تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

ممکن است در بارداری پزشک برای شما تست بدون استرس و یا تست قلب جنین تجویز کرده باشد و برای شما این سوال پیش بیاید که تست بدون استرس چیست؟ و به چه منظور این تست انجام می شود؟ و آیا خطری برای خانم های باردار و جنین داخل رحم آنها دارد؟ در این مقاله راجع به تست بدون استرس با شما صحبت خواهیم کرد و به تمامی سولات شما پاسخ خواهیم داد.

توضیح تست قلب جنین و یا تست بدون استرس (NST)

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

NST مخفف جمله(Non Stress Test ) می باشد که به معنی تست بدون استرس است. این آزمایش بدون درد و برای رفع استرس از وجود بیماری در جنین می باشد و بسیار راحت است و معمولا پزشک بعد از هفته 28 بارداری این آزمایش را برای خانم های باردار توصیه می کند. در تست بدون استرس میزان ضربان قلب جنین مورد بررسی قرار می گیرد؛ و به تست ضربان قلب جنین نیز شناخته می شود.
اگر پزشک شما این آزمایش را برای شما تجویز کرد جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد، و همیشه به این معنا نیست که مشکلی برای شما و یا جنین داخل رحم شما پیش آمده است، بهتر است بدانید که این آزمایش فقط برای دادن اطلاعات در مورد رسیدن اکسیژن به جنین داخل رحم می باشد و پزشک را از سلامت جنین داخل رحم شما با خبر می کند. بنابراین پزشک با انجام این تست بر روی خانم باردار بررسی های لازم را انجام می دهد و در صورت وجود مشکل برای درمان آن سریعا اقدام می کند، بنابراین این تست کمک می کند مشکل به موقع شناخته شود و مورد بررسی قرار گیرد. زمانی که جنین درون رحم خانم مادر فعالیت کند، قلب او سریع می‌تپد. اما در مواردی که به جنین اکسیژن کافی نرسد، که به دلیل اختلال در مسیرهای قلب جنین باعث کاهش فعالیت جنین درون رحم مادر می شود. مواردی وجود دارد که پزشک به این تست احتیاج دارد تا با استفاده از آن سلامت مادر و جنین داخل رحم او را ارزیابی کند و در صورت نیاز اقدام به درمان کند، در ادامه در مورد وضعیت هایی که پزشک انجام این تست را برای خانم باردار لازم می داند صحبت می کنیم.

وضعیت هایی که پزشک تست بدون استرس را برای خانم باردار توصیه می کند عبارتند از:

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

1. بارداری چند قلویی: زمانی که مادر دوقلو یا چندقلو باردار باشد، که این مورد باعث افزایش احتمال ایجاد عوارض جانبی در خانم باردار و یا جنین های داخل رحم او می شود. بنابراین، پزشک انجام تست بدون استرس را به خانم باردار توصیه خواهد کرد.

2. ابتلای مادر به بیماری های شایع: در مواردی مشاهده شده که مادر به صورت ناگهانی به بعضی از بیماری‌های شایع مانند: بیماری تیروئید، فشار خون بالا، اختلالات خونی، بیماری لوپوس، دیابت نوع 1، بیماری‌های کلیوی و بیماری قلبی در بارداری خود مبتلا شده باشد. که این بیماری ها برای مادر و جنین خطرناک محسوب می شود و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین پزشک انجام تست بدون استرس را به خانم باردار توصیه خوهد کرد.

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

3. نوزاد در تاریخ تعیین شده برای زایمان متولد نشده باشد: اگر خانم باردار در تاریخی که برای زایمان طبیعی او تعیین شده بود، نوزاد او به دنیا نیاید باید تست بدون استرس برای ارزیابی وضعیت سلامت بارداری او و جنین داخل رحم او انجام شود. تا پزشک از وضعیت جنین با خبر شود.

4. سابقه سقط جنین: خانم های بارداری که در بارداری های قبلی خود سابقه سقط جنین داشته باشند باید تست بدون استرس را برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی در بدن خود و جنین داخل رحم خود انجام دهند.

5. کم شدن حرکت جنین داخل رحم: زمانی که پزشک شما متوجه شود که جنین درون رحم کم تحرک شده و حرکات طبیعی روزانه را انجام نمی دهد بنابراین برای شما تست بدون استرس برای بررسی سلامت جنین تجویز می کند. تا از وضعیت جنین باخبر شود و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

6. کاهش و افزایش مایع آمنیوتیک: گاهی ممکن است به دلایل مختلف خانم باردار در بارداری خود با کاهش و یا افزایش مایع آمنیوتیک مواجه شود، زمانی که آبی که دور جنین است یعنی آب درون کیسه بیش از حد مجاز باشد مادر در وضعیت پلی‌هیدرامنیوس قرار می گیرد همچنین در مواردی که آب درون کیسه کمتر از حد مجاز باشد مادر در وضعیت اولیگوهیدرامنیوس قرار می گیرد، که در این دو حالت جنین در معرض خطر می باشد بنابراین پزشک انجام آزمایش و یا تست NST را برای انجام بررسی های لازم برای آگاهی از سلامت جنین تجویز می کند.

7. حساسیت بارداری: این مورد بیشتر در مادرانی رخ می دهد که دارای گروه خونی با Rh منفی هستند و بارداری دوم و یا بیشتر خود را سپری می کنند و جنین داخل رحم آنها دارای گروه خونی با Rh مثبت می باشد بنابراین حساسیت بارداری در خانم ها رخ می دهد، در این وضعیت پزشک انجام تست و یا آزمایش NST را برای خانم باردار توصیه خواهد کرد.

آیا انجام تست NST خطری برای خانم های باردار و جنین درون رحم آنها دارد؟

تست قلب جنین یا تست بدون استرس (1)

خانم های باردار برای انجام این تست نباید نگران باشند و بهتر است بدانند که انجام تست بدون استرس در دوران بارداری خطری را برای جنین داخل رحم آنها ندارد و باعث ایجاد آسیب به آنها و جنین داخل رحم آنها نمی شود. بنابراین نباید نگران این آزمایش باشند و به این آزمایش مانند دیگر آزمایش های دوران بارداری نگاه کنند زیرا این تست هم برای بررسی وضعیت سلامت جنین می باشد.
در مواردی ممکن است این تست بدون استرس باعث ایجاد مشکلاتی برای خانم های باردار و جنین داخل رحم آنها بشود زمانی که خانم باردار استرس و اضطراب زیادی در حین انجام این تست داشته باشد که همانطور که می دانید اضطراب و استرس در بارداری برای جنین مناسب نمی باشد و این استرس و اضراب زیاد می توند تاثیر بسیاری بر روی جنین داخل رحم آنها بگذارد.
و همچنین از آنجایی که این آزمایش می تواند اطلاعات بسیار مفیدی به پزشک در مورد مشکلات خانم باردار و جنین بدهد. اما گاهی اطلاعاتی که می دهد باعث ایجاد نگرانی هایی در خانم های باردار بشود. اما خود انجام آزمایش خطری برای جنین نخواهد داشت و آسیبی به جنین نخواهد زد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اتوبوس های بدون راننده دبی

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر