تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟ (1)

خانم های باردار در بارداری به دلیل تغییر هورمون های خود با تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها مواجه می شوند. این تغییرات پوستی در طول بارداری بسیار شایع هستند. و به دلیل اینکه در زیبایی خانم ها تاثیر می گذارد، ممکن است باعث نگرانی هایی در خانم های باردار بشود. برخی از این تغییرات بسیار شایع می باشند و تقریباْ در تمام خانم های باردار مشاهده میشود. و خیلی از آن ها بعد از بارداری از بین می رود. و حتی در بعضی موارد خانم باردار قبلا به عارضه ای مبتلا بوده و با بارداری مشکلش بیشتر می شود و یا گاهی کمتر می شود. از تغییرات پوستی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)
1.تیره شدن پوست (هیپرپیگمانتاسیون)
دربرخی از قسمت هایی از بدن که بطور طبیعی تیره تر هستند، به دلیل افزایش هورمون و تولید ملانین تیرگی در این نواحی رخ می دهد مخصوصا نوک سینه ها و هاله حاشیه آن، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم که به آن خط سیاه گفته می شود.این اتفاق در اکثر زنان باردار در فاصله هفته های اول تا نیمه بارداری مشاهده می شود. همچنین در بعضی موارد این تغییرات در زیر بغل و کشاله ران ها نیز دیده میشود. خوشبختانه این تغییرات بعد از دوران بارداری از بین می روند اما در بعضی موارد ممکن است درجاتی از آن باقی بماند. و اگر خانمی دارای خال های تیره باشد در بارداری امکان دارد این خالهای تیره کمی بزرگتر و تیره تر شوند و خیلی از خالهایی که قبلاْ زیاد مشخص نبودند حالا به چشم بیایند. باید توجه داشته باشید که تمام این تغییرات در خالها باید بطور یکسان باشد و اگر تغییر خاصی در یک خال بوجود آید مثل بزرگ شدن، تیرگی شدید، و یا وجود علائمی مثل خارش، سوزش و یا خونریزی در اینصورت حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)
 
2.ماسک حاملگی یا ملاسما

تیرگی معمولاْ به رنگ قهوه ای و بصورت قرینه می باشد. این عارضه در زنان غیر بارداری که از داروهای جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند، دیده شده است. اما در برخی موارد بدون مصرف این داروها و حتی در مردان نیز دیده شده است. بیشتر از هفتاد درصد زنان باردار بخصوص در سبزه رنگ ها در نیمه دوم زمان حاملگی دچار این عارضه می شوند.این ماسک یا تیرگی در نواحی مختلف صورت ظاهر میشود و بیشتر در لب بالا، گونه ها، چانه، پیشانی و روی بینی دیده میشود و در تماس با آفتاب شدت می یابد.این عارضه بعد از بارداری از بین رفته و یا ممکن است با درجاتی از تیرگی باقی بماند.

3.مو

تغیر هورمون ها باعث پر مو شدن برخی از نواحی بدن در بارداری می شود. این پر مویی ممکن است در سر هم رخ داده و موهای سر را پرپشت تر از قبل کرده و حتی ریزش موها را در بارداری به صورت قابل توجه ای کم می کند. اما بعد از زایمان با برگشت وضعیت هورمون ها به صورت قبل از بارداری، مقدار موهای در حال رشد نیز به حالت طبیعی بر میگردد و حتی به دلیل کم شدن هورمونهای دوران بارداری و اثرات تغذیه ای و کاهش املاح خونی بخصوص آهن و همچنین مسائل روحی و روانی سه تا پنج ماه بعد از زایمان یک ریزش نسبتاْ زیاد مو را خواهید داشت.

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)

البته این را بدانید که این باور که شیر دادن تاثیر در ریزش مو دارد اشتباه است. اگر مادر رژیم غذایی مناسب داشته باشد و کالری و ویتامین و آهن کافی به بدنش برسد با شیر دادن هیچ نوع اثری در بدن وی بوجود نمی آید. این ریزش با تغذیه مناسب و از بین بردن کم خونی معمولاْ بعد از چندین ماه بر طرف گردیده و حجم موها به حد قبل از بارداری میرسد. اما اگر تا یک سال بعد از زایمان ریزش مو در سر و یا وجود موهای ضخیم در صورت و نواحی دیگر بدن که در دوره بارداری بوجود آمده از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرده تا از نظر هورمون آندروژن و وجود کیست و علل دیگر بررسی شوید.

4.ناخن ها
 
با تغییرات هورمونی، تغییراتی در ناخن ها از جمله: شکنندگی ناخن و ایجاد شیارهای عرضی در ناخن ایجاد می شود. و حتی در مواردی ممکن است ناخن از بستر جدا شود.

5.غدد عرق
 
ترشحات غدد عرق در دوران بارداری، بجز کف دست و پا در تمام سطح پوست افزایش دارد که بدلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری می باشد و عرق سوز شدن در این دوران بسیار شایع است. 

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)

6.غدد آپوکرین

برعکس غدد عرقی ترشح غدد آپوکرین که مسئول بو بدن می باشند، کم میشود. این غدد بیشتر در نواحی زیر بغل و ناحیه تناسلی وجود دارند.
 
7.غدد چربی

یکی دیگر از تغییرات پوستی در دوران حاملگی افزایش ترشح غدد چربی است. که اگر این چربی های اضافی از سطح پوست شسته نشوند می تواند باعث بوجود آمدن جوش صورت گردند. خوشبختانه میزان این چربی ها بعد از زایمان به حد قبل از بارداری میرسد. 

8.عروق پوست

در بارداری ممکن است تغییرات متعددی در عملکرد عروق پوست رخ بدهد. از آنجایی که این تغییرات مختص این دوره نیستند؛ در صورت بروز باید به یک متخصص پوست مراجعه شود. این تغییرات شامل:

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)
آنژیوم عنکبوتی: که به شکل عنکبوت هستند، و در قسمت بالایی بدن دیده میشود و معمولاْ در ماه های دوم تا پنجم بروز می کند. که شامل یک برجستگی قرمز رنگ به اندازه سر سنجاق و دارای یک قسمت مرکزی و در اطراف آن یکسری عروق قرمز ریز بطور شعاعی دیده میشود. که خوشبختانه بعد از زایمان نیز از بین میروند. ممکن است این ضایعه عروقی در افراد دیگر نیز دیده شود اما در دوران بارداری بسیارشایع است.
 
قرمزی کف دست: این عارضه به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش خونرسانی به سطح پوست می باشد. و بیشتر در زنان با پوست روشن دیده میشود. اما در بیماریهای دیگر نیز این پدیده بوجود می آید. اگر قرمزی کف دست با علائم دیگر همراه باشد خانم باردار باید مورد بررسی قرار گیرد.
 
9.واریس :
 
به دلیل فشار جنین روی وریدهای بزرگ داخل شکمی و همچنین اثرات هورمونی زمان بارداری وریدهای متسع یا واریس در پاها و هموروئید و یا بواسیر، بصورت شایع در حاملگی قابل مشاهده است. اما اگر تورم و اتساع وریدی مشهود باشد حتما با پزشک خود مشورت نمائید. زیرا ممکن است به دلیل مسمومیت حاملگی یا دیگر علل آن مثل ناراحتی قلبی باشد.

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟(1)
10.لثه ها
  قرمزی و تورم لثه ها در این دوران بسیار شایع است. مخصوصا اگر بهداشت دهان و دندان بخوبی انجام نگیرد باعث دردناک شدن و زخمی شدن می گردد. البته این تغییرات بعد از زایمان از بین می رود.

11.خطوط کشش یا استریا
این خطوط در اکثر خانم های باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگی در دیواره شکم و به میزان کمتری بر روی سینه ها ظاهر می شود.و حتی در نواحی دیگر از جمله ران ها و بازوها با در صد کمتری این خطوط دیده می شود. که در این دورا خیلی شایع است. و به علت افزایش جثه جنین و فشار آن روی پوست و کش آمدن پوست و در نتیجه پاره شدن بافت الاستین که مسئول کشش و نگهدارنده پوست است، رخ می دهند. این خطوط در ابتدا به رنگ، قرمز تا صورتی و یا ارغوانی است و گاهی همراه با خارش می باشد. این خطوط بعد از زایمان تا حدی جمع میشوند اما بطور کامل از بین نمی روند و کمی فرو رفتگی و چروکیدگی در آن دیده میشود.
اما اگر این خطوط وسیع باشند امکان دارد زخمی و یا حتی عفونی بشوند که در این صورت باید مراقبت های ویژه ای انجام گیرد.
 
12.آویزه های پوستی (تگ پوستی)
این عارضه بیشتر در اواخر حاملگی بصورت گوشت آویزان در نواحی گردن، صورت، سینه و زیر پستان برنگ صورتی یا هم رنگ پوست دیده می شود که شبیه زگیل می باشد. که خوشبختانه بعد از زایمان از بین می روند. اما دقت کنید زیرا اگر زگیل باشد باید مورد توجه و درمان قرار بگیرد.

مطالب مرتبط: 

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟ (1)

تغییرات ظاهری خانم ها در بارداری چگونه است؟ (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

دره گل ها ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر