تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

 تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟

 تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟
سرطان دهانه رحم چهارمین عامل مرگ در بین زنان مبتلا به سرطان است. برای پیشگیری از این سرطان و برخی دیگر از بیماری های عفونی ویروسی مانند زگیل تناسلی آزمایشی از زنان 60-20 ساله که دارای رابطه جنسی هستند بایستی انجام شود تا در صورت وجود هر نوع علائمی مربوط به بیماری های گفته شده قبل از گسترش آنها شناسایی شود، به این آزمایش تست پاپ اسمیر گویند.
در واقع تست پاپ اسمیر نوعی غربالگری برای بررسی وجود یا عدم وجود سلولهای سرطانی است. نمونه این آزمایش معمولا توسط پزشک زنان برداشته می شود. این نمونه توسط وسیله ای به نام برس سرویکس برداشته شده و یا توسط ابزاری به نام اسپکولوم دهانه واژن باز شده و با نمونه بردار خاصی، نمونه ای از رحم و گردن آن برداشته می شود. پس از آن نمونه برداشته شده در محفظه مخصوص ریخته شده و برای انجام آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. در این آزمایش علاوه بر بررسی نمونه از لحاظ داشتن سلول های سرطانی، وجود یا عدم وجود عفونت های رحم نیز انجام می شود.

 تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟
فاصله انجام تست پاپ اسمیر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بسته به شرایط فرد مانند سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دهانه رحم، وجود بیماری های خاص، سن و داشتن یا عدم رابطه جنسی متغیر است. اما توصیه می شود پس از اولین رابطه جنسی این تست انجام شود و در صورتی که فرد مشکل خاصی نداشت هر سال یک بار این آزمایش را انجام دهد.
انجام این تست برای تمام زنان متاهل حداقل یک بار در سال ضروری است. احتمال وجود عفونت ها و بیماری های مربوط به رحم در زنان متاهل به خاطر داشتن رابطه جنسی به مراتب بیشتر است اما در صورتی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر برای فردی سه مرتبه پشت سر هم بدون مشکل باشد، می تواند با نظر پزشک متخصص خود هر سه سال یک بار انجام دهد.
در هنگام انجام این آزمایش نکات زیر را در نظر بگیرید:
1- 24 ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
2- 48 ساعت قبل از انجام تست از محصولات اسپرم کش و کرم ها و روان کننده های واژن استفاده نکنید.
3- در طول دوران عادت ماهیانه از انجام تست خودداری کنید، چرا که این موضوع می تواند بر روی نتیجه آزمایش تاثیرگذار باشد.
4- اگر باردار هستید، انجام تست پاپ اسمیر در سه ماهه اول بارداری بلامانع است هر چند در مورد نظر پزشک متخصص زنان و زایمان خود را جویا شوید. پس از سه ماهه اول معمولا نیازی به تست پاپ اسمیر نیست و به علت رشد جنین در رحم می تواند انجام تست همراه با درد و ایجاد ناراحتی باشد.
5- اگر به تازگی زایمان کرده اید، سه ماه از زمان زایمان خود صبر کنید و سپس برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام نمایید.
6- در صورتی که دارای اختلالات هورمونی هستید و سطح هورمون استروژن در شما پایین است، حتما قبل از انجام تست این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید. معمولا در چنین مواردی قبل از انجام تست پاپ اسمیر نیاز به مصرف هورمون استروژن وجود دارد.
7- در صورتی که به هر دلیلی مقدار کافی از سلول ها و مخاط دهانه رحم برای انجام آزمایش پاپ اسمیر به دست نیاید، ممکن است نیاز به تکرار تست در روز دیگر باشید.
8- انجام تست پاپ اسمیر با مقداری درد و آزردگی همراه است و حتی ممکن است پس از تست مقداری خونریزی نیز داشته باشید. اما درد و یا خونریزی ناشی از تست پاپ اسمیر نگران کننده نیست و معمولا در چند ساعت پس از انجام تست برطرف می شود. در صورتی که خونریزی و یا درد در طول 24 ساعت پس از انجام تست برقرار بود با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟
نتایج حاصل از تست پاپ اسمیر
1- نتیجه عادی، نرمال و یا منفی
در صورتی که تست بدون مشکل باشند نتیجه عادی یا منفی تلقی خواهد شد. همانطور که قبلا اشاره شد اگر فردی دارای سه تست منفی پشت سر هم باشد نیازی به انجام تست سالیانه نداشته و می تواند هر سه سال یک بار آزمایش را تکرار کند.
2- نتیجه غیرعادی، غیرنرمال و یا مثبت
در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت باشد ممی تواند نشانه ای از وجود سلول های غیرعادی در دهانه رحم باشد و می تواند بدن را در آستانه ابتلا به سرطان رحم قرار دهد. سلولهای غیرعادی دارای چند سطح هستند که از سلولهای غیرعادی خفیف تا پیشرفته را شامل می شوند که البته نوع خفیف آنها رایج تر است. در هر صورت بسته به نوع سلول های غیرعادی و میزان پیشرفت و گسترش آنها، نیاز به انجام آزمایش های دقیقتری است.
پس از این که تست پاپ اسمیر مثبت بود، ممکن است پزشک متخصص زنان برای بررسی های دقیق تر نمونه برداری از بافت دهانه رحم را پیشنهاد دهد. بسته به پیشرفت بیماری، سلول های غیر عادی ممکن است بخشی و یا کل دهانه رحم را درگیر کرده باشند و حتی در موارد بسیار پیشرفته به رحم نیز گسترش یافته باشند و در چنین شرایطی برای درمان بیمار حتی ممکن است رحم به طور کامل برداشته شود.

 تست پاپ اسمیر چیست و چه کاربردی دارد؟
لازم به ذکر است نتایج تست پاپ اسمیر کاملا قابل اطمینان هستند و در صورت نتیجه مثبت، برای جلوگیری از پیشرفت بیماری حتما پیگیری های بیشتری انجام دهید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر