ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ترکمن های ایران (۴)

موسیقی
موسیقی ترکمن ها به آواها و نواهای محیط زندگی آنها بسیار نزدیک است. در این موسیقی می توان آهنگ تاختن اسب، برخورد ابزار قالیبافی با تار و پود آن و برخورد دست و بازو با نمد را، به هنگام نمد مالی، آشکارا شنید. مهم ترین بخش موسیقی ترکمن ها مجموعه اهنگ هایی است که بخشی ها (باغشی ها) آن را می نوازند و یا می خوانند. بخشی ها وارثان خنیاگران دوره گردی هستند که اوزان نام داشتند. اوزان ها داستان های قهرمانان گذشته سرزمین خود را برای مردم می خواندند. و حتی به هنگام بیماری به نواختن و خواندن این آهنگ ها تلاش می کردند بیماران را شفا دهند. اوزان ها، قصه ها و شعر های خود را نسل با نسل با بخشی ها منتقل کردند. امروزه بخشی ها، پاسداران ادبیات و تاریخ قوم ترکمن به شمار می روند. آنها شعرهای شاعران ترکمن را نیز با نوای ساز خود می خواندند. مختومقلی( نیمه اول قرن سیزدهم هجری قمری) نخستین شاعر ترکمن است. که قاعده های عروضی را در شعر های خود به طور کامل رعایت کرده است. او خواستار وحدت طایفه های ترکمن و دوستی میان آنها بود. ساز اصلی ترکمن ها تامدیره یا تامدیرا است که به دو تار ترکمنی مشهور است و دو سیم دارد. قیجاق( کمانچه) و یدی بوغون (نی) از ساز های دیگری هستند که ترکمن ها می نوازند. 

 

ترکمن های ایران (۴)
دین و مذهب
ترکمن ها مسلمان و پیرو مذهب حنفی (یکی از چهار مذهب سنی) هستند. مهمترین عید آنان ، عید قربان( قربان بایرام) و عید فطر (آراز بایرام) است. در این دو روز خانه تکانی می کنند و به دید و بازدید می روند. گذشته از این دو عید هنگامی که مروان ترکمن به سن ۶۳ سالگی می رسند (سن پیامبر اکرم) جشن و مهمانی بر پا می کنند. همچنین پس از جمع آوری محصول خیرات می دهند و خیرات را الله یولی (در راه خدا) می نامند. ترکمن ها در روزهای سوم، پنجم و هفتم مرگ بستگان خود مجلس ترحیم می گیرندو خیرات می دهند. مسجد ترکمن ها معمولا اتاقی است بزرگ و ساده که ایوانی با ستون های چوبی در جلو آن قرار دارد. سر ستون ها نیز چوبی هستند و آرایش آنها به شکل شاخ قوچ است. دیوارهای داخلی مسجد نیز با نقش هایی از شاخ قوچ و نقش های خاص ترکمنی آراسته است. 

 

ترکمن های ایران (۴)
دین ترکمن ها در گذشته و پیش از قبول اسلام آمیخته ای از نیا پرستی (احترام به ارواح نیاکان) و پرستش بعضی از عناصر طبیعت بوده است. تندیس سنگی و چوبی حیوانات و پرندگان شکاری، بر قبر های کهن و مهر های طایفه ها ، نشانه ای از اعتقادات گذشته ترکمن هاست. ترکمن ها پرندگان شکاری را پشتیبان قبیله خود می دانستند و قوچ را سرچشمه خیر و برکت به شمار می آوردند. از این رو نقش این جانوران را به عنوان نمادهایی از گذشته هنوز در صنایع دستی خود به کار می برند. 

 

ترکمن های ایران (۴)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

رستوران های مالزی

هتل ایران اصفهان

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد