توصیه های پزشکی به بیماران تخمدان پلی کیستیک

توصیه های پزشکی به بیماران تخمدان پلی کیستیک
رعایت برخی اصول خود مراقبتی توسط فرد به درمان و کنترل علایم بیمار کمک خواهد کرد. برخی از این اصول به شرح زیر هستند:
داشتن رژیم غذایی متعادل
رژیم غذایی مناسب شامل میوه، سبزی، دانه های کامل و محصولات کم چرب است و نیازهای تغذیه ای را تامین می کند. استفاده مناسب از این مواد غذایی ضمن کاهش میزلن گرسنگی و اشتها با ایجاد یک احساس خوب، انرژی فرد را افزایش می دهد.
فعالیت فیزیکی منظم
توصیه می شود آن دسته از ورزش ها و فعالیت های فیزیکی انتخاب شوند که به انجام آنها تمایل دارد و یا اینکه فکر می کند به آن علاقه مند خواهد شد. پیاده روی یکی از بهترین فعالیت های فیزیکی است. روش مناسب برای تداوم ورزش و فعالیت این است که این فعالیت با همراهی یکی از اعضا خانواده یا دوستان نزدیک انجام شود.
کنترل و کاهش وزن

توصیه های پزشکی به بیماران تخمدان پلی کیستیک
همه افراد باید سعی کنند که وزن خود را در محدودیت مناسب نگه دارند. افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک می تواند با کنترل وزن و کم کردن آن، علامت های بیماری را کاهش دهند. ضمن اینکه کاهش وزن در این افراد به کاهش خطرات ناشی از دیابت و فشار خون بالا و کلسترول بالا کمک می کند. کاهش 7-5 درصد وزن در طول شش ماه می تواند هورمون های مردانه را کم کرده و تخمک گذاری و باروری را در 75 درصد از خانم های مبتلا به شکل طبیعی برگرداند. نباید فکر کرد که کم کردن وزن کار سختی است. با کاهش دریافت مواد غذایی پرکاری و فعالیت بیشتر می توان آن را آغاز کرد. کمک گرفتن از یک مشاور تغذیه که از بیماری فرد آگاه باشد، می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
ترک سیگار

توصیه های پزشکی به بیماران تخمدان پلی کیستیک
افراد سیگاری لازم است، سیگار را ترک کنند. معمولا هورمون های مردانه در خانم های سیگاری در مقایسه با خانم های غیر سیگاری بیشتر است. این مساله می تواند باعث مشکلات مانند ناباروری شود.
مراقبت از پوست و مو

توصیه های پزشکی به بیماران تخمدان پلی کیستیک
درمان جوش های صورت ممکن است دارویی یا غیر دارویی، موضعی یا خوراکی باشد. جوش های صورت برخی خانم در طی درمان با قرص های هورمونی بهبود قابل ملاحظه ای پیدا می کنند و پس از قطع آن مجددا باز می گردد. مشکل افزایش رشد موهای زاید با کاهش ترشح هورمون های مردانه بهبود می یابد. البته روش های دیگری مثل لیزر و الکترولیز که با برداشتن موهای زاید به طور موقت باعث بهبودی می شود، باید با درمان طبی همراه شود. هر روش درمانی، هزینه و تاثیر گذاری خاص خود را دارد. باید قبل از شروع هر نوع درمان برای برطرف کردن موهای زاید، با پزشک مشورت شود.
خانم مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک که باردار می گردد به چه نکاتی باید توجه نماید؟
این خانم ها در معرض خطرات و مشکلات زیر قرار دارند:
- سقط خود به خودی
- دیابت بارداری
- افزایش فشار خون بارداری
- زایمان زودرس
 - افزایش احتمال بستری نوزادان مادران مبتلا به بیماری در بخش مراقبت های ویژه
- افزایش احتمال مرگ نوزادی
بنابراین نیاز است افراد مبتلا به این بیماری قبل و در طول بارداری تحت مراقبت مناسب و دقیق باشند.
اگر خانم مبتلای به این بیماری ازدواج نکرده است و یا در حال فاصله گذاری بارداری می باشد، استفاده از قرص های ترکیبی که توسط پزشک تجویز می شود، می تواند در بهبود علایم، کمک کننده باشد. این قرص ها اغلب موهای زاید و آکنه را کاهش می دهند و قاعدگی را منظم تر می کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

راهنمای سفر به مالزی

هتل برج های طلایی کیش

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر