جامائیکا (۲)

بیشتر مردم جامائیکا مسیحی هستند اما اقلیت های مدهبی هندو، یهودی و مسلمان نیز در این کشور زندگی می کنند. آموزش و پرورش در این کشور رایگان است و در حدود ۹۸ درصد مردم جاماییکا سواد خواندن و نوشتن دارند. و این کشور دارای چند مرکز آموزش عالی، تربیت معلم، فنی و کشاورزی است. که مهم ترین آنها دانشگاه هند عربی، موناکمپوس در نزدیکی کینگستون است. 

 

جامائیکا (۲)

تاریخچه
سرخپوستان اراواک نخستین ساکنان جامائیکا بودند. کریستف کلمب در سال ۱۴۹۴ میلادی در یکی از سفر های اکتشافی خود جاماییکا را کشف و آن را مستعمره اسپانیا اعلام کرد. اسپانیایی ها به دنبال اکتشاف طلا بودند و چون در جامائیکا طلا نیافتند از این جزیره مانند پایگاه اکتشافات دریایی استفاده کردند. آنها برای ساختن شهر سرخپوستان را به بردگی گرفتند و به کار طاقت فرسا وادار کردند. به طوری که شمار بسیاری از آنها از بین رفتند. اسپانیایی ها با وارد کردن برده های سیاه پوست از آفریقا، تجارت برده را در سواحل جامائیکا آغاز کردند. تا سال ۱۶۵۵ جاماییکا در دست اسپانیایی ها بود. در این تاریخ انگلیسی ها بر اسپانیا چیره شد و حکومت جاماییکا درسال ۱۶۷۰ رسما به انگلیس واگذار شد‌. انگلیسی ها نیز شمار زیادی برده آفریقایی را برای کشتزارهای نیشکر، به جامائیکا وارد کردند. برده های فراری مسلحی که در کوه ها، تپه ها، و غارهای آهکی زندگی می کردند. با استعمارگران انگلیسی مقابله کردند و نیروهای انگلیسی را مورد حمله قرار دادند‌.

 

جامائیکا (۲)

در سال ۱۸۳۳ قانون برده داری در جاماییکا لغو شد. صنایع نیشکر پس از لغو قانون برده داری دچار بحران شد. به این دلیل که کارگران با دستمزد دوره برده داری حاضر به کار نبودند. با بالا رفتن دستمزد کارگران، سود آوری این صنعت به شدت پایین آمد. و بسیاری از کارخانه ها بسته شد. سیاهان جامائیکا خواستار اصلاحات بیشتر شدند. در سال های میانی قرن بیستم نارضایتی از سیاست های استعماری انگلیس افزایش یافت‌ با تشکیل اتحادهای کارگری، شورش های گسترده ای پا گرفت و مردم جامائیکا خواستار خودمختاری شدند. در سال ۱۹۵۹ این کشور به طور کامل خود گردان شد‌ و سه سال بعد استقلال یافت‌ و به عضویت کشورهای مشترک المنافع درآمد. 

حکومت جامائیکا فرمانداری کل است. نماینده خانواده سلطنتی انگلستان، با عنوان فرماندار کل، با صورت تشریفاتی بر این کشور حکومت می کند. قدرت اجرایی با هیات وزیران و نخست وزیر است‌. نخست وزیر از طرف اکثریت مجلس انتخاب می شود. نمایندگان مجلس را نیز مردم انتخاب می کنند. 

 

جامائیکا (۲)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (2)

سارا و مهمان کوچک (2)

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (2)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (2)

راهنمای سفر به فلورانس (2)

دیدنی های تاریخی شهر یزد (2)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد