تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده

یافته ها نشان می دهد که در آینده ای نه چندان دور، آزمایش خون می تواند به عنوان یک روش موثر و کم هزینه، جایگزین شیوه های دیگر نظیر سونوگرافی شود و سن دقیق جنین در حال رشد در بدن مادر را مشخص کند.
با جست و جو درباره‌ی شواهد فعالیت های ژنتیکی در خون مادر، ممکن است نه تنها امکان تعیین زمان دقیق تولد فرزند میسر شود، بلکه می توان مشخص کرد که جنین تا چه میزان با خطر تولد زودرس مواجه است.

 

تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده

تیمی بین المللی از محققان به تازگی نشان داده اند که می توان حتی در زمانی که جنین در رحم مادر قرار دارد، تنها با استفاده از یک روش کم هزینه و نه چندان خطرناک بخش هایی از آر.آن.ای مربوط به رشد جنین را شناسایی کرد.
در حالی که هنوز راهی طولانی تا عملی کردن این روش در سطوح کلینک های پزشکی وجود دارد، آزمایش های اولیه نشان می دهد که این روش ساده می تواند روزی جایگزین روش های کنونی مورد استفاده در تشخیص سن جنین در رحم مادر باشد، با این تفاوت که در این روش امکان تشخیص زایمان های زودرس نیز وجود دارد.

 

تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده
مَدز ملبای، یکی از محققان ارشد این پروژه و رئیس موسسه ی Statens Serum در کپنهاگ می گوید:
" در روند تحقیقات، ما ژن هایی را شناسایی کرده ایم که امکان پیش بینی دقیق زایمان زودرس برای مادر را فراهم می کنند." او هم چنین می افزاید:" من زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد زایمان زودرس کرده ام، اما این نخستین باری است که ما توانسته ایم پیشرفتی قابل توجه برای غلبه بر این مشکل داشته باشیم."
آمارها نشان می دهد که در کشورهای توسعه یافته ای مانند ایالت متحده، از هر ده مادر، یک نفر دچار زایمان زودرس می شود و خطرات مرتبط با این وضعیت، زایمان زودرس را به یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر نوزادان تبدیل کرده است. با پیش بینی این حالت خاص از زایمان، می توان قدم مهمی در نجات جان نوزادان بسیاری برداشت.
تیم تحقیقاتی، مطالعه ای آزمایشی را روی 31 مادر باردار در سلامت کامل انجام داده است و با استفاده از داده های به دست آمده از 21 نفر از این مادران، مدلی آماری را بر اساس 9 الگوی مشخص از RNA در دستگاه ایمنی مادر، کبد جنین و جفت تشکیل داده اند. با استفاده از این مدل، تیم تحقیقات توانست زمان تولد برای 10 مادر باقی مانده را با دقت 45 درصد پیش بینی کند.
ممکن است چنین آماری چندان رضایت بخش به نظر نرسد، اما باید به این نکته توجه کرد که دقت این پیش بینی تقریبا با روش های سونوگرافی و عکس برداری برابر است.

 

تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده
مطالعه ای دیگر روی چند داوطلب که در بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار داشتند برای شناسایی ترکیب ژن های مربوط به زایمان زودرس انجام شد.
میرا مفرج در این زمینه می گوید:" ژن های مرتبط، عمدتا ژن های مادر هستند. ما فکر می کنیم، بدن مادر است که سیگنالی برای آغاز روند زایمان ارسال می کند."
با انجام آزمایش های خون و تحلیل نتایج برای 8 مادر که زایمان زودرس را تجربه کرده بودند، تشخیص صورت گرفته برای 6 نفر از آنان درست بود و تنها یکی از 26 مورد ایمان به موقع نادرست تشخیص داده شده بود. این آمارها نشان می دهد که روش پیشنهادی شگفت انگیز است، اما برای اطمینان بیشتر از نتایج، به نمونه هایی بزرگ تر و متنوع تر برای جمع آوری داده ها نیاز خواهیم داشت.
در عصر حاضر، پزشکان برای پیش بینی زایمان زودرس، انجام سونوگرافی در سه ماهه ی اول بارداری را توصیه می کنند، اما همه ی مادران در این زمان حیاتی به مراقبت های پزشکی دسترسی ندارند و اسکن هایی که در مراحل بعدی بارداری انجام شوند نمی توانند اطلاعات مهم مربوط به سه ماهه ی اول را در اختیار پزشک قرار دهند.

 

تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده
در مقابل، نتایج نشان می دهد که تشخیص بر اساس الگوهای RNA در سه ماه دوم و سوم بارداری نتایج دقیق تری را به دنیال خواهد داشت. بعلاوه، انجام یک آزمایش خون بسیار ساده تر و کم هزینه تر است و جزئیات خوبی از مراحل رشد جنین در بدن مادر را اختیار پزشک قرار خواهد داد.
به عقیده ی تای نگو، یکی از اعضای تیم از دانشگاه استنفورد،" این روش دیدگاهی دقیق از بارداری و مراحل رشد جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد که تاکنون هیچ پزشکی با آن سر و کار نداشته است."
DNA انسان نمی تواند تمام اطلاعات مربوط به پیچیدگی های رشد جنین را در اختیار پزشکان قرار دهد، و این در حالی است که عواملی چون استعمال دخانیات و تغذیه نیز نقش مهمی در ایجاد شرایط زایمان زودرس ایفا می کنند.
اما بررسی و مطالعه ی ارتباط و تبادل ژنتیکی مادر و فرزند می تواند اطلاعات بسیار مهمی را برای بهتر کردن شرایط تولد فرزند در اختیار محققان و پزشکان قرار دهد.

 

تعیین زمان دقیق تولد فرزند تنها با یک آزمایش خون ساده

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر