ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توران، دختر ایران

توران میرهادی اندیشمند و روشنگری بود که نهاد کودکی را پایه گذاری کرد.
روشنگری، فراخوانی شجاعانه به اندیشیدن برای امور همگانی است، تا جامعه را با کنش های خود در جهت پیشرفت و بکارگیری خرد نو بر انگیزد. توران میرهادی در پایه گذاری نهاد کودکی نقشی پر رنگ و پر فایده داشته است. کوشش می کرد ارزش های انسانی و فرهنگی را در نهاد کودکان بکارد و بارور کند. او پس از کودتای ۱۲۹۹ در فضای نوگرایانه ایران در زمان رضا شاه پرورش یافت. ویژگی این دوره ساختن و دگرگونی ایران همراه با ستیز با سنت ها بدون آمادگی ذهنی و به زور بود پس تضاد بین خواست های مردم به وجود آمد.

 

توران، دختر ایران

البته از مزیت های ساختار نو در آن زمان آن بود که باعث شد کودکان و نوجوانان از دستاوردهای دانش پزشکی و بهداشت و آموزش و پرورش بهره مند شوند ودر دانشگاه های بیرون ایران به ویژه اروپا تحصیل کنند. پدر توران میرهادی از نخستین مهندسانی بود که به اروپا فرستاده شد و پس از بازگشت دانش خود را در پروژه های بزرگ ملی از جمله راه آهن سراسری به کار گرفت. مادر آلمانی اش همراه پدر به ایران آمد و صاحب ۵ فرزند شدند. توران میر هادی با دو فرهنگ آشنا شد و از آزادی های پیش رو بهره برد ولی شیفته نوگرایی بی محتوا در آن زمان نشد.

 

توران، دختر ایران

به سبب تاثیر پدر و مادر در پی ساخت جامعه ای بود که همگان از پیشرفت بهره مند شوند. به دلیل این نگاه آرمان گرایانه زندگی ساده ای داشت. با ادبیات کودک آلمان و قصه های عامیانه ایرانی و سپس شاهنامه آشنا شد. چند فرهنگی او را ژرف اندیش و سازگار بار آورد. دو استادی که در تحول فکری او نقش داشتند محمد باقر هوشیار و باغچه بان بودند. به سبب علاقه به آموزش راهی اروپای بعد از جنگ جهانی شد و به تحصیل در رشته علوم تربیتی پرداخت و خود را با ویرانی و جیره غذایی اروپای ویران شده سازگار کرد. برای کمک به پروژه های بازسازی به هرزوگوین و چکسلواکی رفت. دیدن چهره پس از جنگ تاثیر عمیقی در او گذاشت و به نقش آموزش و پرورش در پاسداری از ارزش های انسانی و صلح پی برد و فرصت شاگردی هنری والون و دیگر روانشناسان بزرگ و شناخت شناسی کودک را پیدا کرد. بدین ترتیب یکی از پایه گذاران نهاد کودکی در ایران شد. 

 

توران، دختر ایران
کودکی و تحول آن در دنیای مدرن 
کودکی در طول زمان تغییر کرده است. نخستین شکل آن کودک بیولوژیک است. در این سطح بسیار شبیه جانوران در طبیعت است. پس از آن آدمی با اندیشه در مسیر آموزش و پرورش قرار گرفت . به دنبال آن کشاورزی و یک جا نشینی تحولی در فرهنگ کودکی ایجاد کرد. با تکامل زبان روایت ها و افسانه ها دانش و حکمت به کودکان آموخت. سپس پیدایش  خط و امپراطوری های بزرگ سبب آموزش بخشی از کودکان شد. در گذشته کودک بر اساس نیاز بزرگان تربیت می شد. در این دورا افلاطون و ارسطو کودکان را بخشی از مالکیت پدر می دانستند. بعد از آن در اروپا نظام نهاد کودکی مدرن پا گرفت. ژان ژاک روسی خواستار نوجه به نیاز کودکان شد به طوری که سده بیستم را سده کودکی می گویند. زیرا کودک به عنوان موجودی متمایز از بزرگ تر ها با نیازهای ویژه شناخته شد و به حقوق او توجه شد. 

 

توران، دختر ایران

توران، دختر ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

شاهزاده و دختر زیبا

دختر زیبا و مرد فقیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد