تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی

چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟
متأسفانه، بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی حداقل در ابتدای دوره بیماریشان، نمی خواهند که درمان شوند. شدت تمایل آنها برای لاغر شدن و لاغر ماندن، باعث عدم توجه آنان به مسایل مربوط به سلامتی و تندرستی خودشان می گردد.اگر شما فردی در جمع دوستان و یا فامیل خود که به این بیماری مبتلا ست دارید و نگران سلامتی او هستید با او صحبت، و اصرار کنید که حتما به یک پزشک مراجعه نماید.
اگر شما هر کدام از مشکلات ذکر شده در بالا را تجربه کرده اید، و یا اینکه فکر می کنید ممکن است اختلالاتی در امر غذا خوردن داشته باشید، از پزشک و افراد متخصص کمک بگیرید. اگر شما بی اشتهایی خود را از عزیزانتان پنهان می کنید، سعی نمایید فرد مورد اعتمادی را پیدا کنید تا درباره آنچه در جریان است با او صحبت کنید.

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی

تشخیص
اگر پزشک شما مظنون به بیماری آنورکسی عصبی می باشد، معمولا آزمایش ها و تست های متعددی برای کمک به تشخیص دقیق، و رد کردن سایر علل پزشکی برای بروز کاهش وزن و همچنین بررسی هرگونه عوارض جانبی مرتبط را تجویز می نماید.
این آزمایشات و اقدامات تشخیصی به طور کلی عبارتند از:
•معاینات بالینی. این معاینات ممکن است شامل اندازه گیری پارامترهای قد و وزن شما، بررسی علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن؛ چک کردن پوست و ناخن برای بررسی وجود عوارض ومشکلات؛ گوش دادن به صدای قلب و ریه ها و معاینه شکم شما باشد.
• تست های آزمایشگاهی. این تست ها ممکن است شامل آزمایش شمارش کامل سلول های خون (CBC) و برخی آزمایشات تخصصی دیگر برای اندازه گیری میزان الکترولیت ها و پروتئین های خون به منظور بررسی عملکرد کبد، کلیه ها و غده تیروئید شما باشد. ممکن است آزمایش ادرار نیز انجام شود.
• ارزیابی روانشناختی. یک پزشک یا متخصص بهداشت روانی به احتمال زیاد در مورد افکار، احساسات و عادت های غذایی شما سوالاتی را خواهد پرسید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که پرسشنامه های "خود ارزیابی" روانشناسی را تکمیل کنید.
•سایر اقدامات. اشعه ایکس می تواند برای بررسی چگالی استخوان، بررسی شکستگی های استخوان ، بررسی بیماری پنومونی(نوعی بیماری ریوی) و یا مشکلات قلبی انجام شود. همچنین ممکن است الکتروکاردیوگرام(نوار قلبی) نیز جهت بررسی بی نظمی های قلب انجام گردد.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی


درمان
درمان آنورکسی عموما با استفاده از یک رویکرد تیمی انجام می گردد که این تیم شامل پزشکان، متخصصان روانپزشکی و متخصصان تغذیه بوده و همه آنان تجارب مربوط به عارضه اختلالات غذا خوردن را دارند. درمان مداوم و آموزش تغذیه صحیح برای ایجاد بهبودی بسیار مهم است.در اینجا به مواردی که در درمان افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی معمول هستند، نگاهی می اندازیم:
بستری شدن و برنامه های دیگر
اگر زندگی شما در معرض مخاطرات فوری می باشد، ممکن است که در بخش اورژانس یک بیمارستان برای درمان عوارضی مانند اختلالات ضربان قلب، کم آبی(دئیدراتاسیون)، عدم تعادل الکترولیتی و یا وضعیت اضطراری روانپزشکی بستری شوید.همچنین ممکن است بستری شدن بدلیل وجود مواردی همچون عوارض جانبی پزشکی، مشکلات روانپزشکی شدید، سوء تغذیه شدید و یا ادامه یافتن وضعیت امتناع از غذا خوردن، ضروری باشد.
برخی از کلینیک ها در درمان افراد مبتلا به اختلالات غذا خوردن تخصص و تجربه دارند. آنها ممکن است برنامه های روزانه و یا برنامه های اجرایی در منزل را به جای بستری شدن کامل فرد مبتلا در بیمارستان، ارائه دهند. ممکن است در طول دوره های طولانی تر درمان، این برنامه های تخصصی بیشتر و شدیدتر شوند.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
مراقبت های پزشکی
به علت تعداد زیاد عوارض جانبی ناشی از بی اشتهایی عصبی، ممکن است نیاز به نظارت مکرر بر روی علائم حیاتی، میزان مایعات و الکترولیتهای بدن و همچنین بررسی شرایط جسمانی مربوطه را داشته باشید. در موارد شدید بی اشتهایی عصبی، ممکن است که در در افراد مبتلا، ابتدا تغذیه از طریق لوله ای که در بینی قرار می گیرد و به معده می رود، انجام گیرد(تیوب نازو گاستریک یا شلنگ بینی - معدی).مراقبت معمولا توسط یک متخصص مراقبت های اولیه یا یک متخصص بهداشت روان، و با هماهنگی سایر متخصصین دیگر انجام می پذیرد.
بازگرداندن وزن سالم
اولین هدف درمانی، بازگرداندن فرد مبتلا به این عارضه به محدوده وزن طبیعی است. شما نمی توانید بدون بازگشت به وزن سالم و طبیعی و یادگیری تغذیه مناسب، از عارضه بی اشتهایی عصبی بطور کامل بهبود یابید. کسانی که در این فرآیند دخیل هستند عبارتند از:
• پزشک مراقبت اولیه خودتان، که می تواند مراقبت های پزشکی را ارائه دهد و به نیازهای کالری و افزایش وزن شما نظارت داشته باشد.
• یک روانشناس و یا دیگر متخصصین بهداشت روان، که می توانند با شما کار کنند تا استراتژی های رفتاری را در شما افزایش و بهبود داده تا برای بازگشت به وزن سالم و طبیعی کمک کنند.
• متخصص تغذیه که می تواند دستورالعمل هایی را به منظور بازگشت به الگوهای تغذیه ای سالم و منظم به شما ارائه نماید، از جمله ارائه برنامه های غذایی خاص و کالری مورد نیاز بدن شما که در دستیابی و رسیدن به اهداف وزنی مورد نظر، کمک خواهد کرد.
• خانواده شما، که به شما برای حفظ عادات غذا خوردن طبیعی کمک خواهند نمود.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی

روان درمانی
این نوع درمان ممکن است برای بی اشتهایی مفید باشد:
• درمان مبتنی بر خانواده. این تنها درمان مبتنی بر شواهد و مدارک، برای نوجوانان مبتلا به بی اشتهایی عصبی است. از آنجایی که نوجوان مبتلا به بی اشتهایی عصبی قادر به انتخاب مناسب در مورد نحوه غذا خوردن سالم نبوده و از طرفی شرایط موجود نیز بسیار جدی و مخاطره آمیز است، لذا تمرکز در این روش درمانی بر روی والدین در جهت کمک به فرزند خود از طریق انجام تغذیه دوباره به شکل صحیح و بهبود وزن تا زمانی که کودک بتواند انتخاب درست وخوبی در مورد سلامتی خودش را انجام دهد، می باشد.
• درمان فردی. برای بزرگسالان، روش های درمانی رفتار شناختی کمک کننده است. هدف اصلی در این روش درمانی آن است که الگوها و رفتارهای تغذیه ای را برای دستیابی به افزایش وزن اصلاح سازند. هدف دوم، کمک به تغییر باورها و اندیشه های تحریف شده است که روند امتناع از غذا خوردن را کماکان پایدار نگاه می دارند.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
دارو درمانی
هیچ درمان دارویی برای درمان آنورکسیا تایید نشده است زیرا هیچیک از آنها به خوبی عمل نمی کنند. با این حال، داروهای ضد افسردگی و یا سایر داروهای روانپزشکی می تواند به درمان سایر اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب که ممکن است فرد مبتلا به آنورکسیا داشته باشد،کمک کند.
چالش های درمانی بی اشتهایی عصبی
یکی از بزرگترین چالش های درمان بی اشتهایی عصبی، آن است که افراد مبتلا به این عارضه، ممکن است علاقه و تمایلی به درمان نداشته باشند.این موانع و مقاوت ها در مقابل اقدامات درمانی عبارتند از:
• فکر می کنند که به درمان نیاز ندارند
• از افزایش وزن نرس و واهمه دارند
• در نظر نگرفتن بی اشتهایی عصبی به عنوان یک بیماری و بلکه نگاه به آن به عنوان انتخاب یک نوع شیوه زندگی
افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی می توانند بهبود یابند. با این حال، آنها در معرض خطر برگشت و عود این عارضه دردوره هایی که استرس زیاد داشته و یا در شرایط تحریک کننده محیطی بسر می برند، می باشند. ادامه اقدامات درمانی و یا مراجعه به پزشک در زمان هایی که استرس دارید، به شما برای اینکه سالم بمانید، کمک می کند.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
شیوه زندگی و درمان های خانگی
هنگامی که شما بی اشتهایی عصبی دارید، ممکن است که مراقبت از خودتان کار دشواری باشد. شما می توانید علاوه بر درمان های حرفه ای، این مراحل را در محیط کار و یا خانه خود نیز دنبال کنید:
• به برنامه درمانی خود توجه کنید. جلسات درمان را فراموش نکنید و سعی نکنید از برنامه های غذایی خود صرف نظر کنید، حتی اگر خوشایند شما نباشند.
• با پزشک خود درباره مکمل های ویتامین و مواد معدنی صحبت کنید. اگر شما تغذیه خوبی نداشته باشید، احتمال اینکه بدن شما نتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند ویتامین D و یا آهن را بدست بیاورد،وجود دارد.لذا معمولا در این اوضاع و احوال، دریافت مقادیر بیشتری از ویتامین ها و مواد معدنی، توصیه می شود.
• خود را از اعضای خانواده و دوستانی که می خواهند سالم بمانید، جدا نکنید.این را بفهمید و درک کنید که آنها در قلبشان شما را دوست داشته و علاقه مند هستند.
•در برابر تمایل و خواسته های مکرر خود برای وزن کردن و یا دیدن خودتان در مقابل آینه، مقاومت کنید. اینها ممکن است کاری انجام ندهند اما شما را برای ترک عادت های ناسالم آماده می کنند.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
طب جایگزین
مکمل های غذایی و محصولات گیاهی طراحی شده برای کاهش اشتها و یا کمک به کاهش وزن، ممکن است توسط افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی مورد سو مصرف قرار گیرند. مکمل های کاهش وزن و یا گیاهان می توانند عوارض جانبی جدی داشته و به طور خطرناکی با سایر داروها تداخل داشته باشند. این محصولات از طریق یک پروسه بررسی و نظارتی دقیق تولید نمی شوند و ممکن است حاوی موادی باشند که بر روی بسته های آنها درج نشده باشد.
به یاد داشته باشید که مواد طبیعی همیشه ایمن و سالم نیستند. اگر از مکمل های غذایی یا گیاهان استفاده می کنید، درباره خطرات احتمالی آنها با پزشک خود صحبت کنید.
رویکردهای کاهش اضطراب که روند درمان بی اشتهایی عصبی را بهبود می بخشند، ممکن است که باعث افزایش و القای حس آرامش و آسایش روانی در فرد شوند. نمونه هایی از این روش ها عبارتند از ماساژ، یوگا و مدیتیشن.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
آماده شدن برای قرار ملاقات شما
در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به آماده شدن شما برای قرار ملاقات با پزشکتان و دانستن آنچه که از پزشک یا متخصص بهداشت روانی خود انتظار دارید، لیست شده اند:
شما ممکن است از یک عضو خانواده یا دوست خود بخواهید که با شما همراهی نماید.کسی که همراه شما آمده است، ممکن است چیزی را که شما فراموش کرده اید، را به خاطر آورد.یک عضو خانواده نیز ممکن است قادر به ارائه یک تصویر کاملتر از زندگی خانوادگی شما به دکترتان باشد.
آنچه شما می توانید انجام دهید
قبل از قرار ملاقات خود با پزشک، یک لیست از موارد زیر را تهیه کنید:
• هر گونه نشانه ها و علائمی که شما تجربه می کنید، از جمله هر آنچه که ممکن است به دلایل مرتبط نبودن با این عارضه، زیاد جلب توجه نکند. سعی کنید زمانی که علائم شروع شد را به خاطر آورید.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
• اطلاعات شخصی بسیار مهم و کلیدی، از جمله هرگونه تنش واسترس های شدید و یا تغییراتی در زندگی که اخیرا حادث شده اند.
• تمام داروها، ویتامین ها، محصولات گیاهی، داروهای بدون نسخه و مکمل های دیگری که مصرف می کنید و دوز آنها.
• سؤالاتی که از دکتر خود باید بپرسید تا به پاسخ همه چیزهایی که مد نظر شماست برسید.
برخی از سوالاتی که ممکن است بخواهید از پزشک یا متخصص بهداشت روان بپرسید عبارتند از:
• چه نوع آزمایش هایی نیاز دارم؟ آیا این آزمایش ها نیاز به آماده سازی خاصی دارند؟
• آیا این وضعیت موقت یا طولانی مدت است؟
• چه درمان هایی در دسترس است و شما کدامیک از آنها را توصیه می کنید؟
• آیا یک جایگزین عمومی(ژنریک) برای داروی خاص تجویزی شما وجود دارد؟
• آیا بروشور یا سایر موارد چاپی وجود دارد که من بتوانم آنها را داشته باشم؟ چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟
در طول ملاقات خود با پزشک از پرسیدن سؤالات دیگر مضایقه نکنید.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی
از دکتر خود چه انتظاراتی باید داشته باشید
ممکن است دکتر یا متخصص بهداشت روان از شما چند سوال منجمله موارد زیر را بپرسد:
• چه مدتی شما در مورد وضعیت وزن و اندام خود نگران بوده اید؟
•آیا شما ورزش میکنید؟ چه مقدار؟
• چه روش هایی را برای کاهش وزن استفاده می کنید؟
• آیا علائم بالینی دارید؟
• آیا تا به حال بدلیل پرخوری عذاب دهنده، عمل استفراغ عمدی را انجام داده اید؟
• آیا دیگران نگران لاغری بیش از حد شما هستند؟
• آیا شما اغلب در مورد غذا فکر می کنید؟
•آیا شما هرگز پنهانی غذا خورده اید؟
•آیا کسی از اعضای خانواده شما، علائم و نشانه های اختلال در غذا خوردن را داشته اند و یا اینکه وجود این عارضه در آنان تشخیص داده شده است؟
آماده پاسخ دادن به این سوالات باشید تا در زمان صرفه جویی نمایید و بتوانید وقت بیشتری را برای تمرکز بر نقاطی که مد نظر شماست داشته یاشید.

 

تشخیص و درمان بی اشتهایی عصبی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل پاین بی کوش آداسی

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل بی لی تونگ تایلند

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر