تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

پزشک ممکن است بر اساس علائم و نشانه هایتان، وضعیت شما را ارزیابی کند و یا اینکه ممکن است شما را به یک مرکز اختلال خواب ارجاع دهد. در آنجا، یک متخصص خواب می تواند به شما در تصمیم گیری درباره مسایل مورد نیاز شما برای ارزیابی بیشتر وضعیت بیماریتان کمک کند.پزشک با انجام معاینه و پرسش در مورد سلامتی شما در گذشته، وضعیت فعلی شما را مورد بررسی قرار می‌ دهد. همچنین ممکن است از شما و یا شریک زندگیتان در مورد خروپف کردن و وضعیت خواب شما و میزان خستگی شما در طول روز نیز سؤالاتی را بپرسد. همچنین پزشک ممکن است که انجام تست مطالعه خواب (sleep study) را توصیه نماید. این تست معمولاً در مراکز اختلال خواب و در طول شب و در هنگام خوابیدن شما صورت می‌ پذیرد. چنین ارزیابی اغلب شامل نظارت یکروزه بر روی نفس کشیدن و دیگر فعالیت های بدن شما در حین خواب است. در تست خواب میزان اکسیژن خون و میزان هوای ورودی به ریه های شما در هنگام خواب بررسی می‌ گردد. ضمنا ممکن است آزمایشات خون و پرتونگاری نیز بر روی شما انجام گیرد.انجام تست خواب در خانه نیز ممکن است که یک گزینه دیگر باشد.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

تست های تشخیص آپنه خواب ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • پولی سومنوگرافی شبانه. در طول این تست، تجهیزاتی به شما متصل می گردد که قادرند فعالیت های قلب، ریه و مغز، الگوهای تنفس، حرکات دست و پا و میزان اکسیژن خون را در حالی که شما در خواب هستید، را ارزیابی و ثبت نمایند.
 • تست های خواب شبانه در منزل. در برخی موارد، پزشک ممکن است انجام تست های ساده ای که برای تشخیص آپنه خواب در خانه استفاده می شوند، را به شما توصیه نماید. این تست ها معمولا شامل اندازه گیری ضربان قلب، سطح اکسیژن خون، جریان هوا و الگوهای تنفسی می باشند. اگر آپنه خواب داشته باشید، نتایج آزمایشات افت در سطح اکسیژن را در طی بروز آپنه ها نشان می دهد که متعاقبا با بیدارشدن افزایش می یابد.

اگر نتایج بدست آمده غیر طبیعی بودند، امکان دارد که پزشک بدون انجام سایر تست های آزمایشگاهی، اقدامات درمانی را شروع کند.دستگاه ها و تجهیزات تشخیصی پرتابل نمی توانند همه موارد آپنه خواب را تشخیص بدهند، لذا  امکان دارد که دکتر شما کماکان انجام پولی سومنوگرافی را حتی در صورت طبیعی بودن نتایچ تست های اولیه، تجویز نماید.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

اگر شما آپنه انسدادی خواب دارید، پزشکتان ممکن است شما را به یک دکتر گوش، حلق و بینی ارجاع دهد تا از احتمال وجود هرگونه گرفتگی در بینی و یا گلو مطمئن شود. همچنین ارزیابی توسط یک متخصص قلب (کاردیولوژیست) و یا یک پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) برای بررسی علل آپنه مرکزی خواب نیز ممکن است که لازم باشد.

درمان

برای درمان آپنه انسدادی خواب، بسیاری از مردم با استفاده از دستگاه کمک تنفسی(CPAP)برای مدیریت و درمان اختلال تنفسی روزمره خود استفاده می‌کنند، این دستگاه اجازه می‌دهد تا شما به آسانی تنفس کنید.

برای درمان موارد ملایم آپنه خواب، پزشک شما ممکن است که فقط ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، مانند کاستن از وزن خود و یا  ترک سیگار را توصیه کند. و اگر آلرژی بینی دارید، پزشک برای درمان این آلرژی توصیه و تجویز هایی را داشته باشد. روشهای سنتی و خانگی و استفاده از داروهای گیاهی نیز بعضا مفید می باشند. اگر انجام این اقدامات، علائم و نشانه های شما را بهبود ندهد و یا اگر آپنه شما متوسط ​​تا شدید باشد، تعدادی از درمان های دیگر نیز وجود دارند.

وسایل خاصی می توانند در باز نگاه داشتن مجاری هوایی بسته شده کمک کنند.تعداد زیادی از این وسایل از دراگ استور ها و کلینیک های دندانپزشکی قابل تهیه می باشند که البته لازم است از نظر راحتی استفاده و تاثیر آن در باز نگاه داشتن مجاری هوایی شما بررسی گردند. در سایر موارد،ممکن است که جراحی مورد نیاز باشد.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

عمل جراحي

جراحی معمولا زمانی که سایر گزینه های درمانی دیگر شکست خورده باشند،در نظر گرفته می شود.. به طور کلی انجام حداقل یک دوره اقدامات درمانی سه ماهه از سایر گزینه های توضیح داده شده، قبل از توصیه به عمل جراحی پیشنهاد شده است. با این حال، برای آن دسته از افراد اندکی که دارای مشکلات ساختاری خاصی در فک و آرواره هایشان هستند، بعنوان اولین گزینه محسوب      می گردد.

هدف از انجام عمل جراحی برای آپنه خواب، بزرگ تر کردن راه های هوایی از طریق بینی و یا گلو است که ممکن است ارتعاش ایجاد کرده و موجب خرناس شوند و یا اینکه ممکن است باعث انسداد مسیر عبور هوا در قسمت های فوقانی دستگاه تنفس شده و باعث آپنه خواب شوند.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

شیوه زندگی و درمان های خانگی

در بسیاری از موارد، روش "مراقبت از خود" ممکن است مناسب ترین راه برای مقابله با آپنه انسدادی خواب و احتمالا آپنه مرکزی خواب باشد. این نکات را امتحان کنید:

 • از دست دادن وزن بیش از حد. ثابت شده است که حتی کاهش اندکی از وزن ممکن است که باعث کاهش درجه تنگی در مجرای گلو شود. آپنه خواب در برخی موارد ممکن است به حالت بهبودی کامل بازگردد، اگر شما بتوانید به وزن سالم خود بازگردید. و متقابلا آپنه خواب اگر شما مجددا دچار اضافه وزن شوید، احتمالا دوباره به سراغ شما خواهد آمد.
 • ورزش. ورزش منظم می تواند به کاهش علائم آپنه انسدادی خواب حتی بدون کاهش وزن کمک کند. یک هدف خوب این است که سعی کنید30 دقیقه فعالیت متوسط، مانند پیاده روی سریع، در بیشتر روزهای هفته را داشته باشید.
 • اجتناب از الکل و داروهای خاص مانند آرام بخش ها و قرص های خواب آور. این موارد ماهیچه های پشت گلو را شل     می کنند، و باعث ایجاد تداخل در تنفس طبیعی می شوند.
 • خوابیدن به پهلو و یا شکم به جای خوابیدن به پشت . خوابیدن به پشت می تواند باعث شود که زبان و کام نرم شما به سمت پشت گلوی شما حالت شل مانند پیدا کرده و در نتیجه مجرای هوایی شما را مسدود کند. برای جلوگیری از خوابیدن روی پشت، سعی کنید یک توپ تنیس را در پشت لباس خواب خود بگذارید.
 • در هنگام شب مجرای بینی خود را باز نگاه دارید. برای کمک به باز نگاه داشتن مجرای بینی خود، از اسپری سالین(سرم فیزیولوژیک یا آب نمک رقیق) استفاده کنید. برای استفاده از هر گونه داروهای ضد احتقان بینی و یا آنتی هیستامین ها با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این داروها به طور کلی فقط برای یک دوره کوتاه مدت توصیه می شوند.
 • اگر سیگاری هستیدسیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن آپنه انسدادی خواب را تشدید می کند.

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

اگر شما یا همسرتان مشکوک به داشتن آپنه خواب هستید، احتمالا برای بار اول مجبور هستید که با دكتر مراقبت اولیه خود را ملاقاتی داشته باشید. با این حال، در بعضی موارد هنگامی که شما برای تنظیم یک قرار ملاقات تماس می گیرید، ممکن است که بلافاصله به یک متخصص خواب ارجاع داده شوید.

