تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان

آجرکاری خفته و راسته به هنگام اجرای پوشش، شیوه دیگری از تزیین سطح ها را به نمایش می گذارد. کتیبه اصلی ایوان، در زیر طاق و در دو سوی ایوان جای گرفته است. در این کتیبه، آية الكرسي به خط شیوای ثلث خوش نویسی شده و در انتهای کتیبه آمده است که ایوان و رواق ها، به دستور ابوطاهر حسین بن غالی و به دست استاد محمود اصفهانی به سال ۵۵۳ ه. ق، ساخته شده است.

همه سطح طاق ایوان را گچبری برجسته و سفید رنگی پوشیده است. این بازآفرینی نقش در هنر گچ بری ایوان، همانند ندارد.

تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان

در ایوان جنوبی، سطح انتهای ایوان به بخش های مختلفی تقسیم شده و در هر بخش از شیوه آرایش ویژه ای استفاده شده است؛ که شامل: مهرهای آجری، کتیبه ها و خطوط اسلیمی با نقش ها، شاخ، گل و برگ است، که معماران ایرانی قرن ۶ ه. ق، هنر خود را به نمایش گذاشته اند.

محراب اصلی مسجد در بخش جنوبی گنبد خانه قرار گرفته است. محراب، پوشیده از گچ بری ظریف و پرکار است. نقش ها، زمینه اصلی کارند و کتیبه ها داخل نقش ها، با خط کوفی و نسخ خوشنویسی شده اند. متن کتیبه ها، ایاب قرآنی است که سه کتیبه نسخ برجسته را شامل می شوند و آیه ۷۷ سوره حج، آیه ۱۸ سورة آل عمران و آیات ۴۰ و ۴۱ سوره ابراهیم را در بر دارند. سه کتیبه به خط کوفی برجسته نیز وجود دارند که پنج آیه اول سوره مؤمنون، آیه ۱۱۴ سوره هود و آیات ۷8 تا 82 سوره اسراء را شامل می شوند. شکل های گیاهی نیز به صورت برجسته گچبری شده، و تناسب و تعادل میان خط ها و نقش ها، از کیفیتی موزون برخوردار است. تقسیم محراب به بخش های مختلف، به دقت سنجیده شده و نقش های به کار رفته، نشانه پیشرفت فنی و کیفی این هنر درخشان است.

تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان

در شبستان شرقی نیز دو محراب خودنمایی می کنند. این محراب ها با کتیبه هایی آذین شده اند که در آنها آیات اول تا پنجم سوره مؤمنون، آیات ۹۸ و ۹۹ سوره حجر و آیه ۱۱۰ سوره کهف همراه شاخ و گل بوته قرار دارند. شیوه طراحی و ساخت محراب ها، شبيه محراب اصلی اما در اندازه کوچک تری است. این محراب ها، اوج هنر معماری دوران سلجوقی را به نمایش می گذارد.

ساختمان گنبدخانه مسجد، مربع شکل است. در انتهای فضای مربع گنبدخانه، کتیبه ای به خط ثلث خوش نویسی شده که آیه: «انما یعمر مساجدالله من آمن بالله واليوم الآخر و اقام الصلاة و آتی الزكاة و لم يخش الا الله فعسی اولئك أن يكونوا من المهتدين» ، بر آن نقش بسته است. این کتیبه، قدیمی ترین کتیبه تاریخ دار مسجد است که تاریخ ۵۵۳ ه. ق، بر آن نوشته شده است. این کتیبه، بانی ساختمان را ابوطاهر حسین بن غالي بن احمد و معمار آن را استاد محمود اصفهانی معرفی می کند.

تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان

بر روی این گنبد خانه، گنبدی افراشته شده که ارتفاع آن تا سطح زمین ۱۹ متر است، که سطح آن با بیش از ۵۰۰ عدد نقش تزیین شده است.

در صحن مسجد و در دل زمین، مسجد زمستانی یا دارالشتاء قرار دارد. این مسجد با وسعت محدود، سقف کوتاه و پایه های حجیم، مناسب با زمستان سرد کویر ساخته شده است.

در گوشه شمال غربی مسجد، مدرسه علمیه حاج حسین نورالدین قرار دارد، که در سال ۱۰۶۹ ه. ق، بنا شده و با یک ورودی، به مسجد متصل شده است.

جامع اردستان با مدرسه علمیه، کاروانسرا، آب انبار، حسینیه، حمام پایین مسجد و دیگر بناهای تاریخی، مجموعه یکپارچه ای را تشکیل می دهند.

مسجد جامع اردستان پس از سالیان دراز، همچنان بلندترین بنای شهر اردستان به شمار می آید.

تزئینات مسجد جامع اردستان اصفهان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور اصفهان

تور اصفهان زمستان 95

تور اصفهان اسفند 95

تور اصفهان نوروز 96

تور اصفهان فروردین 96

تور اصفهان اردیبهشت 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر