تصرف عدوانی اثر لنا آندرشون

تصرف عدوانی اثر لنا آندرشون
لنا آندرشون روزنامه نگار و نویسندة سوئدی است که برای کتاب تصرف عدوانی برندة جایزة اگوست معتبرترین جایزه ادبی سوئد شد. این کتاب به مچض چاپ با استقبال گسترده ای روبرو شد. تصرف عدوانی روایت رابطة عاشقانه زنی به یک هنرمند است که تبدیل به عشقی رنج آور می شود، عشقی که برای هرانسانی در هرسنی و با هرجنسیتی ممکن است رخ دهد. و در نهایت اینکه انسان باپاسخ قطعی آسان تر از پاسخ مبهم کنار می آید...
خانم استر نیلسون که شاعر و مقاله نویس است و در رشته فلسفه تحصیل کرده است وارد رابطه ای عاطفی با هنرمندی معروف به نام هوگو رسک می شود، اما مواضع سیاسی هوگو رسک از جانب استر پذیرفته نیست.آزادی شخصی در زندگی برای هوگو اولویت اول است، او هنر خود را وقف مبارزه با با دولتمردان کرده و در روابط شخصی و عاطفی اش کوچکترین توجهی به آسیب پذیری دیگران ندارد، هوگو رسک به ظاهر هیچ تعهد اخلاقی و عاطفی به استر نشان نمی دهد اما نوع رابطه اش با استر به گونه ای است که او را بین زمین و آسمان معلق نگه داشته است. استر دچار تردید است که آیا عشق، عشقی دوطرفه است یا نه!ا رفتار هوگو مصداق بارز ضرب المثل با دست پس می زند و با پا پیش می کشد است .اما از نظر استر هوگو در قبال علاقه ای که در او نسبت به خویش ایجاد کرده است و او را امیدوار ساخته مسول است. استر درنهایت به این نتیجه می رسد که هوگو بی آنکه صراحتا تعهدی بدهد یا موجب آزار و اذیت او شود ، روح و روان او را تصرف عدوانی کرده است.

تصرف عدوانی اثر لنا آندرشون
بخشی از کتاب
شکنندگی‌ِ انسان است که عشق را پدید می آورد. امّا شکنندگی کافی نیست. اتکا به خود و با فاصله به خود نگریستن باید آن را تکمیل کند. شکستگی‌ها موجب نرمی و ملایمت می‌شوند، اما دیر یا زود، آن‌ چه نرمی را بر‌می‌ انگیزد، باعثِ پرخاشگری نیز می‌ شود. ضعف مطلق به‌ سبب ناتوانی خود، به‌اندازه‌ی نیرویِ فولادین، عشق را غیرممکن می‌ سازد.
آدمیزاد با پاسخِ قطعی آسان تر از پاسخ مبهم کنار می آید. این قضیه به امید و ماهیت آن مربوط می شود. امید انگلی است در بدن انسان که در همزیستی کامل با قلب او زنده است.

تصرف عدوانی اثر لنا آندرشون

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

معرفی رمان اتاق اثر اما دون اهو

معرفی رمان من پیش از تو اثر جوجو مویز

معرفی رمان پس از تو اثر جوجو مویز

معرفی رمان ملت عشق اثر الیف شافاک

معرفی رمان هزار خورشید تابان اثر خالد حسینی

معرفی رمان نامه به کودکی که هرگز زاده نشد اثر اوریانا فالاچی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر