جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت دوم)


با ورود اسلام به ایران، با آنکه جشن مهرگان عجین شده با سنت و فرهنگ ما بود، ولی به علت پیشرفت اسلام و با گسترش فرهنگ اسلامی، از رنگ و بوی جشن مهرگان کاسته شد. با نفوذ ایرانیان در دربار خلفای اسلامی در دوره عباسیان و ورود فرهنگ ایرانی به داخل آنها، سبب شد تا خلفای اسلامی، فرهنگ و سنت ایرانیان را حفظ کردند و شعرها و قصایدی درباره جشن مهرگان بگویند و بسیاری از مراسم ایرانیان را به اجرا برسانند و دادن هدایا و آتش بازی را رواج دادند. پس از دوره سامانیان، مهرگان بیش از پیش گسترش پیدا کرد.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت دوم)

حتی شاعران فارسی زبان این زمان در وصف مهرگان، عید و سده، شعرهایی سرودند. در زمان سلاجقه و خوارزمشاهیان، جشن مهرگان به معنای غلبه نور بر تاریکی و پیروزی فریدون بر علیه ی ضحاک، بود و این جشن را برگزار می کردند. بماند که بعد از حمله مغول به ایران، با پافشاری ایرانیان این جشن مجدد برگزار شد و در حفظ و نگه داری آن کوشیدند. مهرگان مانند آتشی بود که نمی گذاشتند شعله های آن خاموش شود. بعد از حمله مغول، عرفا و اندیشه های فلسفی زیادی شکل گرفت و حوادث مذهبی گسترده شد. و گاه شمار در ایران به راه افتاد و جشن ها جایی در تقویم نداشتند.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت دوم)

با ورود اسلام به ایران و تعصبات شدید مذهبی و اختلافات شدید بین اهل تسنن و شیعه ها، دیگر جشن مهرگان جایگاهی نداشت و به فراموشی سپرده شد. مهرگان مظهر پاکی و صداقت، نمود اخلاق و شجاعت و انسان دوستی انسان ها و قدرت عشق به پروردگار هستی بود. گوشه ای از هزاران جشن ایرانیان که اصالت و آداب ورسوم فرهنگ غنی ایرانیان را نشان می داد سرچشمه گرفته بود. و نور و پاکی و مهربانی و کمک و همدلی در بین مردم در اوج خود، باعث اتحاد و همبستگی اقوام و مردم ایرانم شده بود. تا آنکه نود و شش سال پیش، مجدد جشن مهرگان به عنوان جشن ملی شناخته شد و تمام جشن ها و سنت های دیگر ایرانیان که حاکی از پیشینه چندهزار ساله واصالت مردمان ایران بود به ثبت رسید و در تقویم جایی برای آنها باز کردند.

 

جشن مهرگان از زمان زرتشتیان تا ورود اسلام (قسمت دوم)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد