جاده ابریشم (۱)

مسیر معروف بازرگانی قدیم، که از حدود قرن دوم پیش از میلاد آسیا و اروپا را به یکدیگر مرتبط می کرد. این مسیر، شبکه ای از راه های اصلی و فرعی و خشکی و آبی بود. مسیر خشکی یا کاروان رو و چندین هزار کیلومتر طول داشت. این مسیر از چین آغاز می شد. از مناطقی که اکنون آسیای مرکزی نامیده می شود. و از ایران می گذشت و به آسیای صغیر و بخشی از اروپا می رسید. این راه از لحاظ بازرگانی اهمیت بسیاری داشت. و سبب رونق اقتصادی سرزمین هایی می شد که در مسیر آن بود.

 

جاده ابریشم (۱)

مهم ترین کالاهایی که در مسیر آن داد و ستد می شد، ابریشم چین، قالی ایران، مشک ختن، ادویه هند و شیشه روم بود. تجارت از این راه سبب ارتباط و آشنایی تمدن های چین، هند، ایران، یونان و روم با یکدیگر شدند و در زمینه های ادبیات، فلسفه، مدهب، و هنر در یکدیگر تاثیر گذاشتند. مسیحیت، آیین های مانویت و بودایی و بعد ها دین اسلام از طریق همین مسیر بازرگانی در مناطق مختلف گسترش یافتند. در طول زمان مسیر خشکی تجارت ابریشم گاه به علت رقابت های سیاسی میان قدرت های بزرگ و جنگ بسته می شد‌ گاهی تیز تجارت ابریشم از این راه به کلی متوقف می شد و داد و ستد تنها از راه های دریایی صورت می گرفت. این مسیر در گذشته با این نام شناخته نمی شد. در اوایل قرن بیستم پژوهشگران این مسیر را به سبب اهمیت داد و ستد ابریشم در آن جاده ابریشم نامیدند.

 

جاده ابریشم (۱)
جاده ابرشم که بیشتر یک شبکه است تا یک مسیر، طی قرن ها تعامل و تجارت به وجود آمده است. باصعود و سقوط امپراتوری ها، مسیر ها تغییر یافته اند. پس از ظهور کشتی رانی، دادو ستد در این منطقه کاهش پیدا کرد. اکنون قدرت های منطقه می خواهند این مسیرهای تجاری و تاریخی را احیا کنند و قاره های آسیا و اروپا و مناطق دیگر را به هم وصل کنند.

 

جاده ابریشم (۱)

تاریخچه جاده ابریشم
درقرن دوم پیش از میلاد، امپراتور چین برای یافتن متحد نظامی برای جنگ با قبیله بیابانگرد و مهاجم هیونگ نو، نماینده ای به آسیای مرکزی فرستاد. این فرستاده اطلاعات ارزشمندی درباره فرهنگ مناطق مختلفی مانند بلخ ، سغد و خوارزم بدست آورد. همچنین به سبب رابطه بازرگانی بلخ باهند، با فرهنگ کشور هند نیز اشنا شد. او اطلاعاتی در این باره با خود به چین برد و چینیان را به برقراری ارتباط با هند و سرزمین های عرب چین، علاقه مند ساخت. 

 

جاده ابریشم (۱)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

اجلاس استارت آپ جاده ابریشم: ۳ استارت آپ برتر انتخاب شدند

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر