تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک

تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک
بیماری تخمدان پلی کیستیک را نمی توان با یک آزمایش تشخیص داد. پزشک با توجه به علایم مختلف این بیماری، با پرسیدن سابقه بیماری، معاینه، سونو گرافی و آزمایش خون این بیماری را تشخیص خواهد داد.
تاریچه پزشکی
در بررسی سوابق پزشکی، پزشک درباره الگوی قاعدگی، تغییرات وزن و علایم دیگر بیماری تخمدان پلی کیستیک مانند رشد موهای زائد سوال خواهد کرد.
معاینه کلی

تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک
فشارخون، وزن، قد، نمایه توده بدنی و دور کمر توسط پزشک اندازه گیری می شود. چگونگی رشد مو در قسمت های مختلف بدن مثل زیر چانه، صورت، پشت، شکم، ران و سینه بررسی می گردد. بدیهی است که بررسی رشد مو در صورتی به درستی انجام خواهد شد که در فاصله چند روز گذشته موهای بدن کوتاه نشده باشد. هم چنین نازک شدن و ریزش موی سر بررسی خواهد شد.
آزمایش خون
آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون ها، به ویژه هورمون های جنسی و مردانه انجام می شود. هم چنین میزان کلسترول، چربی ها و قند خون هم اندازه گیری می شود.
سونوگرافی

تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک
با توجه به اینکه در این بیماری، تخمدان ها دچار تعداد زیادی کیست می شوند، انجام سونوگرافی برای بررسی وضعیت تخمدان ها و وجود کیست در آن، تعداد و اندازه کیست ها بسیار کمک کننده است. باید توجه داشت که درخانم های مبتلا به بیماری پلی کیستیک، تعداد کیست ها خیلی زیادتر از تعداد کیست هایی است که در خانم های سالم دیده می شود. این فولیکول ها یا کیست های ریز نیازی به جراحی ندارند. هم چنین با سونو گرافی پوشش داخلی رحم هم بررسی می شود. به دلیل طبیعی نبودن وضع هورمون ها و با توجه به نامنظم بودن قاعدگی، ممکن است پوشش داخلی رحم از حالت طبیعی خارج شده و ضخیم شود.
آیا بیماری تخمدان پلی کیستیک در دراز مدت فرد مبتلا را در معرض مشکلات سلامتی قرار می دهد؟

تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک
خانم هایی که مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند، در معرض خطر بیشتری از نظر افزایش مشکلات سلامتی خواهد بود. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:
- درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک، از ناباروری رنج می برند. این افراد برای باردار شدن نیاز به درمان دارند.
- احتمال ابتلا به دیابت در این افراد بیشتر است و معمولا پیش از 40 سالگی دیده می شود. بیش از 50 درصد از افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک، به بیماری دیابت مبتلا خواهند شد.
- خطر مشکلات و حمله قلبی در خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک 7-4 برابر خانم های غیر مبتلا است.
- خانم های مبتلا به این بیماری، دچار اختلال در چربی خون شده و ممکن است مشکلات مختلفی در مقدار چربی های خون پیدا کنند.
- این افراد در صورت چاقی زیاد در معرض برخی مشکلات تنفسی به ویژه در زمان خواب هستند.
- اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک بیشتر است. این امر ناشی از نگرانی از تاخیر در بارداری، نگرانی از ظاهر فرد و ... می باشد.
- به دلیل قاعدگی نامنظم، عدم تخمک گذاری و هورمون استروژن، پوشش داخلی رحم ضعیف می شود. ضخیم شدن پوشش درونی رحم در مدت طولانی می تواند باعث بیماری های بدخیم رحمی شود.
- خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک در دوران بارداری نیاز به مراقبت های دقیق تری دارند. این مساله به دلیل احتمال بیشتر به وجود آمدن برخی از عوارض مانند دیابت و فشار خون است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد