ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جاذبه های زیبای گردشگری  شهرستان فومن

شهرستان فومن ، شهر مجسمه های ایران و یکی از زیباترین نقاط استان گیلان هست که با طبیعت سرسبزش شناخته شده است.  در سراسر ایران، فومن را با باغ ها، شالیزارها، مجسمه ها، درختان چنار و مناظر زیبای طبیعی می شناسند. سرزمینی تاریخی که باستان شناسان آن را در دسته قدیمی ترین مناطق شمالی کشور معرفی کرده و سوابق ای 2500 تا 3000 سال را برای این سرزمین زیبا و سرسبز، تخمین زده اند. این شهرستان با بهره مندی از آب وهوایی معتدل و مطبوع، خوراکی های لذیذ و خوشمزه ی بومی، سوغات و صنایع دستی محلی، دیدنی ها و چشم اندازهای طبیعی و نیز آثار تاریخی بازمانده از دوران باستان و فدیمی ، به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری در کشور تبدیل شده هست که سالانه، پذیرای جمع زیادی از توریست ها و گردشگران از سراسر ایران و دنیا هست.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

 دیدنی های زیبای شهر فومن

در مورد وجه تسمیه این شهر زیبای شمالی به فومن، نظریات مختلفی وجود دارد، اما با توجه به آنکه کشت سیر در این منطقه از دیرباز مرسوم بوده و در وسعت زیادی صورت می پذیرفت، می توان علت و دلیل  شهرت این شهرستان به فومن را همین فرمایش در نظر گرفت؛ چرا که در فرهنگ پارسی معین، لغت ی «فوم» به معنای «سیر» هست و پسوند «ن» نیز به معنای «جایگاه کشت» هست. هرچند در برخی نظریات، «فومن» به معنای «پناهگاه اندیشمندان» نیز معرفی شده هست.و از اصل لغت ی بهمن گرفته شده هست.

شهرستان فومن علاوه بر زیبایی های طبیعی و دیدنی های تاریخی، از گذشته های دور تا به امروز  ، سرزمین ادبا، شاعران، فرهیختگان و عاشقان ایران بوده و بزرگان زیادی در آن جا پرورش یافته اند. کیومرث صابری فومنی (گل آقا، بنیانگذار موسسه ی گل آقا) از طنز نویسان فومن، شیون فومنی از شاعران معروف فومن، آیت الله اریب، آیت الله فومنی حائری و آیت الله محمدتقی بهجت فومنی از علما، مراجع تقلید و عارفان معاصر، از جمله مشاهری و بزرگ مردان این سرزمین می باشند.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

جاذبه های زیبای  گردشگری فومن:

 قلعه رودخان فومن

 در 20 کیلومتری شهرستان فومن، بنایی تاریخی وجود دارد که باستان شناسان، قدمت آن را در دوران حکومت ساسانیان تخمین زده اند. وجه تسمیه این اثر تاریخی، به علت قرارگیری و احداث آن در کنار رود هست که در گذشته به «دژ روگان» شهرت داشته و با گذشت زمان به «قلعه ی رودخان» تغییر نام داده هست. این عمارت قدیمی در بین ملت به نام های سایری شبیه «دژ روخان»، «قلعه ی حسامی»، «قله رخون»، «قلعه ی هزارپله» و «دژ روگان» نیز شناخته می شود. ویژگی منحصربه فرد قلعه رودخان، عدم نفوذ، فتح و دسترسی به آن توسط دشمن، در  تاریخ هست.

این دژ قدیمی از بخش های مختلفی از جمله دو ارگ و قورخانه، تشکیل شده هست. ارگ محل سکونت حاکم وقت و خانواده ی وی احداث شده و قورخانه نیز برای سکونت و انجام کارهای نظامی سربازان مورد هستفاده قرار می گرفت. از سایر قسمت های قلعه می نیرو به تعدادی ورودی، زندان، سردخانه، حمام، حوض، آبریزگاه، آب انبار، برج دیده بانی، چندین اتاق دیده بانی، تعدادی واحد مسکونی، برج و بارو و ... اشاره کرد. از ویژگی های منحصربه فرد و جالب در مورد قلعه، سیستم دفاعی و امنیت بی نظیر آن هست؛ چرا که در درازمدت  تاریخ و در مدت زمان هیچ دشمنی موفق به فتح آن نشده هست.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

پارک شهرستان فومن

 یکی از زیباترین و محبو ب ترین تفرجگاه ها در فومن، «پارک فومن» این شهرستان هست که به دیل حضور انواع مجسمه ها از جمله مجسمه های چهار دختران، در بین گردشگران مشهور و محبوب هست. مجسمه هایی که نمایانگر سعی، کوشش و زحمت بی دریغ زنان و دختران روستاها و دهکده های فومن هست که به کشاورزی مشغول بوده و سرزندگی و کوشش را به نمایش می گذارد. همچنین حضور مجسمه های کودکان با قیافه هایی شاد و خندان که در محوطه ی پارک قرار دارد، نشاط ملت و بازی های محلی آن ها را به نمایش گذاشته هست. دستگاه های بازی نیز در کنار این مجسمه ها، این محل را به یکی از تفریح گاه های محبوب فومن، تبدیل کرده هست.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

روستای فوشه

یکی از مناطق دیدنی در شهرستان فومن، روستای فوشه در فاصله ی 22 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان هست که در نزدیکی «قلعه ی رودخان» قرار دارد. محصور شدن این روستای زیبا از غرب، جنوب و جنوب غربی به مناطق کوهستانی، ارتفاعات و بیشه های زیبا با چشم اندازهای فوق العاده و قرارگیری آن در دامن کوه و بیشه، از ویژگی های ناب و رفیق داشنفری این منطقه از شمال کشور برای بازدید و مسافرت محسوب می شود که سالانه میزبان علاقه مندان زیادی به طبیعت و ایرانگردی هست. همچنین پوشش گیاهی گوناگون و حضور درختانی همچون توسکا، افرا، لرگ، راش، خرمندی و راش طبیعتی زیبا با آرامش و سرسبزی منحصربه فردی را برای ساکنین و بازدیدکنندگان از این منطقه، به ارمغان آورده هست.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

غار خون فوشه

 در فاصله ی 15 کیلومتری از روستای فوشه و در نزدیکی قلعه ی رودخان شهرستان فومن، غاری قدیمی با قدمتی بالغ بر 3 هزار سال قرار دارد که می نیرو از آن به عنوان یکی از دیدنی ها و جاذبه های ارزشمند این منطقه از هستان گیلان یاد کرد. این غار در منطقه ای بیشهی قرار دارد و به علت قدمت تاریخی و زیست محیطی از ارزش و اهمیت والایی برخوردار هست. گردشگران در مسیر دسترسی به غار با جاذبه های بکر طبیعی و زیبایی های خارق العاده ای روبه رو می شوند که سختی راه و پیمودن شیب سریع مسیر را به فراموشی خواهند سپرد.

جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان فومن

بقعه سبز قبا

از اماکن مذهبی در شهرستان فومن، آستان مقدس امامزاده سبزقبا (ع) هست که در روستای شنبه بازار این شهرستان قرار گرفته  است و به یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در این خطه از کشور، تبدیل شده هست. از نکات قابل توجه در مورد این بقعه ی تاریخی، آرامگاه پیکر مطهر چند نفر از شهدای جنگ تحمیلی هست که در اطراف آن قرار دارد. در اطراف بقعه سبز قبا، پیکر چندنفر از شهدای جنگ تحمیلی قرار دارد که مهم ترین علت حضور گردشگران سراسر کشور در این بارگاه هست

از جمله شهدای دفن شده در این بارگاه ملکوتی، پیکر تمیز شهید سید جواد موسوی هست که در فضای بقعه ی سبز قبا، آرمیده هست. جالب هست بدانید که در نزدیکی این امامزاده، درختی قدیمی سال و نیرومند وجود دارد که گذشتگان آن را «درخت مزار» یا «درخت آقادار» می نامیدند برخی از ملت به تبعیت از باورهای قدیمی، به امید برآورده شدن حاجات خود، پارچه ای سبز رنگ را به درخت وصل می کنند.

 

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

قرعه کشی کانال گردشگری

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

مقاصد گردشگری

پله های اسپانیایی رم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد