تشخیص و درمان آب سیاه (2)

تشخیص و درمان آب سیاه (2)
درمان آب سیاه توسط لیزر
معمولا اکثر پزشکان پس از نتیجه نگرفتن از دارو درمانی، جراحی لیزری را امتحان می کنند. در این روش مایع جمع شده در داخل کره چشم، تخلیه می شود و همین امر موجب کاهش فشار بر روی عصب بینایی شده و در کنترل بیماری اثرمی گذارد. البته اغلب بیماران پس از جراحی لیزری نیز بایستی برای جلوگیری از عود مجدد بیماری و یا پیشرفت بیشتر آن، دارو مصرف نمایند.
روش های درمان آب سیاه توسط جراحی لیزری
1- ایریدوتومی لیزری
این جراحی به صورت سرپایی و بدون تشریفات اضافی جراحی قابل انجام است. در این جراحی، توسط نور لیزر منافذ بسیار کوچکی بر روی عنبیه در محل زاویه (محل خروج مایع چشمی) ایجاد شده و موجب می شود، مایع تجمع یافته در داخل کره چشم، راهی برای خروج به بیرون پیدا کند.
البته این روش برای درمان همه بیماران مبتلا به آب سیاه قابل استفاده نبوده و تنها در مورد بیمارانی که به عللی دارای زاویه تنگ یا زاویه بسته هستند؛ کاربرد دارد.

تشخیص و درمان آب سیاه (2)
2- ترابکولوپلاستی لیزری انتخابی
این جراحی لیزری برای درمان آب سیاه با زاویه باز (در آب سیاه با زاویه باز، زمانی بیمار متوجه مشکل خود می شود، که دید محیطی او به شدت کاهش یافته و میزان آسیب وارده، جبران ناپذیر است. در این مرحله از بیماری، بیمار تنها قادر به دیدن بخشی از یک جسم است، که درست در مقابل زاویه دید او قرار دارد (دید لوله ای) و نمی تواند محل های خارج از زاویه دید خود را مشاهده نماید.) قابل استفاده است. در این روش از طول موجی خاص، برای تاثیرگذاری بر روی سلول هایی که دارای ماده ای خاص هستند؛ استفاده می شود. با تاثیرگذاری بر روی ماده و در ادامه فعال شدن نوع دیگری از سلول ها و انجام واکنش های شیمیایی و تغییرات خاص در چشم، فشار وارد شده بر روی عصب بینایی کاهش می یابد. بسته به شرایط بیمار، می توان از این روش درمان چندین بار استفاده کرد.
3- سیکلوفتوکوآگولاسیون اندوسکوپیک
در این روش به کمک دستگاهی با عنوان اندوسکوپیک لیزری، از طریق شکاف بسیار ظریفی که در ناحیه عقب چشم ایجاد شده است، سوزنی بسیار باریک به همراه دوربین، منبع نور و لیزری برای جراحی چشم، وارد می شوند.
در این جراحی لیزری، اجسام مژگانی که مسئول تولید و ترشح مایع چشمی هستند، به کمک دوربین شناسایی شده و توسط لیزر اصلاح می شوند. نکته جالب توجه آن است که به خاطر استفاده از دوربین، لیزر تنها بر بخش مورد نظر تاثیر گذاشته و سایر قسمت های دیگر چشم، از نور لیزر در امان خواهند بود.
پس از جراحی ترشح مایع چشمی کاهش یافته و در نتیجه فشار وارد شده بر کره چشم نیز کاهش می یاید. لازم به ذکر است این جراحی در اتاق عمل قابل انجام است.

تشخیص و درمان آب سیاه (2)
مراقبت های لازم پس از جراحی لیزر
پس از انجام جراحی لیزری معمولا چند قطره برای بیمار تجویز می شود؛ که دقیقا باید طبق نظر پزشک معالج مصرف گردد. در صورت مصرف هر گونه داروی دیگر، با پزشک خود در مورد مصرف آن مشورت نمایید و ممکن است لازم باشد برای مدت زمان محدودی آنها را مصرف نکنید.
معمولا پس از جراحی لیزری بیمار مشکل خاصی نخواهد داشت و در مدت زمان کوتاهی قادر خواهد بود تمام فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد؛ اما در صورت احساس هر گونه ناراحتی در ناحیه چشم خود، به پزشک معالج مراجعه نمایید.
طبق نظر پزشک 1 هفته الی 1 ماه آینده برای سنجش فشار داخلی چشم می توانید به پزشک خود مراجعه نمایید و از سلامت چشم خود اطمینان حاصل کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر