور اجاق را با نمد و گلیم فرش می کنند. مجموعه چند اوی کنار هم را ابه می نامند. ساکنان ابه هایی که نزدیک هم هستند با هم خویشاوندند و یک طایفه کوچک را تشکیل می دهند. 

 

ترکمن های ایران (۲)
در گذشته هر طایفه، بزرگتر یا ریش سفیدی داشت که او را یا شولی می نامند. یا شولی ها معمولا با هوش، کارآمد و صاحب نفوذ بودند. یاشولی ها را افراد طایفه انتخاب می کردند. اگر یاشولی از قدرت خود سو استفاده می کرد آنها می توانستند او را بر کنار کنند. هر یاشولی برای یک یا دو سال انتخاب می شد و در این مدت یک سهم اضافی زمین یا آب دریافت می کرد. 

 

ترکمن های ایران (۲)
لباس سنتی زنان ترکمن پیراهن بلند، شلوار و سربند و کلاه است. پیراهن جامه ای بلند و ابریشمی است که خودشان آن را می بافند. ابریشم ترکمنی با دستگاه ساده ای به نام تارا و به صورت طاقه هایی باریک بافته می شود. و بیشتر به صورت نوارهایی قرمز با راه راه زرد است. با این طاقه ابریشم، پیراهنی ساده و بلند می دوزند که آن را قرمزی یا کوینگ می گویند. زیر کوینگ شلوار می پوشند و پایین شلوار را تا زانو با حریر رنگین و سوزن دوزی شده، می آرایند. طرح های سوزن دوزی شده بر جامه ها معمولا نقش های شاخ قوچ، مثلث و دایره و یا نقش و نگارهایی ویژه هر طایفه است‌. از سوزن دوزی برای سردست، یقه، و پیش سینه پیراهن نیز استفاده می کنند. 

 

ترکمن های ایران (۲)
کلاه و سربند هم طایفه زن را نشان می دهد و هم نشان می دهد که او ازدواج کرده یا مجرد است‌ . دختران پیش از ازدواج روسری ساده و و کلاه سوزن دوزی شده بر سر می کنند و پس از ازدواج کلاهی به شکل مخروط ناقص از نی یا چوب جارو. روی کلاه را با روسری می پوشانند و روی آن دستمالی بزرگ از حریر یا نخ می اندازند‌ که با یک سر آن روی دهان را می پوشانند . این دستمال را یاشماق می گویند. کلاه زنان سالمند کوچک تر است و پیشانی بندی به رنگ سیاه نیز می بندند. 

 

ترکمن های ایران (۲)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

رستوران های مالزی

هتل ایران اصفهان

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد