تپش قلب

قلب یکی از عضوهای مهم در بدن است که می توان گفت بدون آن حیات غیر ممکن می باشد. این عضو ارزشمند که از چهار ماهگی در جنین داخل رحم مادر شروع به فعالیت می کند در واقع منبع امید و انرژی در بدن است که ایجاد اختلال و مشکلی در قلب می تواند فرد را از زندگی ساقط کند.

تپش قلب
قلب از اولین مراحل اولیه رشد جنین ضربان های آن شروع به نبض کردن می کند، و در واقع سلامت قلب هر فردی تضمین کننده ادامه زندگی او است.

تعریف تپش قلب

معمولا قلب به طور طبیعی در کمتر از یک ثانیه و به طور منظم یک تپش دارد. به طوریکه در هر ثانیه قلب دو تپش و یک دقیقه  120 تپش دارد. اما اگر به دلایلی این تعداد تپش قلب بیش از حد کمتر یا بیشتر شود،  نشان دهنده مشکلی است که باید با دقت بررسی شود.  زیرا تپش قلب شدید و سرگیجه در فرد علامت بیماری را نشان می دهد که اگر جدی گرفته نشود، علائم خطرناکی را از خود بروز می دهد.

تپش قلب
تعریف تپش قلب به این معنی است که فرد صدای ضربان های قلب خود را نشنود، و یا در اثر یک هیجان سطحی نیز دچار شدت و سرعت تپش قلب شود که این برای فرد آزاردهنده است.
معمولا در هر انسانی در شرایطی مثل شنیدن یک خبر خوشحال کننده و یا قرار گرفتن در وضعیت هیجانی و در ورزش قلب دچار کمی تپش شدید می شود که این بسیار هم طبیعی است. اما اگر تپش قلب به صورت ناگهانی و غیر منتظره اتفاق بیفتد، به طوریکه فرد به همراه آن ناراحتی و یا آزاری ببیند، باید آن را جدی گرفت. زیرا تپش قلب شدید ممکن است نشان از یک بیماری قلبی را در فرد بدهد که نتیجه آن خدای نکرده مرگ باشد.

تپش قلب

ابزارهای مهم برای سنجش تپش قلب:

معمولا پزشک با نوار قلب میزان تپش قلب را به صورت نرمال بررسی می کند. چنانچه گاهی شدت تپش قلب موقتی باشد از دستگاه دیگری به نام هولتر که به طور دقیق شدت تپش قلب را نشان می دهد استفاده می کند که از این طریق پزشک  می تواند به بیمار کمک کند که در طول شبانه روز به چه میزان تپش قلب دارد و یا آیا طبیعی بوده است یا خیر؟

تپش قلب
بنابراین به وسیله دستگاه هولدر با سنجش میانگین شدت ضربان قلب می توان به وجود علائم بیماری در فرد به طور آشکار پی برد. تعداد ضربان قلب در یک فرد بالغ در دقیقه 100 تا 110  می باشد، که بسیار طبیعی و نرمال است. ولی چنانچه تعداد ضربان قلب از صد تا بیشتر شود این علامت مشکلی است که در مراحل اولیه می توان با تجویز داروهایی به بیمار آن را بهبود بخشید. اما اگر این شدت ضربان از این هم افزایش یابد، پزشک آن را به افراد متخصص  ارجاع می دهد که آنها نیز با روش EPS ( الکتروفیزیولوژیکی استاتیک ) که با انرژی های صوتی موانعی را که در قلب ایجاد مزاحمت کرده اند را درمان می کنند.

تپش قلب
اما گاهی اوقات عکس این حالت پیش می آید، یعنی تعداد ضربان های قلب کمتر از حد طبیعی ( در هر دقیقه 60) می زند. و گاهی به فاصله هر دو ثانیه دوباره قلب شروع به تپش می کند. در این موقع لازم است تا باطری مصنوعی بر روی قلب گذاشته شود تا کار تپش قلب را تنظیم کند، زیرا در غیر این صورت پمپاژ خون با مشکل مواجه می شود.

تپش قلب
معمولا تپش قلب در هر 60 ثانیه 80 الی 100 بار باید به طور طببعی بزند، که در مواقع ورزش و یا هنگام هیجان و خوشحالی این رقم از صد تا هم بیشتر می شود. روشی وجود دارد که آن را راحت و بدون هزینه در خانه در مواقعی که دچار هیجان شدید هستید، می توانید انجام دهید تا ضربان قلبتان به حد نرمال برسد.

تپش قلب

روش مانوروآلسوا

روش مانوروآلسوا که یک متد ساده است، کمک می کند تا فردی که دچار تپش قلب شدید است آرام شود. پیشنهاد می شود فردی که دچار تپش شدید است، بینی خود را گرفته و همینطور دهان خود را ببندد، سپس با تمام فشار سعی کند تا هوا را خارج سازد. توصیه می شود بیماران قلبی به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)