جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت اول)


با توجه به اصالت جشن مهرگان در گذشته، و در قرن هایی که افسانه ها و داستان هایی درباره آن می گفتند، در حال حاضر و کنون پا برجا مانده است. اگر در گذشته جشن مهرگان با رنگی از مذهب و نشانه های مهر پرستی همراه نبود، صد در صد هم اکنون هیچ آثاری از آن باقی نمانده بود. تلاش زرتشت بر این بوده است که به جشن های سنتی رنگ مذهبی بدهد تا پایدار باقی بمانند و همینطور جشن گاهنبار که جزو جشن های روستاییان بوده است به مرور رنگ مذهبی گرفت.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت اول)

و این چنین است که روز مهر مصادف با واقعه غلبه فریدون بر ضحاک ستمگر و همچنین تولد مشی و مشیانه و 16 مهر تولد حضرت مسیح بوده است و این بعلت آن است که مهر پرستان به مسیحیت روی آوردند و مهر ماه را جشن گرفتند. مهر پرستان به هرکجا از جهان می رفتند خود را با شرایط و فرهنگ آن جامعه وفق می دادند و اعتقادات آن جامعه را می پذیرفتند. بدین ترتیب بود که این کار برای جهانیان هم مورد پسند واقع شد. و آیین مهر پرستی و میترا به تمام جهان گسترده گردید.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت اول)

پس از مهر پرستی آیین نردیسائی که به عنوان جشن ملی و مذهبی برگزار شد و تا جایی که در زمان حکومت ساسانیان این جشن روز شانزدهم مهر تا بیست و یکم مهرماه به عنوان جشن ملی ثبت شد و نمونه ای از تمدن و فرهنگ ملی و ایرانی شد و با رسم و آیین خاص، فرشته ای که به عنوان فداکار ترین و درستکار ترین و راستگو ترین و شجاع ترین بوده است احترام می گذاشتند. قبل از دوره زرتشت و ساسانیان دادن هدایا و پیشکش به مردم در جشن مهرگان معمول بوده است و فقط به مراسم مذهبی و دادن قربانی اکتفا می کردند. هنوز هم زرتشتیان متعصب در روز جشن مهرگان برای ستایش مهر و میترا قربانی انجام می دهند و پخش می کنند. پادشاهان و شاهزادگان ساسانی، از دو هفته قبل از جشن، موجبات تدارک را فراهم می کردند و برای جشن مهرگان معابد را آماده می ساختند.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت اول)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد