تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

تست بدون استرس در بارداری چگونه انجام می‌شود؟

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس در بارداری برای این منظور انجام می شود تا ضربان قلب، حرکت و حتی انقباضات بدن جنین را به طور کامل ثبت کند. بهتر است بدانید زمانی که جنین تکان می خورد ضربان قلب جنین نیز بالاتر ثبت می شود. و در زمان استراحت ضربان قلب او پایین تر است.
قبل از انجام این تست پزشک باید فشار خون مادر را اندازه گیری کند، همچنین در برخی موارد فشار خون خانم باردار اواسط انجام تست نیز گرفته می شود که این کار برای بررسی سلامت خانم باردار و جنین می باشد. بعد گرفتن فشار پزشک دو کمربند ایمنی را بر روی شکم خانم باردار می بندد. این دو کمربند هر کدام کاری را انجام می دهند. یکی از کمربندهای بسته‌شده بر روی شکم خانم باردار برای اندازه گیری ضربان قلب جنین می باشد و کمربند دیگر هم کمک به کاهش انقباض رحم خانم باردار می‌کند، و خانم باردار هر طور که راحت تر است دراز میخوابد.
بر روی کمربندی که برای اندازه گیری ضربان قلب جنین می باشد یک دکمه وجود دارد و خانم باردار در حین انجام تست زمانی که متوجه تکان و یا حرکت جنین خود بشود باید آن دکمه را فشار دهد، با فشار دکمه حرکت های جنین داخل رحم بر روی کاغذی ثبت می شود که به آن ضربان قلب جنینی گفته می‌شود. نتایج بدست آمده در پایان آزمایش که بر روی کاغذ به صورت نمودار ثبت شده است و پزشک می تواند با استفاده از آن وضعیت جنین را بررسی کند.
به این صورت که پزشک با استفاده از نمودار های ثبت شده بر روی کاغذ، به مقایسه هماهنگی حرکات جنین و ضربان قلب او میپردازد. آزمایش ضربان قلب جنین 20 دقیقه زمان می برد. اما اگر جنین درون رحم خواب باشد و هیچ تکانی نخورد پرستار و یا پزشک با انجام حرکاتی بر روی شکم مادر جنین را بیدار می کنند، اما در مواردی ممکن است جنین بیدار نشود بنابراین پزشک با روش های علمی دیگر دست به کار می شود، در برخی موارد ممکن است پزشک از مادر بخواهد یک لیوان آب بنوشد و با این کار جنین را از خواب بیدار کند و اگر با تمام کارهایی که پزشک و پرستار انجام دادند و جنین بیدار نشد این آزمایش 20 دقیقه دیگر تکرار می شود. و اینگونه است که زمان بیشتری می برد.

نتایج تست ضربان قلب جنین نشان دهنده چه چیز می باشد؟

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

بعد از انجام تست نتیجه تست و یا آزمایش ها در خانم های باردار متفاوت می باشد که پزشک زنان با واژه هایی کلیدی تست را برای خانم باردار توضیح می دهد که برای مشخص شدن وضعیت جنین می باشد. در اینجا می خواهیم شما را با این واژه ها آشنا کنیم و در مورد هر کدام به شما توضیحاتی را بدهیم.

1.نتیجه آزمایش طبیعی و یا واکنش‌پذیر باشد:

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

اگر بعد از انجام آزمایش نتیجه آزمایش NST ، واکنش‌پذیر یا طبیعی باشد، حاکی از آن است که ضربان قلب جنین در حین انجام آزمایش، افزایش دو برابری داشته است به این صورت که از سطح معمولی تا دو برابر حالت افزایش داشته است. پس اگر ضربان قلب جنین در 15 ثانیه تا 20 دقیقه اول انجام آزمایش افزایش بیابد، نشاندهنده آن است که آژمایش واکنش‌پذیر و یا طبیعی می باشد.

2. نتیجه آزمایش غیرواکنشی باشد:

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

زمانی که بعد از انجام آزمایش جواب نتیجه آزمایش غیر واکنشی باشد، به این معنا می باشد که آزمایش انجام شده با معیار های ذکر شده مطابقت ندارد و بنابراین این جواب درستی نمی باشد. و خانم باردار باید مجددا آزمایش را انجامدهد تا جوابی قطعی و درست بدست بیاید، و بهتر است خانم های باردار بدانند در صورتی که جواب آزمایش آن ها غیر واکنشی بود نباید نگران بشوند و استرس و اضطراب به خود راه بدهند زیرا این جواب در اکثر موارد به این دلیل رخ می دهد که جنین داخل رحم خواب باشد. و بنابراین جواب درستی در تست به دست نیامده زیرا همانطور که گفتیم در این تست احتیاج به حرکات جنین می باشد تا وضعیت جنین مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین این تست را هنگامی که جنین بیدار شد دوباره انجام میدهند.

3.نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد:

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

زمانی که نتیجه آزمایش غیر طبیعی باشد به این معناست که نتیجه نه واکنش پذیر است و نه غیر واکنشی، بنابرای پزشک در این مورد نتایج آزمایش های قبلی بررسی هایی را انجام می دهد و برای بدست آوردن نتایج دقیق تر آزمایش هایی را مورد ارزیابی قرار می دهد از جمله این آزمایش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی نتیجه آزمایش مشخصات بیوفیزیکی جنین:

آزمایش مشخصات بیوفیزیکی جنین با دستگاه سونوگرافی و همراه با تست بدون استرس انجام می شود و هدف از انجام این آزمایش بررسی حرکات جنین، نحوه تنفس جنین، میزان مایع آمنیوتیک(مایعی که اطراف جنین را فرا گرفته است) درون کیسه آب و تنش ماهیچه‌های جنین درون رحم می‌ باشد.

بررسی نتیجه تست استرس انقباضی (CST) :

تست ضربان قلب جنین و یا تست بدون استرس(2)

معمولا اکثر پزشکان تست انقباض استرس را برای خانم های باردار در اوایل بارداری آنها تجویز می کنند انجام این تست برای بررسی ضربان قلب کودک می باشد.

انجام مجدد تست بدون استرس

ممکن است پزشک شما لازم بداند که در همان روز یا در روز بعد، آزمایشو یا تست بدون استرس را برای بار دیگر انجام دهید. این موضوع نباید باعث ایجاد نگرانی برای شما بشود. و این نکته را بدانید که پزشک برای انجام تست بدون استرس شما را راهنمایی می کند. وهر گونه تغییراتی که در بدن شما لازم باشد انجام ‌شود، درباره آن با شما صحبت می کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر