جاذبه های دیدنی شهر ایروان - 0.0 out of 5 based on 1 vote

جاذبه های دیدنی شهر ایروان

ایروان بزرگترین شهر کشور ارمنستان و پایتخت این کشور است. این شهر تاریخی دارای بناهای تاریخی ارزشمند از دوران کهن است. یادبود کشتار ارامنه یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی شهر ایران است که یادآور قتل عام ارامنه در دوران عثمانی است. یکی دیگر از جاذبه های این شهر بازار ورنیساژ است. شهر ایروان به شهر کافه نیز شهرت دارد. گشت و گذار در دنیای عجیب زیر زمینی لوون که یکی از عجیب ترین جاذبه های جهان است نیز از جاذبه های این شهر به شمار می آید. این شهر به دلیل نزدیک بودن به ایران همواره مورد توجه گردشگران ایرانی بوده است. در ادامه این مطلب به معرفی برخی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر ایروان می پردازیم.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
دریاچه سوان
دریاچه سوان وسیع ترین دریاچه کشور ارمنستان و یکی از چشم انداز های طبیعی و بسیار زیبای شهر ایروان است. در اطراف این دریاچه صومعه هایی قدیمی وجود دارد که به زیبایی طبیعی این دریاچه، زیبایی تاریخی و مذهبی نیز داده است. ااین دریاچه توسط کوه هایی احاطه شده است و در پایین کوه ها رستوران هایی قرار دارند که انواع غذاهای دریایی را عرضه می شوند.
پارک ملی شیکاهو
یکی از بزرگترین جنگل های ارمنستان که تحت حفاظت قرار گرفته است. انواع مختلفی از گونه های جانوری و گیاهی در این جنگل زندگی می کنند. این جنگل سرسبز دارای چندین آبشار زیبا است.
پارک ملی دیلیجان
یکی از زیبا ترین پارک های ملی ارمنستان که در سال 2002 ساخته شد. این پارک زیبا دارای چندین صومعه قدیمی، چشمه های معدنی و سازه های طبیعی است.
کوه آراگاتس
بلند ترین قله در کشور ارمنستان اس که دارای حکاکی ها و سنگ کاری های قدیمی بر روی صخره های ان دیده می شود. این کوه از دو قسمت قله شمالی و قله جنوبی تشکیل شده است که قله شمالی از قله جنوبی بلند تر است و صعود از آن کار سخت تری است.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
دریاچه آرپی
بعد از دریاچه سوان این دریاچه مشهور ترین دریاچه ایروان است. یک منطقه حفاظت شده در کنار این دریاچه ساخته شده است که در آن از انواع مختلفی از پرندگان نگهداری می شود. اطراف این دریاچه دارای طبیعت بسیار زیبا و دیدنی است. تجربه قایقرانی و صید ماهی در این دریاچه لذت بخش خواهد بود.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
ماتناداران
یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی ایروان که در بزرگترین و مهم ترین خیابان ایروان قرار گرفته است. این بنای تاریخی در حقیقت یک کتابخانه قدیمی است که شامل 17000 دست نوشته تاریخی و ارزشمند است. قدمت این کتابخانه قدیمی به قرن پنجم میلادی باز می گردد. در داخل این بنای تاریخی تعدادی مجسمه تاریخی از مشتوت و شش محقق و نویسنده قدیمی دیگر به چشم می خورد. این مجموعه باستانی شامل کتیبه ها، دست نوشته ها، آثار تاریخی از محققان و نویسندگان باستانی ارمنستان و سنگ قبر های حکاکی شده است. 100 هزار نسخه از اسناد قرون وسطایی در این کتابخانه دیده می شود که از جنبه تاریخی و فرهنگی بسیار ارزشمن و مهمی برخوردار اند.
یادبود کشتار ارامنه
این مکان دارای ارزش فرهنگی و مذهبی بسیاری نزد مردم بومی ایروان است و از لحاظ گردشگری نیز از مکان های جذاب و شگفت انگیز ایروان است. در این مکان یک موزه زیر زمینی از جنس سنگ های خاکستری نیز ایجاد شده و همه این مجموعه یادبود کشتار دردناک ارامنه در خلال سال های 1915 تا 1922 است. به روایت تاریخ در طی این سال ها بیش از یک میلیون ارامنه بر اساس تفکرات نژاد پرستانه، قتل عام شدند. عکس ها و شواهدی از قتل عام ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در این موزه در معرض دید گردشگران و دوستداران فرهنگ و تاریخ قرار گرفته است. بازدید از این موزه برای عموم مردم و گردشگران آزاد و رایگان است.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
موزه تاریخ ارمنستان
یکی دیگر از مهم ترین و جذاب ترین جاذبه های تاریخی ایروان که دارای چند بخش مختلف است. این بخش ها عبارت اند از سکه شناسی، قوم شناسی، باستان شناسی و تاریخ مدرن ارمنستان است. این موزه تاریخی دربردارنده سنگ های بسیار قدیمی و آثار شگفت انگیز دیگر است که بیانگر تاریخ غنی و شگفت انگیر ارمنستان و شهر ایروان است. این میدان در نزدیکی میدان جمعوری ایروان قرار دارد. گردشگرانی که قصد دارند با فرهنگ و تاریخ ایروان بیشتر آشنا شوند، لازم است از این موزه دیدنی بازدید کنند. در این مجموعه بی نطیر آثاری از 3000 سال قبل از امپراتوری اورارتو و آثاری ارزشمند از قرن ششم قبل از میلاد است.
مجسمه مادر ارمنستان
مجسمه یک زن که شمشیر بر دست دارد و جلوی پاهای او یک محافظ قرار گرفته و طبق اعتقاد مردم بومی این مجسمه نماد صلح است. ارتفاع این مجسمه 23 متر است و در خیابان مشتوت قرار دارد. در نزدیکی این مجسمه میدانی قرار دارد که به سبک معماری شوروی سابق ساخته شده است. در نزدیکی این مجسمه پارکی به نام حقتاناک قرار دارد. به اعتقاد برخی این مجسمه نماد زنی به نام سوسه مایریک است که در جنگ های ارمنستان حضور فوق العاده ای داشت و به مادر ارمنستان مشهور است.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر
یک کلیسای مدرن که از زیبا ترین و شگفت انگیز ترین کلیساهای ایروان و کشور ارمنستان است. این کلیسا به عنوان اولین کلیسای مدرن در کشور ارمنستان شناخته می شود. این کلیسا با ارتفاع 54 متر بزرگترین کلیسای ارمنستان است. یک مجسمه مربوط به یک فرمانده ارتشی در پایین پله های این کلیسا ساخت شده است.
خانه اپرا ایروان
این بنای زیبا از دو تالار تشکیل شده است که از آن ها برای اجرای موسیقی اپرای ملی و موسیقی آرام خاچاطوریان استفاده می شود. در اطراف این بنای زیبا و تاریخی پارک ها، رستوران ها و مراکز خرید وجود دارند. خانه اپرا در سال 1930 ساخته شد و در سال 2003 بازسازی شد. مجسمه هایی از بزرگان موسیقی و اپرای ارمنستان همچون مجسمه خاچاطوریان در این بنا قرار دارند که جذابیت خاصی به آن بخشیده اند.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
معبد گارنی
یک معبد تاریخی در مکانی با طبیعت ییلاقی و چشم اندازی زیبا که قدمت آن به دوران هایک ناهابت برمی گردد در این منطقه ییلاقی یک رودخانه به همین نام قرار دارد که فاصله آن تا شهر ایران 28 کیلومتر است و در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این معبد از بخش های مختلفی تشکیل شده است. قسمت اول آن که معبد اصلی یا عبادت گاه نامیده می شود توسط تیرداد دوم بنا شد. در کنار این بنا کلیسایی بنا شده بود که در اثر یک زلزله بزرگ و مهیب به طور کامل تخریب شد.

 

جاذبه های دیدنی شهر ایروان
کلیسای گغارت
این کلیسا از دو بخش مجزا تشکیل شده که در زمان های مختلف ساخته شده اند. این کلیسا در نزدیکی رودخانه ازاد و 35 کیلومتری شهر ایروان قرار دارد. گغارت در زبان ارمنی به معنی سرنیزه است. این کلیسا از لحاظ تاریخی از جایگاه ویژه ای برخوردار است . گغارت همان نیزه ای است که طبق اعتقاد مسیحیان قرار بود بعد از به صلیب کشیدن حضرت مسیح به بدن او فرو رود تا از مرگ او اطمینان حاصل شود، این نیزه در اواسط قرن 13 میلادی به این کلیسه آورده شد و بعد از آن این کلیسا به کلیسای گغارت معروف شد.

 

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مرکز خرید دالما گاردن ایروان ارمنستان

مرکز خرید ایروان مال ارمنستان

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

هتل گلدن تیولیپ ایروان ارمنستان

هتل لاتار ایروان ارمنستان