از آنجایی که زمان ملاقات ها می توانند کوتاه مدت باشند، و به دلیل اینکه اغلب زمینه های زیادی برای ایجاد این عارضه وجود دارد، لذا ایده خوبی است که برای قرار ملاقات خود آماده باشید. در اینجا برخی از اطلاعات لازم برای کمک به آماده شدن شما برای ملاقاتتان و آنچه که از دکترتان انتظار دارید، وجود دارد:

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • از هر گونه محدودیت قبل از ملاقات مطلع شوید. زمانی که قرار ملاقات را تنظیم می کنید، با پرسیدن سوالاتی اطمینان حاصل نمایید که پیش از قرار ملاقات شما نیاز به انجام چه کارهایی دارید، مثلا رژیم غذایی خود را تغییر دهید یا یک دفتر یادداشت اعمال روزانه داشته باشید.
 • هر گونه علائمی را که تجربه می کنید یادداشت نمایید، از جمله مواردی که ممکن است حتی ارتباطی به مشکل فعلی شما که خواستار ملاقات با پزشک شده اید، نداشته باشند.
 • اطلاعات کلیدی و مهم شخصی، از جمله هر گونه تنش و استرس شدید و یا تغییرات عمده اخیر در زندگیتان را ثبت کنید.
 • فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید را تهیه کنید.
 • در صورت امکان از یک عضو خانواده و یا یکی ازدوستان بخواهید با شما همراهی کند. کسی که همراه شما می باشد ممکن است اطلاعاتی را که شما از دست داده و یا فراموش کرده اید را به یاد داشته باشد. و از آنجا که همسرتان ممکن است نسبت به علائم شما آگاهی بیشتری داشته باشد، ممکن است به پزشک کمک کند.
 • سوالاتتان را برای پرسیدن از دکتر بنویسید.

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

وقت ملاقات شما با پزشکتان محدود است، بنابراین آماده سازی لیستی از سوالات پیش از زمان ملاقات، به شما کمک خواهد کرد که بیشترین استفاده را از ملاقاتتان با پزشک ببرید. برای آپنه خواب، برخی از سوالات اساسی برای پرسیدن از پزشک عبارتند از:

 • بیشترین علت احتمالی علائم من چیست؟
 • چه نوع آزمایش هایی نیاز دارم؟ آیا این آزمایش ها نیاز به آماده سازی خاصی دارند؟
 • آیا وضعیت من به طور موقت و یا طولانی مدت است؟
 • چه درمان هایی در دسترس است؟
 • فکر می کنیدکدام روش درمان برای من مناسبتر است؟
 • من مشکلات بیماری های دیگری نیز دارم. چگونه می توانم این شرایط را به نحو مطلوبی با همدیگر مدیریت کنم؟
 • آیا باید توسط یک متخصص ویزیت بشوم؟
 • آیا بروشور یا سایر موراد چاپی وجود دارد که من بتوانم با خودم به خانه ببرم؟ شما چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

علاوه بر سؤالاتی که قبلا آماده کرده اید تا از دکتر خود بپرسید، در وقت ملاقات ازپرسیدن سؤال های اضافی دیگر مضایقه نکنید.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

آنچه شما در حال حاضر می توانید انجام دهید

 • سعی کنید به پهلو بخوابید. اکثر اشکال آپنه خواب در هنگام خوابیدن به پهلو خفیف تر می شوند.
 • از مصرف الکل در هنگام نزدیک به خوابیدن اجتناب کنید.مصرف الکل آپنه انسدادی وآپنه کمپلکس را بدتر میکند. از مصرف الکل برای 4 تا 6 ساعت قبل از خواب اجتناب کنید.

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

 • از داروهای آرامبخش استفاده نکنید. داروهایی که شما را آرام می کنند یا باعث خواب آلودگی می شوند، می توانند آپنه خواب را بدتر کنند.
 • اگر خواب آلودگی دارید، از رانندگی کردن اجتناب کنید. اگر آپنه خواب دارید، ممکن است شما به طرز غیر طبیعی خواب آلود باشید، که می تواند شما را در معرض خطرات بیشتر ناشی از وقوع حوادث و تصادفات وسایل نقلیه موتوری قرار دهد. در بعضی موارد، یک دوست نزدیک یا یک نفر از اعضای خانواده ممکن است به شما بگوید که شما بیشتر از آنچه احساس می کنید خسته و خواب آلود بنظر می رسید. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، بهتر است که از رانندگی اجتناب کنید.

 

تشخیص و درمان آپنه خواب (خروپف شبانه)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر