توصیه هایی در مورد رابطه مادر و نوزاد (1)

توصیه هایی در مورد رابطه مادر و نوزاد
تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بعد از زایمان تاکید می شود
زیرا سبب آرامش مادر و نوزاد می شود، پیوند عاطفی مادر و کودک را تسریع و تسهیل کرده و اثرات مفید آن به تکامل شخصیت و تعادل روانی در سال های بعدی زندگی باقی می ماند. علاوه بر این نوزاد را گرم می کند و موجب پیشگیری از کم شدن درجه حرارت وی می شود. این تماس هم چنین شروع تغذیه از پستان و برقراری جریان شیر کمک می کند، تنفس و ضربات قلب نوزاد را منظم می کند. به خاطر آشنایی نوزاد با میکروب های بدن مادر، دفاع بدن او بهتر می شود. گریه نوزاد کمتر و استرس و صرف انرژی کاهش می یابد. به نوزاد اجازه می دهد، پستان را پیدا کند و آنرا بگیرد و خودش شروع به تغذیه کند.
قبل از شروع شیر مادر نباید مواد دیگری به نوزاد داد

توصیه هایی در مورد رابطه مادر و نوزاد
برخی مادران یا مادربزرگ ها قبل از شروع تغذیه با آغوز، موادی مثل شیر خشت، ترنجبین، آب قند، کره یا نوشیدنی های دیگر به نوزاد می دهند. تغذیه با این مواد خطرناک است چون جانشین تغذیه نوزاد با آغوز به عنوان اولین تغذیه او می شود، احتمال ابتلا کودک را به عفونت هایی نظیر اسهال، سپتی سمی و مننژیت بروز حساسیت و اگزما را افزایش دهد، با مکیدن نوزاد تداخل پیدا می کند، باعث رفع شدن احساس گرسنگی کودک و تمایل کمتر او به مکیدن پستان مادر خواهد داشت. به علاوه اگر به نوزاد شیر مصنوعی به وسیله بطری و سرشیشه بدهند، به دلیل متفاوت بودن نحوه مکیدن پستان با بطری، نوزاد به هنگام پستان گرفتن دچار سردرگمی در مکیدن و گرفتن پستان خواهد شد، با کم شدن مدت مکیدن پستان، تولید شیر کمتر شده و دیرتر نیز جریان می یابد. اگر کودکی حتی یکی دو بار با مواد غیر از شیر مادر تغذیه شود، مادر با مشکلات بیشتری نظیر احتقان پستان ها روبرو می شود و احتمال قطع تغذیه شیر مادر در این کودکان نسبت به شیرخوارانی که به طور انحصاری با شیرمادر تغذیه می شوند، بیشتر خواهد بود.
شیرخوار در طول شب هم نیاز به شیر مادر دارد

توصیه هایی در مورد رابطه مادر و نوزاد
شیرخوار به دلایل مختلف شب ها بیدار می شوند و به آغوش و شیر مادر نیاز دارند. تحریک  پستان از طریق تغذیه شبانه شیرخوار برای حفظ تولید شیر لازم است. میزان ترشح هورمون در شب بالاتر است. بنابراین با تغذیه شبانه شیرخوار، علاوه بر رفع نیاز او، شیر بیشتری تولید می شود. پس به قدر کافی استراحت کنید و شیر خوار را در محلی نزدیک خود بخوابانید، در این صورت می توانید در حال خواب و بیداری شیر بدهید و چرت بزنید.
مادر و نوزاد هم اتاق شوند

توصیه هایی در مورد رابطه مادر و نوزاد
یکی از اقدامات اساسی بیمارستان های دوستدار کودک هم اتاقی مادر  و نوزاد است. نوزادان را بعد از تولد در اتاق مخصوص و جدا از مادر نگهداری می کنند. به این ترتیب به پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد و تغذیه با شیر مادر کمک می شود و مادر نسبت به نیازهای شیرخوار هر زمان که گرسنه باشد، پاسخ داده و او را شیر می دهد، کودک کمتر گریه می کند. بنابراین تمایل کمتری برای تغذیه او با بطری وجود دارد، مادران اعتماد به نفس بیشتری برای شیردهی پیدا می کنند. پس از ترخیص از بیمارستان نیز شیرخوار را در محلی نزدیک خود بخوابانید تا بتوانید به موقع به نیازهای او پاسخ دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر