ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ترکمن های ایران (۳)

پوشش سنتی مردان نیز شبیه زنان و از ابریشم و پشم است و بلندی ان تا زیر زانو می رسد‌ به این جامه ها دون می گویند. زیر دون شلواری گشاد می پوشند. مردان سالمند پیراهنی سفید می پوشند و دستار سفید نیز بر سر می گذارند و زمستان ها پوستین بر تن می کنند. کلاه مردان ترکمن از پوست بره قره گل تهیه می شود‌ مردان زیر کلاه، عرقچین سوزن دوزی شده بر سر می کنند. کفش مردان چارق و کفش زنان کوش نامیده می شود‌.

 

ترکمن های ایران (۳)

زنان ترکمن از زیورهای خاصی استفاده می کنند. بعضی از این زیورها مخصوص سر و پیشانی یا دور کلاه هستند و بعضی برای آراستن موها. سینه ریز، گوشواره، النگو و بازوبند نیز از زیورهای زنان ترکمن است. همه زیورها ساخته دست خود ترکمن هاست. و در ساختن آن از نقره و نگین عقیق و گاه شیشه های رنگی استفاده می کنند. 

 

ترکمن های ایران (۳)

در جامعه ترکمن خانواده کوچک ترین واحد اجتماعی و اقتصادی است و پدر رئیس خانواده است. دامداری، شخم زدن و برداشت محصول، ارتباط با بازار، کار مرد خانواده است. وجین کردن زمین، دوشیدن شیر، تهیه فراورده های لبنی، جمع آوری و خشک کردن میوه ها، تمیز کرون و شانه زدن پشم، خوراک دادن با دام ها، مرغ و خروس ها و بافتن قالی، گلیم و خورجین و پارچه کار زن خانه است. تصمیم ور مورد امور خانواده با مردان است. اهمیت پسر در خانواده ترکمن بیش از دختر است. گذاشتن نام پسر، فرستادن او به مدرسه و زن گرفتن برای او از وظایف پدر است. پدر وظیفه خود می داند که وسایل رفاه و کار ( دام و زمین و اسباب خانه ) را نیز برای پسر فراهم کند. 

 

ترکمن های ایران (۳)
ازدواج ترکمن ها آداب مخصوصی دارد . که هنوز در میان روستا نشینان رواج دارد. خانواده دختر پس از موافقت با ازدواج، خانواده داماد را به ناهار دعوت می کند. و با کشتن گوسفند و پختن آبگوشت از آنان پذیرایی می کند. پس از آن، دو خانواده برای تعیین شیربهای عروس با یکدیگر گفتگو می کنند. شیر بها را معمولا به پدر عروس می دهند. پس از این مقدمات پدر داماد با ریش سفیدان طایفه درباره روز عروسی و چگونگی مراسم آن گفتگو می کند. در همین گفتگو ها نام خویشاوندان و همسایگانی که به پدر داماد کمک می کنند و همچنین میزان هدیه ها مشخص می شود. سپس روز عروسی را به مردمان روستاهای اطراف و خویشاوندان دور و نزدیک و سوارکاران خبر می دهند. 

 

ترکمن های ایران (۳)
در مراسم عروسی وقتی که زنان خانواده داماد برای بردن عروس می آیند چادر شبی را که برای پوشاندن و بردن عروس آورده اند بر سر او می اندازند. عروس سه بار چادر را به کنار می اندازد. بار چهارم زنان خانواده داماد با خشونتی ساختگی، عروس را در چادر می پیچند. و با زور می برند . در این هنگام زد و خوردی ساختگی هم در می گیرد و زنان دو خانواده با النگو و دستبد بر شانه یکدیگر می کوبند. ور گذشته عروس را در کجاوه ای آراسته بر پشت شتر می نشاندند و عروس را با قالیچه ها و پارچه های سوزن دوزی شده می آراستند. ولی امروزه عروس و جهیزیه او را با ماشین یا تراکتور می برند. همزمان با آوردن عروس به خانه داماد سوارکاران خانواده داماد اسب دوانی می کنند. در جشن عروسی غیر از اسب دوانی و برخی سرگرمی های دیگر معمولا مسابقه کشتی هم برگزار می شود. 
ترکمن ها در برگزاری مراسم سوگواری نیز با یکدیگر همکاری دارند و هزینه مراسم معمولا با یاری خویشاوندان و دوستان و دادن هدیه هایی مثل قند، شکر، چای، بره، و حتی بز و گوسفند تامین می شود. 

 

ترکمن های ایران (۳)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

رستوران های مالزی

هتل ایران اصفهان

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد