جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند!

آیا تا به حال آرزو کرده اید که کاش وقت بیشتری داشتید که بتوانید به تمام کارهایتان برسید. ممکن است این مساله برای شما فقط یک آرزو باشد اما در جزیره ای در نروژ این آرزو دست یافتنی شده است. ساکنان جزیره کوچک نروژیِ سومارِی، درخواست کرده‌اند که این جزیره، رسما به عنوان منطقه آزاد زمانی اعلام شود. برای اولین بار این ایده توسط یکی از ساکنان جزیره به نام Kjell Ove  Hveding  بیان شد. او به تازگی، با یکی از اعضای پارلمان نروژ هم ملاقات کرده تا بتواند درخواست رسمی را مبنی بر خلاص شدن از شر زمان به ثبت برساند.

جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند!
Hvedingمی‌گوید: «با اجرایی شدن این ایده، شما دیگر نگران وقت خود نیستید و زمانی که از سرکار به خانه برگشتید باز هم زمان دارید که به بقیه کارهایتان برسید. به نظر من مردم فراموش کرده‌اند؛ چطور باید درباره موضوعات ساده‌ای مثل خوبی هوا یا درخشش خورشید در روز صحبت کرده و فقط زندگی کنند و لذت ببرند.»
البته این ایده برای افرادی که در این جزیره ساکن نیستند، کمی نامفهوم است؛ اما Hveding می گوید که در جزیره سومارِی حدودا ۳۲۰ نفر زندگی می کنند که به کارهای روزمره‌شان می‌رسند، در واقع سال هاست که مردم این کار را انجام می دهند و فقط من میخواهم این ایده را مکتوب کنم. مگرنه نسل هاست که ساکنان این جزیره طبق آن عمل می کنند.
سومارِی به معنای "جزیره تابستان" است.  سواحل این جزیره پوشیده از ماسه‌ سفید است که باعث شده گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. چیزی که این جزیره را از نمونه‌های مشابه جدا می‌کند، نحوه‌ی عملکرد زمان در این جزیره است. جالب است بدانید از ماه نوامبر (آبان) تا ژانویه (دی)، خورشید اصلا طلوع نمی‌کند و برای حدود ۶۹ روز(از ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) تا ۲۷ جولای (۵ مرداد) هم غروب نمی‌کند.
Hveding در بیانیه‌ی خود می‌نویسد: « زمانی که مدام روز است، ما هم طبق همین روال عمل می‌کنیم. در نیمه‌های شب، مردم دیگر نمی خوابند و ممکن است بچه‌هایی را ببینید که مشغول بازی فوتبال هستند؛ یا خانواده‌ها، خانه‌هایشان را رنگ می‌کنند یا به چمن‌ها رسیدگی می‌کنند و جوانان آماده شنا می‌شوند."

جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند!

بنابر گزارش CNN از کمپین برقراریِ یک منطقه زمانی آزاد در جزیره، ساکنان امیدوارند که رسما بتوانند ساعت‌هایی شناور و منعطف را به مدارس و محل های کار و فعالیت افراد، اعلام کنند. ساکنان این جزیره برای حمایت از این جنبش، ساعت‌های مچی خود را به دیواره پلی در منطقه بسته اند. آنها با این جنبش می خواستند نشا بدهند که زمان می‌تواند حداقل در این گوشه‌ی دنیا، به فراموشی سپرده شود.
ایده اصلی توقف یا لغو زمان، قطعا ایده جذابی است، اما بسیاری از ناظران معتقد هستند که پیاده کردن این ایده در عرصه زندگی اجتماعی مردم، که بر پایه زمان و ساعت بنا شده، کم سخت است. به عنوان مثال، حمل و نقل عمومی، مدارس و حتی فروشگاه‌های مواد غذایی، بدون داشتن یک برنامه زمان‌بندی مناسب، ممکن است دچار هرج و مرج و بی نظمی شوند. مساله دیگر این است که آیا اصلا به لحاظ بیولوژیکی ممکن است که کسی بتواند این سبک زندگی بدون زمان را حفظ کند؟ هان هافمن، استادیار علوم مرتبط با حیوانات در دانشگاه ایالت میشیگان، که متخصص ریتم شبانه روزی است در این باره می گوید، وجود این منطقه بدونِ زمان، خیلی غیر طبیعی خواهد بود.

جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند!

هافمن توضیح می‌دهد: «مشکل اصلی این است که بدن‌های ما به یک چرخه ۲۴ ساعته عادت کرده که به واسطه چرخش زمین شکل گرفته است. در اصل حرکت کردن در جهت مخالف سیر تکامل سخت می باشد و این دقیقا همان چیزی است که در این جور مناطق رخ می‌دهد.
به هم ریختن ریتم شبانه روزی، می تواند باعث به هم خوردن وضعیت هضم و گوارش و دمای بدن و یا حتی منجر به بروز انواع بیماری ها شود. البته در جامعه ایی که همه به دنبال توقف زمان هستند تا بتوانند کارهای بیشتری انجام دهند، ایده ساکنان این جزیره زیاد هم بد نیست. تنها چیزی که باید به آن توجه کرد، سازگاری با چنین شرایطی است.

جزیره ای در نروژ که 69 روز تمام، خورشید غروب نمی کند!

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل خورشید تابان مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل رامادا دی ام ای تایلند

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر